ZÁVOD SICE NEDOJEL, ALE ZACHRÁNIL ŽIVOT! 116. Gentlemanem silnic se stal Pavel Knap, motocyklový závodník z Liberce

Datum: 18.08.2016 | Autor: por. Mgr.Lenka Sikorová

116. Gentlemanem silnic se stal Pavel Knap, motocyklový závodník z Liberce, který nezaváhal, poskytl první pomoc, a zachránil tak život těžce raněnému cyklistovi. Pavel Knap jel smolný závod. Potýkal se s technickou závadou a potkalaho ještě jedna nečekaná událost – u cesty našel vážně zraněného člověka. S pomocí neotálel a za jeho pohotový a odvážný přístup ho Česká pojišťovna ocenila titulem Gentleman silnic, který uděluje společně s Policií ČR již od roku 2004.

 

 

Ve druhé polovině června probíhal v Beskydech domácí šampionát v enduru. Toho se účastnil i Pavel Knap, závodník a podnikatel z Liberce. Nebyl to pro něj zrovna šťastný závod, od začátku se potýkal s technickými problémy. „Odešlo mi startování, několikrát jsem stavěl a snažil se problém vyřešit a motorku rozhýbat, ale bezvýsledně. Nakonec jsem se rozhodl závod vzdát,“ vzpomíná Pavel Knap.

Ale jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré. A přesvědčil se o tom i cyklista, který na okraji obce Pstruží ležel v bezvědomí u silnice. „Opustil jsem závodní trať a sjel na silnici. Byla to taková okreska s hodně hrubým asfaltem. U cesty jsem zahlídl stojícího chlápka, který na mě mával. Když jsem zastavil, všimnul jsem si i zraněného ležícího cyklisty,“ popisuje Pavel Knap. „Ani já, ani ten muž jsme neměli telefon, jemu se navíc dělalo špatně z krve, takže běžel domů zavolat záchranku a první pomoc zůstala na mě,“ popisuje dramatickou situaci čerstvý Gentleman silnic. 

 

 

Jako závodník má Pavel Knap zkušenosti s různými pády a úrazy, vážnost této nehody ho ale zaskočila. Došlo k ní pravděpodobně ve velké rychlosti – cyklista totiž nejel na obyčejném kole, ale na elektrokole. Stav vozovky nehodě jistě také nepřidal.„Po silnici tekla krev. Ruce a nohy měl cyklistado sebe tak zapletené, že mi nešly rozdělat. Navíc seškubal a chroptěl, bylo jasné, že nemůže dýchat,“ dodává Gentleman silnic. 

 

„První pomoc jsem nikdy neposkytoval, okamžitě mi ale naběhly všechny ty poučky ze školní branné výchovy. Vylovil jsem mu jazyk z krku a snažil se o masáž srdce. Vzhledem k tomu, v jakém stavu byly jeho končetiny, to nebylo snadné.Navíc nebyl zrovna 'mušíváha', což manipulaci neusnadnilo,“ popisuje Pavel Knap. Mezitím se už vrátil i muž, který běžel zavolat záchranku.Cyklistu se nakonec stabilizovat podařilo a postupně dokonce začal přicházet k sobě. Za půl hodiny byla na místě i sanita, která cyklistu naložila a odvezla do nemocnice. Pavel Knap se vrátil ke své motorce a odjel do depa. 

 

 

Za pohotový a obětavý zásah u této nehody dnes Pavlu Knapovi Česká pojišťovna společně s Policií ČR udělila titul Gentleman silnic, včetně certifikátu a chytrého mobilního telefonu jako poděkování.
 

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: