“Vypadat hustě” není cílem upgradu pušky - tam jde hlavně o funkci

Datum: 25.05.2016 | Autor: Policejní Noviny

“Vypadat hustě” není cílem upgradu pušky - tam jde hlavně o funkci

 

Určitě jste viděli nadupané kvéry, kterými je internet zaplaven. Obvykle to jde krizovat jako přehanné, ale tak trochu se nám to přeci jen zamouvá. Že, pánové? Je ale pravda, že s koupí první pušky, začínáme přemýšlet, jak ji vylepšit a kam posunout :). Co je ale ten správný způsob?

 

 

 

 

Fáze 0 - výběr a nákup

Vybrali jste si pušku (a snad i správně) podle všech kritérií jako jsou účel zbraně (váha, velikost, přesnost, mechanismus), cena a náklady na trénink. S puškou v továrním nastavení máte něco odtrénované a znáte její chování. Zároveň jste již za fází, kdy jste poladili prvky, které ovlivňují základní funkci zbraně - střelbu. Tady se jedná především o spouště, hlavně, kompenzátory, pažby či zásobníky.

 

Fáze 1 - montáž

Trendem v dnešní době jsou modulární řešení, od kterých se veškeré pokusy o tuning zbraně budou odvíjet. Základem je RIS lišta (nazývaná také jako rail, Picanttiny či Weaver). Picantiny a Weaver jsou dva standardy, které se běžně používají - rozdílná je rozteč jednotlivých slotů, ale na trhu je i spousta hybridních provedení. Vyznat se v tom, je prakticky nemožné, ale obvykle jsou produkty pro jednu z těchto lišt kompatibilní i s tou druhou.

 

Moderní zbraně je mají už v základu, pro starší kousky jako třeba kosu - SA-58, musíte za účelem přidání railů nakoupit pár dílů - kryt závěru a předpažbí.

 

U ostatních starších zbraní není problém sehnat speciální přípravky s lištami. K sehnání je boční montáž pro AK-47, na SKS či Mosin-Nagant seženete bez problému i horní montáž.

Variantou u nás používanou spíše méně, je tzv. “key-mod” - obvykle je tato montáž použita na hlavni u zbraní typu AR a má tvar klíčových dírek.

 

Fáze 2 - mířidla

Prvním, co by na montáži nemělo chybět, jsou rozhodně mířidla - obvykle kolimátor či puškohled. Způsoby upevnění se liší především stabilitou při opakovaných zpětných rázech a rychlostí sundání / nasazení. Populární je hlavně rychlo-upínací QD montáž.
 

- Kovová mířidla

Klasická pevná mířidla jsou základ. Pokud budete používat kolimátor, je vhodné nechat je na horní liště. Proč? Pokud vám dojde šťáva v kolimátoru, stačí je vyklopit a bez dalších úprav průhledem skrz kolimátor normálně mířit.

 

V případě, že máte na horní liště puškohled, asi vám tam kovová mířidla budou jen překážet a proto se nasazují tzv. “na první hodinu” - k tomu stačí malý přípravek nazývaný Tri-Rail či Quad-Rail. I tato mířidla by měla být ideálně sklopná.

 

- Kolimátor

Kolimátor, nebo také nazývaný jako Dot Sight je moderním zaměřovačem, který oceníte na krátké až střední vzdálenosti (do 400m) a hodí se prakticky na všechny pušky (i ty v Call of Duty).


Jste-li profesionál, který nastřílí za trénink 1000+ ran, asi se vám vyplatí připlatit si za to nejlepší od EOTechu či Aimpointu (cena mezi 15-20tis. Kč). Pokud střílíte méně, rozhodně si vystačíte s kolimátory Leapers UTG, které se pyšní prvotřídní kvalitou za dostupnou cenu (2-5tis. Kč). Když jdete pušku párkrát za rok na střelnici provětrat, tak naprosto bohatě.

