Poznej „svého“ policistu: policejní uniformy v České republice a jinde v Evropě
Také už jste se někdy dostali do situace, kdy v povzdálí po chodníku kráčející policejní hlídka měla být onou sázkou na jistotu při pomoci právě s vaší svízelí? A jak jste pak byli překvapeni, že se nejedná o strážníky Městské policie, nýbrž o obchůzkové hlídače tamějšího autosalonu, kteří jsou přidruženi pod přístřeší jedné z mnoha v České republice působících bezpečnostních agentur.
Černá nebo tmavě šedá, či zkrátka temně tmavé barvy dominují v podzimních a zimních měsících stejnokrojům tuzemských policejních příslušníků a leckdy orientace pouze dle textových log na svršcích není dostatečná k jednoduché a jednoznačné rekognoskaci letmým pohledem. Ač jistě nepřehlédnutelné, poněkud matoucí mohou být také celoreflexní vesty a bundy, těmito v mantinelech silničního provozu disponuje takřka kdekdo – od pracovníka údržby cest až po ženu, která kvůli defektu pneumatiky pobíhá po silnici, nárokuje si právo zastavit projíždějící vozidla a domáhá se pomoci. Po zvučně nápadných zelených uniformách zaniklé Veřejné bezpečnosti dnes zřejmě již nikdo nevolá, nicméně výraznější barevné či znakové odlišení je v době četného výskytu nejrůznějších členů ostrahových firem v ulicích zkrátka potřeba.
Zleva: Pořádková služba PČR (2x), Služba dopravní policie, pracovní stejnokroj příslušníka PČR používaný např. při cvičných střelbách, foto: PČR přes stopin-prague.com
Poměrně závažnější situace při rozpoznávání příslušníků policie nastává po překročení státních hranic České republiky, neboť na vás, byť jako turisty, místní policisté téměř vždy nahlížejí s jistou měrou nedůvěřivosti, a proto není právě vhodné, pokud kolem onoho svátečně oděného, upraveného muže, který na vás při výjezdu od hotelového komplexu kyne „nějakou plácačkou“, zkrátka bez známky zájmu projedete. V takovém případě bývá omyl či nepovšimnutí vnímám jako čirý úmysl, ne-li dokonce zlovůle. Na obrazovém přehledu výše si můžete v okamžiku udělat jasný přehled o tom, jak vyzírají příslušníci státní policie několika evropských států.
Obrazový přehled policejních uniforem v evropských státech a České republice, foto: members.quicknet.nl
I v zahraničí však může snadno dojít k záměně, zejména kvůli podobnosti policistů některých států tamějším armádním činovníkům, na vině pak není nic jiného nežli bohatá pole výložek a čapka „brigadýrka“ vzletných tvarů o značné velikosti. Někdejší pompéznost koloniálních velmocí a jejich strážců vtělují dnes pouze stejnokroje, resp. poflokované přilby Metropolitní Policejní Služby (MPS) příslušníků pořádkových sil Velké Británii a „casquette“ čapky takzvaného četnictva ve Francii, v prvním případě se jedná o obdobu tuzemské Městské policie působící v hlavním městě Londýně, avšak s omezenou územní pravomocí v rámci této obrovské metropole, v tom druhém jde o policii pod správou armády působící mimo velká města Francie a doplňující službu uzanční státní policie.
Nizozemská státní policie zavede počátkem roku 2014 do služby tyto moderní, nezaměnitelné stejnokroje. foto: members.quicknet.nl
Na vysloveně „trendy“ strunu v ohledu přiblížení se k veřejnosti hraje vedení nizozemské státní policie, které hodlá pro rok 2014 svým příslušníkům celostátně naordinovat nové, dalo by se říci sportovní uniformy, které můžete vidět na obrázku nejníže v článku usazeném. Jejich bezesporným pozitivem je nepřehlédnutelnost, ať už v otázce obecné volby nápadného odstínu žluté barvy, tak i jejímu rozmístění do dvou nad sebou vedených horizontálních linek. V tomto případě si „svého“ policistu zřejmě jen těžko někdo zamění s uniformovaným pracovníkem jiné, třebaže zaměřením podobné organizace.
foto: members.quicknet.nl, PČR přes stopin-prague.com
Ohodnoťte článek počtem hvězdiček
Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.
Související články
Přidej komentář
Komentáře
khalid Datum: 23.07.2017 Čas: 07:08 |
Dear Sir/Madam,
|
|
0 2 |