Recenze - mačeta Parang Compact GERBER® Bear Grylls

Datum: 21.09.2015 | Autor: Redakce PN

Krátká mačeta, která by byla účinná, skladná, s kvalitním pouzdrem a za rozumnou cenu? V naší recenzi se dozvíte o mačetě od Gerbera, která prošla měsíčním testem. Jak obstála?

 

Mačeta Gerber - policejninoviny.cz

Ukázka mačety a skvělého pouzdra. To lze umístit na opasek díky průvleku 

 

Ach to ostří

 

Výrobky od Gerberu důvěrně známe, jsou cenově dostupné, mají punc originality a pro outdoorové nadšence je spojení se jménem Beara Gryllse přímo magické. Tato mačeta není vyjímkou. Solidní zpracování z nerezovky 1055, konstrukce full tang - na trn, ale fabrické ostření. To není špartné, ale pár tahů na brusném kameni je před použitím třeba. Poté je z mačety kromě pracovního prostředku i pekelně ostrá chladná zbraň. Budeme se zde ovšem bavit o jejim reálném využití v přírodě, či i v práci. Ne o tom, jak je sečná a řezivá, tudíž destruktivní při použití proti člověku. Rwandská genocida bohužel dokázala, že i tak ,,primitivní" věc jako je mačeta dovede za sebou nechat krvavé následky...

 

Ostří po pár obtažení brusným kamenem

 

Délka výhodou i nedostatkem

 

K testu nám army-shop TOP-ARMYSHOP.cz zapůjčil tento krátký model. Mačeta se ještě dělá v provedení dlouhém 49.5cm a vážícím 550g. Tento kompaktní model měří celkem 38.3cm, z toho ostří 23.7cm. To nám dává příjemnou rukojeť dlouhou 14.6cm, takže úchop není problém ani v rukavicích (zkoušeny taktiky Mechanixky). Hmotnost zde činí cca 300g, to je při nošení s pouzdrem (ani ne 400g) prakticky neznatelné. Co se týče délky ostří, provedení "Parang" při dostatečném švihu dokáže přesekávat slabší větve jako kdyby šlo o špejle. Větev v průměru 3 cm se podařilo odseknout také. Na jeden švih. Ale chce to trochu praxe... Délka je skvělá pro ukryté nošení v batohu, či nošení na opasku, neobtěžuje. Ale oproti delší verzi je třeba užití větší síly, či přesnější manipulace. Zkrátka to není jen o bezduchém sekání...

 

Do lesa

 

Pokud používáte při táboření sekeru, tato mačeta je věc, která jí dokáže nahradit. Při testech nebyl větší problém nasekat dříví, pomocí batoningu i větší špalek rozštípnout za pomocí úderů do mačety. Není to zcela náhrada sekery, ale oproti ní nabízí větší užitek. Dříví, klestí, to vše se nasekat dá a pokud udržíte čepel v čistotě, lze ukrojit i chléb. Odzkoušeno, jde to bez potíží. Tím tato mačeta dokáže nahradit při táboření nůž i sekeru. Ostří po přebroušení drží skvěle. Teflonový povrch přispívá k tomu, že i při krájení masa, špekáčků atp.se Vám nic na čepel neudrží, či ne v takové míře. A čepel je chráněná.

 

Pro práci?

 

V případě úpravy pouzdra si dovedeme představit použití i při práci. Solidní páka, perfektní ostří, odolné provedení. To vše by mohlo pracovní užití podpořit. Co je trochu rušivé je všudypřítomná oranžová barva. Celočerná verze by jistě měla užitek vyšší... Při používání - i s mokrou, spocenou, či mastnou rukou díky pogumování neklouže, dobře drží a šnúrka na zápěstí protažená zamezí tomu, že by vám mačeta vyklouzla. Při testování bylo odzkoušeno i sekání do bytových dveří. Běžné panelákovky prosekat lze, chvíli to trvá, ale není to problém. Plech dveří felicie mačeta také poškodí, ale prosekat ho je pro tuto mačetu oříšek. Ale to už jsme u použití, se kterým se nepočítalo...

 

 

 

 

Závěr

 

Pokud hledáte dobrou mačetu, kterou lze s sebou snadno nosit na čundry, používat na chalupě atp.je tento Gerber právě pro Vás. Nebude Vás obtěžovat hmotností, vleze se takřka všude a při užití větší síly při seku nahradí i velké modely. Při testu se mačeta skvěle osvědčila, jen celodenní práce s ní je oproti větším modelům dost vyčerpávající. Zas na druhou stranu při troše snahy nahradí i sekeru a nůž.

 

KLADY

 

  • Malé rozměry
  • Nízká hmotnost
  • Po úpravě jedovaté ostří
  • V ruce neklouže
  • Poutko

 

ZÁPORY

  • oranžové GBG provedení - je vidět, ale působí trochu lacině
  • pouzdro by si zasloužilo více možností uchycení vyjma ,,samo domo" úprav

 

Popis prodejce:

 

Mačeta Parang Compact Gerber představuje menší, kompaktní protějšek k mačetě Parang Gerber a pohodlně ji uložíte do batohu. Je to moderní verze tradiční mačety, původně používané indonéskými domorodci. Díky těžké čepeli můžete sekat krátkými pohyby i v místech, která neskýtají dostatek prostoru na rozpřáhnutí. Je to neocenitelný pomocník nejen do džungle. Její prohnutá čepel je ideální na sekání různých křovin, větví i větviček, popínavých rostlin atd. a snadno si tak uděláte cestu ven z jakkoli hustého porostu. Mačeta je těžší na špičku, což dává každému švihnutí větší sílu.

 

Mačeta i pouzdro jsou vyvedeny v barevném provedení charakteristickém pro sérii Gerber Bear Grylls – černá s oranžovou.

 

Prohnutá čepel mačety Parang Compact Gerber je vyrobena z kvalitní bohaté uhlíkové nerezové oceli 1055.

 

Čepel má jemné ostří, které se snadno brousí.

 

Čepel má speciální černou povrchovou úpravu eliminující nežádoucí odlesky a zamezující korozi.

 

Na čepeli je u rukojeti nápis GERBER a také podpis Beara Gryllse.

 

Díky použité oceli a full tang konstrukci se čepel při nárazu na tvrdé dřevo neohne, nerozkmitá se ani se nepoškodí. To chrání nejen mačetu jako takovou, ale i uživatele před otřesy a tím před rychlou únavou a diskomfortem.

 

Ergonomická rukojeť mačety Parang Compact Gerber je vyrobena z polypropylenu potažené protiskluzovou pryží.

 

Rukojeť zajišťuje příjemné, pohodlné a bezpečné uchopení za všech podmínek.

 

Mačeta je konstrukce full tang, tzn. že je vyrobena z jednoho kusu oceli a rukojeť je tvořena 2 střenkami připevněnými k mačetě šroubky nebo nýty nebo je to jedna část natvarovaná přímo na mačetě. Konstrukce full tang mačety zajišťuje její dlouhou životnost.

 

Rukojeť má hrubou texturu a na spodní straně oblouky na prsty pro jistější a bezpečnější úchop.

 

Zakončení rukojeti se rozšiřuje směrem dolů a bezpečně tak brání vyklouznutí nože z ruky při práci.

 

Na rukojeti je oranžové logo BG.

 

Na konci rukojeti nože je otvor na připevňovací šňůru. Černá jistící šňůra je součástí dodávky.

 

Mačeta je na rukojeti opatřena oboustrannou záštitou - ochranou proti sklouznutí prstů na čepel.

 

Mačeta Parang Compact Gerber je dodávána s nylonovým plísním odolným pouzdrem vojenské kvality. Pouzdro je vybaveno pojistným popruhem na suchý zip na fixaci mačety. Pouzdro s mačetou lze upevnit na opasek nebo třeba na batoh.

 

Součástí dodávky je návod na komunikaci s leteckou záchranou a na SOS signály a také kopie "Priority přežití" – kapesní příručky Beara Gryllse, která Vám pomůže zaměřit svou pozornost na detaily, na kterých záleží nejvíce, když jste v nouzové situaci.

 

 

Parametry:

Celková délka: 15,08“ = 38,3 cm.

Délka čepele: 9,34“ = 23,7 cm.

Délka rukojeti: 5,74“ = 14,6 cm.

Typ mačety: Parang.

Hmotnost (s pouzdrem): 13,6 oz = 386 g.

Materiál čepele: nerezová ocel 1055.

Materiál rukojeti: polypropylen + guma.

Barva: čepel – černá, rukojeť – černá + oranžová.

Pouzdro: černo-oranžové nylonové pouzdro.

 

Mačetu můžete zakoupit zde za aktuální cenu 990,- Kč  http://www.top-armyshop.cz/maceta-gerber-bear-grylls-compact-parang?gid=34

 

 

 

 

 

Štítky

gerber parang mačeta test

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

10 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: