Australské zločinecké eso Mark Read "Chopper" zemřel

Datum: 10.10.2013 | Autor: Michal Voska

Mark Read, známý pod přezdívkou Chopper, zemřel ve věku 58 let. Read se léčil s rakovinou jater, které nyní podlehl. Australan byl ve vězení jako doma, trávil v něm celkově 23 let. Byl žhářem, násilníkem, dealerem, vůdcem gangu, zlodějem i vrahem.


Read při svém řádění neváhal používat kombinační kleště. Svým rivalům vytrhával zuby, mučil je, tloukl a dle všeho je i nechával "zmizet". Readův trestní rejstřík obsahuje stovky záznamů od vyděračství po těžká ublížení na zdraví. Z vraždy nebyl nikdy usvědčen, i když se v dubnu 2013 při interview pro New York Times k několika vraždám přiznal. Prý jich bylo pět, či sedm, sám nevěděl.
Austrálie tak přišla o jednoho z největších gangsterů novodobé historie.

 

Chopperův život

 

Život neměl nijak lehký, otec byl voják a často ho bil. Již v mládí byl ústavně léčen na psychiatrii, čemuž předcházel pětiletý pobyt v dětském domově. Chopper tvrdil, že byl šikanován, bit a že byl na psychiatrii podroben léčbě elektrošoky.

 

Vůdce gangu

 

Pouličí bitky, drobné loupeže, obchod s drogami. Začátek násilné kariéry byl v gangu Road Surrey, jehož byl Read vůdcem. Zprvu se gang zaměřoval na drogy, které distribuoval v masážních salonech, postupem času přitvrdil.
Své konkurenty mučil, pálil lampou a neváhal jim i amputovat prsty. To vše vedlo k zastrašování a výsledkem byla v širokém okolí jeho nadvláda. Svobody si Read příliš neužil, mezi 20 a 38 rokem života byl na svobodě pouhých 13 měsíců. 

 

 

Iniciátor vězeňské vzpoury


Read vězněný v roce 1970 v Pentridžském vězení inicioval vzpoury, pokoušel se i o nadvládu nad vězeňským gangem, což mu nevyšlo. Byl i několikrát pobodán, včetně útoků z vlastních řad. Dokonce si nechal od spoluvězně uříznout ucho, aby se dostal z tvrdého bloku H.

 

Mediální hvězda


Násilník, vrah, žhář, dealer... to je jen malý výčet Readových činností, ke kterým se přidal i rap. V roce 1997 vydal rapovo-bluesové album "Vůně lásky" a v roce 2006 "Rozhovor s bláznem". K hudební tvorbě psal Read i svoji autobiografii, celkem vydal 15 knih, podle nichž byl v roce 2000 natočen film "Chopper" s Ericem Banou v hlavní roli.

 

Reklamy ve stylu "nemyslíš, zaplatíš" natáčel Read pro Australskou televizi. Ukazoval v nich své jizvy, šrámy a tvrdil "podívejte se na mě, na mé šrámy, mé ucho, jizvy... pokud budete opilí za volantem a někoho srazíte, můžete se dostat do vězení. Děkujte Bohu, pokud to tak nebude a vy zůstanete na svobodě".

 

Drsný život, bolestivá smrt


Pro gangstera si nepřišel žádný jiný gangster, ani nezemřel při policejní přestřelce. Read se od roku 2012 léčil v Královské Melbournské nemocnici s diagnostikovanou rakovinou jater. Pomalá, bolestivá smrt ho dohnala včera, 9.10.2013, naposledy vydechl v Parkville ve Victorii. On vydechl a policejní svět si oddechl...

Štítky

vrah gangster dealer

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: