Výcvik policistů a členů horské služby

Datum: 03.03.2014 | Autor: mjr. Bc. Jitka Vavřinová

Mezirezortní výcvik policistů Krajské pořádkové jednotky (KPJ) Krajského ředitelství policie Pardubického kraje (KŘP Pak) a členů Horské služby (HS) České republiky probíhal v pátek 28. února v odpoledních a večerních hodinách v Dolní Moravě a na hoře Klepáč (1143 m n. m.), která je součástí masivu Králického Sněžníku. Výcviku se účastnilo 90 policistů KPJ KŘP Pak a 20 členů HS.

 

Nástup členů policie a HS před pátrací akcí - PČR

 

Přítomen byl i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, ředitel krajského ředitelství policie plk. Radek Malíř a jeho náměstek pro vnější službu plk. Petr Sehnoutka. Spolupráci obou složek sledovali Oldřich Mašín z oddělení krizového řízení Pardubického kraje, ale například i zástupci speciálních pořádkových jednotek z Prahy, Brna, Ostravy a KPJ z Hradec Králové.  
 
Cílem cvičení byl nácvik, zdokonalení, prohloubení a výměna znalostí a dovedností mezi policisty a členy HS. Zároveň bylo prověřováno vyhledání osob pomocí aplikace horské služby a stanovení GPS pozice za využití mobilního telefonu. Při pátrání také policisté prakticky ověřovali sektorové pátrání a pohyb v terénu s využitím GPS navigací.  
 

Po zahájení výcviku a prezentaci práce HS, kterou přítomným přiblížil náčelník HS pro oblast Jeseníky Michal Klimeš a seznámení se specifiky pátrání za využití kynologie HS a PČR, které prezentoval náčelník HS pro oblast Orlických hor Josef Hepnar, mohla praktická část začít.
 


Velitel naší KPJ mjr. Zdeněk Klubrt a vedoucí odboru služby pořádkové policie plk. Jan Záhorský seznámili velitele družstev KPJ s jejich úkolem. Přesně jim popsali okolnosti, za kterých se ztratili čtyři muži, kteří se vydali v brzkých ranních hodinách na výstup hory Klepáč, neboť chtěli zažít východ slunce na rozhledně, která je na vrcholu. Předali jim informace jak k samotným osobám, tak i GPS souřadnice, na kterých byl naposledy výskyt osob zaznamenán. Poté přišlo něco, co velitelé družstev nečekali. Bylo jim předáno celé velení pátrací akce.

 

Velitelé družstev plánují pátrací akci - PČR


 
Na velitele družstev KPJ tak padlo veškeré rozhodování, plánování a realizace záchranné akce. Museli si mezi sebou vybrat velitele a jeho zástupce, připravit plán pátrací akce, zajistit si mapové podklady, spojení, spolupráci s členy HS, kteří terén dobře znají a mnoho dalších úkolů. Velitelem akce se stal nprap. Martin Fiala, jeho zástupcem nprap. Radovan Pentek. Poté se všichni velitelé se svými družstvy přesunuli do míst, kde samotná pátrací akce začala.

 

Pátrání v rojnici


 
Společně s členy HS vyrazili propátrat přesně dané území v rojnici. Závodčím rojnice byl člen horské služby, který místní terén výborně zná. Zpočátku celá akce probíhala za denního světla, ale za několik minut strmou horu, která byla pokryta zbytky sněhu, kluzkými kameny a místy velmi těžko průchodnými remízky, prohledávali již za pomocí baterek. Museli dbát na to, aby jejich rozestupy byly optimální a žádné místo nezůstalo bez povšimnutí. Po hodině a půl byli nalezeni tři z pohřešovaných mužů. Jeden měl závažné poranění kolene. Policejní záchranář jej pod dohledem specialisty z HS musel nejprve ošetřit a poté jej s pomocí kolegů snesli na nosítkách k místu, kam mohla přijet HS se záchranářským vozidlem. Muži zákona si vždy veškerou výbavu k poskytnutí první pomoci nesou v batozích na zádech. K identifikaci místa nálezu pohřešovaných policisté, kromě GPS navigací, využili i signální pistoli, pomocí které si osvětlili prostor. Dva z nalezených mužů svedli bezpečně z hory a společně s raněným je předali členům horské služby, kteří zajišťovali jejich převoz.
 

Od nalezených mužů zjistili, že poslední člen jejich výpravy se vydal, poté co se jejich kamarád zranil, hledat pomoc dolů do údolí. Rozvinula se tedy opět rojnice, která pokračovala v pátrání pro změnu horizontálně směrem dolů. Posledního z pohřešovaných nalezli zachránci po deseti minutách. Byl při vědomí, ale bylo zde podezření, že má poraněnou páteř. Policisté jej tedy za asistence členů horské služby velmi opatrně přeložili na transportní nosítka a vynesli ho do místa, kde mohl být naložen do transportního vozidla horské služby.            

      
 
Celá pátrací akce, která trvala skoro dvě a půl hodiny, mohla být ukončena. Sama jsem se jí jako jeden článek z více než stočlenné rojnice zúčastnila a musím říci, že spolupráce, komunikace a pomoc obou složek byla výborná. A že pátrání v horském terénu a za tmy není jednoduché netřeba nijak více rozepisovat. Ještěže k nám byla matka příroda tak přívětivá a neseslala nám třeba 50 cm sněhovou vrstvu, která bývá v těchto místech a v tomto ročním období obvyklá.    

 

S poděkováním za profesionální přístup všem členům HS a zasahujícím policistům, ale i ostatním, kteří výcvik připravovali, výcvik ukončil ředitel krajského ředitelství plk. Radek Malíř.

Štítky

výcvik policie

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

3 / 10

Související články

Přidej komentář




Váš příspěvek do diskuze: