Nedovolené ozbrojování - Čtyři muži byli obviněni za obchodování se zbraněmi

Datum: 25.04.2014 | Autor: mjr. Mgr. Ivana Ježková

V úterý 22. 4. 2014 proběhlo na Trutnovsku zatýkání 4 osob za účasti zásahové jednotky. Trutnovští kriminalisté zadržené muže z Trutnovska ve věku 27, 42, 48 a 50 let obvinili z trestného činu nedovolené ozbrojování.

 

Část zabavených zbraní - PČR

 

Vyšetřovatel je viní z toho, že nakupovali nefunkční akustické zbraně, k jejichž držení není potřeba žádné oprávnění či licence. Tyto krátké i dlouhé střelné zbraně (například samopaly vz. 61 Škorpion, nebo pistole ČZ 50/70 Flobertka) technologicky upravili do plně funkčního stavu a přes internet nabízeli prostřednictvím nabídek jednotlivých komponentů na prodej. Případnému zájemci poté v průběhu rozhovoru nabídli i tyto plně funkční střelné zbraně, nebo zakázané doplňky ke zbraním, jako jsou například tlumiče. Tak postupně dostávali do oběhu neregistrované zbraně.

 

Z nefunkčních zbraní funkční


 
 V prvopočátku jsme získali určité poznatky od Kriminální služby Vojenské policie, mezi jejichž povinnosti patří mimo jiné i sledování pohybu zbraní a vojenského materiálu nabízeného přes internet. Tyto poznatky jsme propojili s našimi informacemi a zahájili vyšetřování.
Jakou roli kdo přesně měl, kriminalisté stále rozplétají, nicméně již nyní jsou na základě provedených úkonů, výslechů a zajištěných zbraní a vojenského materiálu přesvědčeni, že hlavním organizátorem obchodů byl nejstarší z mužů. Podle dosavadního vyšetřování transakce plánoval a zajišťoval nákup nefunkčních zbraní. Společně se svým 27letým synem, rovněž obviněným, z těchto zbraní vytvořili zbraně funkční, tedy střelby schopné. Všichni obvinění se zbraněmi obchodovali zejména s vidinou finančního zisku a vyřešení si tak existenčních finančních problémů.
 

 

Jedna ze zabavených pistolí - PČR


Při domovních prohlídkách v jednom z bytů policisté zajistili kromě zbraní podléhajících registraci, včetně zakázaných komponentů a velkého množství různých typů nábojů i téměř 5 kilogramů trinitrotoluenu včetně rozbušek. Tato chemická látka se používá pro výrobu velmi účinných průmyslových i vojenských trhavin. Z důvodu zajištění maximální bezpečnosti byli po celou dobu provádění prohlídek domovních i nebytových prostor přítomni i policejní pyrotechnici. Čtyři okolní domy v nejbližším perimetru zhruba tři sta metrů byly na dobu okolo tří hodin preventivně evakuovány. I samotné odborníky, kteří každodenně pracující s nebezpečnými látkami a výbušninami, překvapilo tak velké množství zajištěné výbušniny i množství zajištěného vojenského materiálu a zbraní.  

 


 
Jeden z mužů vlastnil také plně funkční univerzální kulomet 7,62 mm vz. 59, jehož prodej chtěl zprostředkovat. To se nakonec jednomu z nich také podařilo. I tuto nebezpečnou a u nás pro běžného uživatele zakázanou zbraň ale policisté naštěstí rovněž vypátrali a zajistili.
 

Nikdo z obviněné čtveřice není držitelem zbrojního průkazu


Nikdo z obviněné čtveřice není držitelem zbrojního průkazu pro žádnou ze zbraní, které u nich byly zajištěny.
Dva obvinění (50 a 42 let) budou stíháni vazebně, zbylí dva budou vyšetřováni na svobodě. Třem ze skupiny hrozí až 8leté tresty vězení, poslednímu, nejméně aktivnímu (48letému) pak 2 roky trestu odnětí svobody.

Štítky

nedovolené ozbrojování

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: