RECENZE – Leatherman Charge plus je špičkový multitool bez kompromisů

Datum: 13.02.2024 | Autor: Redakce PN

Když se rozhodnete, že chcete multitool, tedy nářadí v kompaktním balení, máte dvě možnosti. Buď navštívíte nějaký hobby market a koupíte si za pár stovek výrobek z Asie, který nebude žádný zázrak a nebo to budete myslet vážně a koupíte si špičkový nástroj, který pravděpodobně podědí vaše ratolesti. A Leatherman je přesně tou druhou variantou.

 

Na recenzi se nám dostal špičkový model Leatherman Charge black, jak již název napovídá, je to nářaďák v černém provedení. Když jej vybalíte z krabičky, pochopíte, proč tento nástroj stojí víc, než ony obyčejné, ne vždy kvalitní nástroje z Asie. Ano, Leatherman je kus železa z prémiových materiálů, s výrobou za velkou louží, tedy v Portlandu v USA. Za své peníze dostanete pětadvacetiletou záruku. Ano, 25 let, tedy čtvrt století od nákupu, respektive registrace výrobku unikátním kódem, který je na každé krabičce, pokud nakupujete u solidních a autorizovaných prodejců. Ale zpět k tomuto nářaďáku.

Leatherman Charge plus patří k nejprodávanějším modelům značky díky 19 funkčním nástrojům (mezi které patří nože, pilka, řezací hák, pilník, šroubováky či otvíráky), ale také díky špičkovým materiálům, ze kterých je konstruován. A je to pravda. Mimochodem, nebudeme vás zatěžovat přednáškou o metalurgii, ale čepel je z materiálu 154CM, což je špičková nerezovka, která drží ostří a má velmi dobré vlastnosti. Stejnou ocel používá řada špičkových nožířských značek, ale i nožířů samotných.

 

A proč je tento multitool s přízviskem PLUS? Protože byl nově obohacen o vyměnitelné břity kleští, díky čemuž zůstává multitool jako nový i po mnoha letech používání. Tato vychytávka je naprosto skvělá a pokud s Chargem budete zacházet drsně, jde prostě břity vyměnit. To vám nenabídne multitool z hobby marketu, či tržnice. O té záruce se ani nemá smysl zmiňovat…

 

Zastavím se u nože samotného. Má dobrý tvar, výborně se otevírá jednou rukou, z výroby je ostrý jako pra… no, zkrátka ostrý J a můžeme říci, že po čtrnáctidenním používání, kdy řezal samé šílenosti, mezi které patří PET lahve, ale i kartony, krabice a další věci byl stále dostatečně ostrý. Za nás jednička s hvězdičkou!

Pro policejní práci můžete využít nůž s pilkou, respektive řezák. Funguje na lano, bezpečnostní pásy, gumicuky, ale poradil si s přehledem i s jednorázovýma. Pouta přeřízl raz dva. Po týdnu jej dostal k používání další kolega, který se rozhodl, že na chalupě zapomene na to, co má na ponku, ve stodole, v dílně a zkusí, jestli si Leatherman Charge Plus poradí s běžnou údržbou, klasickým chalupovým tvořením a občasným hrátkám s klacky. Znáte to, vyřezat špičku, okrájet větve a tak dále. A výsledek? Opět na výbornou.

 

Nevíme, jak dlouho vydrží černění, tuším, že nejde o DLC, ale tvrdé zacházení si Charge Plus nechal líbit bez ztráty bodů. Nám nejvíce sedělo jej nosit na pásku, nebo vestě díky MOLLE vazbě, ale můžete jej vybavit i klipem, který je v balení a nosit v kapse, případně zavěsit na očku. I to je součástí dodávky. A nechybí ani bity, různé, na co si jen vzpomenete a co vám bude chybět, můžete snadno u dovozce zakoupit. Tam konec konců je celá řada možných dokoupení, ale již v základu je tento nářaďák opravdovou spičkou.

 

A celkové hodnocení? Leathermany známe dobře od modelů Surge, OHT a dalších, ale Charge Pluska je jiný, má blíže k dokonalosti, ale zároveň absolutní univerzálnosti. Nenajdete tady píšťalku, nebo něco podobného, ale nářaďák, se kterým se neztratíte v džungli velkoměsta, v přírodě, na horách, na cestách, či na střelnici. Za nás palec nahoru a můžeme směle udělit plných sto bodů!

 

Balení obsahuje: multitool, pouzdro s molle vazbou černé, odnímatelnou kapesní sponu v černé barvě, kroužek na karabinu v černé barvě, sadu přídavných bitů: Křížový bit PZ1 a PZ2, imbus 1,5 mm, 2mm, 2,5 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm, torx 10, 15, 20, 25, plochý bit 1/8 a 3/32, samolepku 100% originál, návod.

 

PARAMETRY

Délka čepele: 7.37 cm

Délka zavřeného nástroje: 10 cm

Hmotnost: 235 g

 

Cena: 4990,- a v létě sleva 20% při použití kódu, který je uveden u prodejce na stránkách.

 

Prodejce: MORIS.cz  https://www.savetheday.cz/multitool-leatherman-charge-plus-black/

 

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

10 / 10

Související články