Projekt Digitální a virtuální vzdělávání

Datum: 21.03.2023 | Autor: Mgr. Ivo Machát, Ph.D.

Na BPA Brno připravují digitální vzdělávací materiály pro budoucí policisty a příslušníky jiných bezpečnostních sborů

 

Na Bezpečnostně právní akademii v Brně byl na sklonku roku 2019 zahájen projekt s názvem Digitální a virtuální vzdělávání. Jak název napovídá, projekt je zaměřen na rozvoj a inovace odborného vzdělávání a digitálních kompetencí žáků i učitelů. 

 

Uvedený projekt navazuje zejména na klíčové a odborné kompetence stanovené rámcovým vzdělávacím programem oboru Bezpečnostně právní činnost – 68-42-M/01. Žáci získávají znalosti a dovednosti v oblasti kriminalistické techniky, kriminalistické taktiky, oprávnění a povinností policistů, příslušníků dalších bezpečnostních sborů i dalších subjektů působících v sektoru bezpečnosti osob a majetku. Oblast právního vzdělávání zahrnuje témata z ústavního, pracovního, občanského, správního a trestního práva. 

 

V projektu jsou vytvářena vzdělávací interaktivní prostředí pro předměty kriminalistika, bezpečnostní příprava a právo. Právě tyto předměty jsou páteřní pro budoucí absolventy, kteří nachází nejčastěji uplatnění v profesích týkajících se ochrany a bezpečnosti osob a majetku (nejčastěji Policie ČR). Tato digitální vzdělávací prostředí budou pilotně ověřena a vyzkoušena žáky na třech partnerských školách - Střední odborná škola Hranice, Střední škola André Citroëna Boskovice a Bezpečnostně právní akademie Ostrava. Po otestování budou vytvořená vzdělávací prostředí k dispozici zdarma školám obdobného typu, ale i široké veřejnosti.

 

Součástí prací na projektu je i vytváření virtuální reality k výcviku kriminalistických úkonů na místě činu. Jednak jsou vytvářena virtuální prostředí (místnosti v bytě, domě) tematicky zaměřené na výskyt jednotlivých druhů kriminalistických stop, jednak virtuální prostředí s komplexním výskytem různých druhů kriminalistických stop. Cílem je vytvořit moderní nástroj pro výcvik žáků v oblasti kriminalistické techniky a ohledání místa činu. Výhodou uvedeného nástroje je určitá standardizace výcviku při zachování možnosti měnit charakter prostředí – místa činu. Kromě nové technologie bude samozřejmou součástí také metodika k efektivnímu využívání virtuálních prostředí a evaluační nástroje pro určení kvality vzdělávacího nástroje.

Název programu: Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání

Číslo výzvy: 02_18_067

Název výzvy: Výzva č. 02_18_067 pro Implementaci strategie digitálního vzdělávání II v prioritní ose 3 OP

Žadatel/příjemce: Bezpečnostně právní akademie Brno, s.r.o., střední škola

IČ příjemce: 25335791

Název projektu CZ: Digitální a virtuální vzdělávání

Registrační číslo projektu: CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_067/0012337

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.

 

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

10 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Lukáš Kusevič Datum: 12.03.2023 Čas: 05:07

Dobré ráno Jihlava spousta krve uvnitř v budově autobusového nádraží na veřejném WC asi minulí týden.