 

Někdo chce mít pušku opravdu univerzální a zvolí kombinaci kolimátoru, který nemá žádné zvětšení, s výklopnou zvětšovací optikou, která má 3x-4x zoom. Za cenu cca 6tis. Kč, tak máte možnost nácviku CQB (jen kolimátor) i střelby na delší vzdálenost (kolimátor se zvětšovací optikou). V některých případech je potřeba použít i low profile “riser”, který zvýší základnu montáže a zajistí tak, že jsou zaměřovací prvky ve stejné úrovni.

 

- Puškohled

Dlouhá optika je potom vhodná na precizní střelbu ze zbraní s delší hlavní, kde oceníte maximální přesnost. Kromě vojenských odstřelovačů, kteří jsou trochu jinde, dlouhou optiku používají hlavně lovci a sportovní střelci.


Opět tu máte na výběr. Lepším průměrem jsou kvalitní puškohledy od značek jako Leupold, Meopta či Vixen (cena od 20tis. Kč). Na občasnou střelbu či nácvik vám potom vystačí puškohled Leapers UTG (kolem 10tis. Kč).

 

Fáze 2 - svítilny

Každý výcvik má i svou noční podobu, které se často říká low-light. Při situacích, kdy jste v noci nebo v budově bez světel, oceníte možnost použití svítilny na zbrani. Nemusíte vytahovat žádnou baterku z kapsy a máte stálou kontrolu nad situací.

Svítilna se montuje na předek zbraně, kde se obvykle umisťuje na boční či spodní rail.

 

Pokud nemáte světlo přímo s drážkami na rail, stačí ho uchytit do speciálního přípravku, který se liší podle průměru svítilny (obvykle 1” tedy cca 25mm). Je ideální, když má svítilna dálkovou spoušť, kterou si můžete umístit kamkoliv na zbraň pro pohodlné ovládání - nejčastěji na bok přední rukojeti. Vhodnou značkou pro začátek je NITECORE, který poskytuje nadupané taktické svítlny s veškerým příslušenstvím.

 

Fáze 3 - doplňky

A tady se otevírají možnosti všem kreativcům. Pro pohodlnější střelbu, je obvykle vhodné si pořídit vertikální rukojeť.

 

Někdo ale preferuje minimalistickou variantu v podobě horizontálního gripu pro taktický úchop zvaný “C-clamp”.

 

Potom tu je možnost uchycení nožiček - bipodu na spodní rail.

 

A samozřejmě tu jsou různá očka pro popruhy

 

Na Weaver lištu či Picantinny rail toho umístíte i mnoho dalšího - fantazii se meze nekladou, ale to hlavní jsme si shrnuli už výše.

 

Závěr

Určitě jste si všimli, že možností je spousta, ale spojuje je jedno jediné - žádná z nich není samoúčelná. Nedoporučujeme zbraň nějak upravovat, protože “se vám to líbí”, ale pouze protože vám to usnadní práci či přidá nové možnosti. Ke správné konfiguraci zbraně vede dlouhá cesta, kdy budete získávat zkušenosti a na základě vlastních pocitů postupně ladit svou pušku k dokonalosti. Důležité také je, abyste to všechno i unesli :-)

 

Dále jste si také možná všimli, že v článku zmiňujeme americkou značku Leapers UTG, která je momentálně masivně populární ve světě díky nabídce produktů použitelných na ostrých zbraních. Jsou za přijatelnou cenu i oceňují je tak hlavně polo-profesionální uživatelé. Určitě doporučujeme navštívit eshop FROGMAN.CZ, který má sortiment Leapers UTG stabilně skladem!

 

Zdroje

frogman.cz

scout.com

humster3d.com

 

Autor: Frogman.cz

 

Štítky

zbraně frogwear frogman.cz úprava tuning

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

4 / 10

Související články

Přidej komentář




Váš příspěvek do diskuze: