RECENZE: Praky Jan Nowak – zbraň, která vás vrátí do dětství

Datum: 26.03.2018 | Autor: Redakce PN

Hračka z klukovských let, nebo nebezpečná a při malém tréninkovém úsilí velice přesná zbraň s dostřelem v řádu desítek metrů? Obojí je pravda. Nicméně lov v ČR je prakem zakázaný a tak si představme nové, moderní praky, které nám zpříjemní nejedno volné odpoledne a dost možná vaše ratolesti i odloží tablet, či mobil a prožijí vaší klukovskou radost. 

 

 

 

Když se řekne prak, každý si vybaví své pokusy. Šikovně ulomená větev, guma, nejčastěji vybraná ze zásob galanterních potřeb vaší maminky, nebo srolovaný a naohýbaný drát. Tak vypadalo naše klukovské řádění. Tu a tam pěkných pár facek od rodičů za vystřelené sousedovo okno, měsíc zaracha, ale i přes to vše radost, klukovská radost, kterou si někteří matně, jiní velmi živě pamatují. Ani my v redakci nejsme výjimkou. V našem článku samozřejmě nenabádáme nikoho jít a vystřelit sousedům okno, ale nabádáme k aktivitě. Není nad provětrání na čerstvém vzduchu, obzvlášť, pokud pro toto nadchneme i naše ratolesti. Poslouží vlastní pozemek, pár prken, OSB desek atp. a zábava může začít.

 

 

 

Jak to všechno začalo


I autor praků podobně uvažoval. „Od dětství jsem se zajímal o zbraně, ale ke střelbě z praku v pravém slova smyslu jsem se dostal až asi před šesti lety. Tehdy jsem se rekreačně zabýval lukostřelbou, při níž jsem získal základní dovednosti instinktivní střelby. To bylo základem a impulzem hledat dál nová, praktičtější zaměření. U luku jsem vždy pro trénink řešil otázku praktičnosti, která mě zde zcela nenaplňovala a někdy i omezovala. Pro samotný trénink jsem musel přenášet terčovnici, luk samotný, ochranné pomůcky, toulec se šípy atd., nebo se případně přemisťovat na lukostřelnici. Tyto podstatné náležitosti jsem z praktických i časových důvod chtěl omezit. Shodou okolností jsem se v té době inspiroval v zahraničí, kde jsem uviděl výkonné, malé, velmi praktické praky do kapsy, které mě nadchly. Vlastními experimenty a konstrukcí vlastních tvarů, inspirovaných v zahraničí, jsem se postupně propracoval až k samotné výrobě praků. Tyto mě především nadchly svým velkým výkonem přesností, a praktičností pro trénink v přírodě. Střelec z praku je zde mnohem méně omezován prostředím kde střílí (až na důležitá bezpečnostní opatření) a není třeba přenášet další předměty jako tomu bylo u luku. Dá se říci, že stačí mít prak v kapse a pár kuliček jako střelivo. Ve volné přírodě se improvizovaných terčů najde vždy dost (listy stromů, šišky, či donesená plechovka atd.). Je to tedy velmi praktická zbraň a klukovská hračka v jednom,“ uvedl sympatický Honza Nowak.

 

 

 

Praky vznikají v ČR


Co nás u výrobce nadchlo je výroba v ČR. A zejména pak i označení třetí generace. O co jde? Jde o systém uchycení gumy, vlastně i její tvar, míření a samotný prak tak zcela diametrálně se odlišuje od těch, které známe z dětství.  Na první pohled může tvar těchto praků působit nezvykle, ale má podstatný význam. U klasických praků (první generace) které byly vždy ve tvaru písmene Y, jsou gumy vedeny shora přes ramena praku. Díky tomuto uchycení letí kulička od počátku v přirozené křivce, která se se vzdáleností zvětšuje. Na těchto pracích nebyl žádný konkrétní bod k míření (žádný, který by byl univerzální na všechny vzdálenosti). Praky s označení TTF mají díky tvaru ramen uchyceny gumy přímo proti sobě. Díky tomu letí kulička cca prvních 10-12 metrů téměř zcela rovně, než na ni začne významně působit gravitace. Tyto praky také mají žlábek v rameni, který se při nátahu vyrýsuje pod plochou latexovou gumou a slouží doslova jako muška. Je to tedy velmi přesný styl střelby již ze své podstaty, který umožňuje přesné míření. Díky latexovým gumám, které se natáhnout na 5,5 násobek své délky je pak takový prak velmi výkonný. Dá se zjednodušeně říct, že o co více se guma dokáže natáhnout, o to rychleji se následně při výstřelu smrští. Rychlost střely (v závislosti na hmotnosti, délce nátahu atd.) zde běžně dosahuje 110-120 m/s i více (přes 400km/h).

 

 

Různé tvary a barvy, vybere si každý


Pokud chcete pro sebe a nebo pro své ratolesti koupit prak, Honza Nowak vám poradí jaký zvolit a navíc při objednání vám pošle i návod, jak správně se změřit, pro optimální volbu délky gumy. Praky jsou v cenách od 550,- Kč, přičemž lze objednat i kuličky, šikovné pouzdro a mnohé další příslušenství. Obvykle v recenzích uvádíme klady a zápory. To v tomto případě neuděláme, protože nás střelba z praků nadchla natolik, že mínusy se hledají jen velice obtížně. Cena na výrobek v ČR, spojený s poradenstvím je příznivá a tak jediným neduhem může být, pokud vaše dítka tablet neodloží a vy budete na zahrádce střílet do plechovek v osamocení…

 

 

Kontakt na prodejce:
Hunting Catapults CZ s.r.o.
Podlesí I 5309, 76005 Zlín

Tel.: +420 773 381 773 (Jan Nowak)
E-mail: info @hunting-catapults.cz
www.hunting-catapults.cz

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

6.2 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Josef Sedlaček Datum: 05.08.2023 Čas: 13:03

prosim o foto a zdělení ceny děkuji tel 602208717

avatar
Big Dick Datum: 28.12.2022 Čas: 12:57

avatar
Agent 888 Datum: 30.12.2021 Čas: 20:56

Jan Nowak má výborné praky

avatar
Agent 007 Datum: 30.12.2021 Čas: 20:53

tvoje máma

avatar
JAN NOWAK Datum: 08.12.2019 Čas: 16:09

CTIBOR ONDRÁČEK:

Mám přímo web, kde lze praky nalézt a objednat. Stejně tak je tam podrobný popis techniky střelby atd. Moc děkuji za zájem. Jan Nowak www.hunting-catapults.cz

avatar
Ctibor Ondráček Datum: 05.11.2019 Čas: 10:34

Již od dětstvi jsem měl v oblibě praky,což mi vydrželo i v dospělosti.Od doby co jsem viděl vaš prak TTF jsem si řekl,že ho chci.Zamlouvá se mi provedením i technikou střelby.S pozdravem Ondráček Ctibor.Prosim o podrobnosti jak ho získat.Držím v leve ruce a delka nápřahu je 62 cm. Ještě jednou děkuji

avatar
Procházková Jana Datum: 04.04.2018 Čas: 19:47

Jsem ráda, že konečně se zde někdo rozhodl informovat, že se zde vyrábí a dají se koupit Praky. Když jsem se dozvěděla, že budu mít vnoučka a protože jsem vdova tak jsem se hned vyjádřila, že až bude vnouček větší naučím jej střílet z praku. Pro nás to byla výborná zábavy když jsme byli mladí.