Integrované výjezdové centrum

Datum: 26.04.2016 | Autor: por. Mgr. Soňa Štětínská

Integrované výjezdové centrum – novinka z oblasti bezpečnosti v Moravskoslezském kraji, která byla včera slavnostně představena veřejnosti. Jedná se o budovu v Třinci (okres Frýdek-Místek), ve které nově sídlí Policie České republiky, Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje a Městská policie Třinec. Plný provoz centra byl zahájen tento týden. 

 

Slavnostního otevření a uvedení třineckého Integrovaného výjezdového centra do provozu se včera zúčastnil hejtman Moravskoslezského kraje pan Miroslav Novák, 1. náměstek hejtmana JUDr. Josef Babka, za Policii ČR náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje plk. Mgr. Radím Daněk, starostka města Třinec RNDr. Věra Palkovská, zástupci složek integrovaného záchranného systému a další osoby, které se na přípravě a stavbě centra podílely.

 

Všichni oslovení ocenili význam vybudovaného centra, a to od prvotní myšlenky či záměru až po realizaci. Představitelé Moravskoslezského kraje se netajili tím, že míří v oblasti bezpečnosti i nadále tímto směrem, přičemž zmínili v letošním roce nově otevřená Integrovaná výjezdová centra v Albrechticích a na letišti v Mošnově, současně také například plán na vybudování obdobného centra v Českém Těšíně. Plukovník Daněk přítomným hostům mimo jiné sdělil, že tento a obdobné projekty jsou bezesporu opodstatněné. Zvýšením akceschopnosti a vzájemnou koordinací složek integrovaného záchranného systému přispívají k bezpečnosti obyvatel, k efektivnější pomoci občanům.

 

ivc_trinec_2016_07.JPG

Zbrusu nová třípodlažní budova poblíž centra na Frýdecké ulici v Třinci poskytuje k využití bezpečnostním složkám moderní technologie, provozní a servisní prostory, nechybí odpovídající sociální zázemí. Stavba stála téměř 250 milionů korun - finance z evropských zdrojů pokryly 85 % nákladů na stavbu, zbytek financí putoval z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

 

Z pohledu policie je více než zřejmé, že budova nabízí optimálnější podmínky pro službu a kontakt s veřejností, než předchozí objekty. Od pondělí tohoto týdne, tedy od 18. dubna 2016, zde (ulice Frýdecká 848, 739 61 Třinec) funguje obvodní oddělení Třinec, dopravní inspektorát Třinec, 2. oddělení obecné kriminality, oddělení hospodářské kriminality a oddělení kriminalistické techniky (detašované pracoviště Třinec).

Celkově zde pracuje 104 policistů a zaměstnanců. Po vstupu do budovy jsou v denní dobu občané kontaktováni pracovníkem recepce, který jim podle druhu sdělení zajistí přítomnost policisty, strážníka či hasiče k vyřešení jeho situace. Součástí budovy je kryté i nekryté parkoviště určené pro služební vozidla Policie ČR.

Při slavnostním otevření měli hosté možnost společně se zástupci jednotlivých složek projít budovou, a to včetně pracovišť Policie České republiky:

Obvodní oddělení Třinec (nová telefonní čísla: dozorčí 974 742 661, 662 / sekretariát 974 742 659 / recepce 974 742 655)

Třinecké obvodní oddělení sídlilo od sedmdesátých let v budově, jejíž původ sahá do počátku dvacátého století. Stejně jako u dopravního inspektorátu a služby kriminální policie a vyšetřování platí, že nové prostory odráží požadavky kladené na současnou službu.

Do místnosti dozorčího oddělení vybavené moderní technikou je sveden kromě jiného kamerový systém. Některé z kamer snímají prostory tří policejních cel. V celách je také komunikační zařízení napojené na dozorčího. V patře oddělení je rovněž speciální výslechová místnost (kontaktní místo s osobami). Místnost je oddělená pro osobu, se kterou je třeba provést potřebné úkony, a druhou stranou, například advokáty či policisty. V budově je samozřejmě místo pro policisty obvodního oddělení, kteří pracují na aktuálních případech anebo vykonávají jinou služební činnost navázanou na připojení k počítači. Nechybí servisní prostory a obdobné místnosti, typu zasedací místnost, dále pak odpovídající sociální zařízení, moderní šatny…

Dopravní inspektorát Třinec (nová telefonní čísla: sekretariát 974 742 259, 254 / vedoucí oddělení 974 742 250)

Rovněž policisté dopravního inspektorátu plně využijí při své činnosti možnosti nové budovy. Jedná se o policisty, kteří zpracovávají dopravní nehody a také například dopravního inženýra. V rámci inspektorátu funguje Kamion tým – policisté se specializují na kontrolu dodržování ADR a AETR řidičů nákladních vozidel (jedná se ve zkratce o kontrolu převážených nebezpečných nákladů či předpisy v sociální oblasti typu dodržování přestávek v jízdě).

Kriminalisté služby kriminální policie a vyšetřování, kteří nově sídlí v budově, evidují, prověřují a vyšetřují případy v jejich působnosti.

Posledním organizačním článkem sídlícím v budově je oddělení kriminalistické techniky.

Zatímco dříve kolegové byli v jedné místnosti, nyní jsou oddělené místnosti určené pro jednotlivé identifikační úkony. Policisté mají k dispozici například místnost s technikou a vybavením pro pořízení fotografických snímků osob, pro odebrání otisků prstů, místnost se speciálním přístrojem pro fotografování drobných předmětů, místnost pro práci s odebraným materiálem a podobně.

Nezbývá než poděkovat všem, kteří se na realizaci projektu podíleli a popřát policistům a kolegům příjemnou službu v novém.

Další informace naleznete zde

por. Mgr. Soňa Štětínská

Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Přidej komentář




Váš příspěvek do diskuze: