DNA Mlha: Dokonalá past na zločince

Datum: 20.11.2019 | Autor: Jan Grohmann

Americká firma Applied DNA Sciences (ADNAS) představila nový způsob využití DNA podpisu v kriminologii. Podle jejich vize lze každého pachatele na místě zločinu neviditelně označkovat pomocí DNA. Jednou označkovaný zločinec pak již nemá šanci se DNA „kletby“ zbavit.

 

DNA Mlha
Foto: V některých zemí zločince označkují tak, že jim useknou ruku... v civilizovaných zemích na to jdou kriminalisté poněkud humánněji, ilustrační foto. / Wikipedia, Creative Commons , Richard Wheeler

 

Usvědčování zločinců podle DNA není žádnou novinkou. Je zde však problém, pachatel musí nechat na místě zločinu kousek biologického materiálu, z kterého lze odebrat DNA. Avšak, co kdybychom mohli tento problém obejít. Jak? Jednoduše! Zločince jednoduše označkujeme pomocí DNA.

 

Applied DNA Sciences se nechala inspirovat v bankovních domech, které už řadu let používají patrony s barvou. Zlodějům tak místo lupu zůstávají jen nepoužitelné bankovky potřísněné barvou. Pokud mají smůlu, agresivní barvou jsou potřísněni i oni.

 

Firma ADNAS však představila mnohem rafinovanější způsob značkování ukradených věcí, případně pachatelů. Podle jejich vize lze pachatele označkovat pomocí DNA tak, aniž to sami zjistí.

 

Značkovacím prostředkem je DNA mlha, jenž se libovolným způsobem a ve vhodný okamžik rozstříkne do okolí. Uvnitř mlhy jsou umělé připravené řetězce DNA s 20 páry bázi. Podle ADNAS lze vytvořit až bilión nejrůznějších unikátních řetězců DNA. Není problém mít jeden typ DNA doslova pro každou místnost v objektu.

 

Po rozprášení do okolí se řetězce DNA přichytí, jak na všech předmětech v okolí, tak na oblečení, vlasech a kůži nezvaného hosta. I kdyby pachatel poznal své „označkování“ nebude mu to moc platné. Podle vědců je prakticky nemožné dokonale odstranit stopy DNA z oblečení, kůže nebo vlasů.

 

Označkovaný člověk pak navíc DNA roznáší dále po svém okolí. Stopy tak mohou kriminalisté najít v autě nebo na jakémkoliv předmětu, s kterým přišel pachatel do styku. Celý proces odebírání vzorků a porovnávání DNA je údajně natolik levný a jednoduchý, že ho dokáže provádět i laik.

 

Příkladů použití značkovací DNA je řada. DNA mlha nenajde uplatnění jen ve finančních ústavech, ale také jakou součást bezpečnostních systémů běžných domů. Ano, zločinec si vždy může vzít chemický oblek a plynovou masku, avšak vsadíme se, že průměrný vykradač bytu si sebou „atombordel“ brát nebude.

Zdroj: Gizmag

 


 

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

6.3 / 10

Přidej komentář




Váš příspěvek do diskuze: