Taser s dosahem 30 metrů? Ano, střela pro brokovnice.

Datum: 20.06.2017 | Autor: Redakce PN

Taser využívají policejní jednotky ve světě, nejrozšířenější je v USA. Jeho zastavovací účinek je ohromující, nicméně u současných modelů byl limitující dosah, který činil jen několik metrů. Toto mění nová střela XREP WIRELESS KOLO uzpůsobená brokovnicím. Její dosah je přes 30 metrů.

 

Střela XREP - zdroj: popsci.com / taser.com

 

Společnost TASER představila novinku pro brokovnice. Náboj určený pro brokovnice kalibru 12, který má famózní zastavovací účinek i přes silné oblečení. Střelu lze nabít do jakékoliv brokovnice, dosah střely je v řádu 30-40 metrů, což značně zlepšuje operativní prostor policisty. Ten s ,,klasickým" taserem byl limitován délkou výstřelu na pouhých pár metrů.

 

Poradce ministerstva obrany, bývalý šerif a velitel LAPD Sid Heal si střelu pochvaluje. Říká: "Pro policisty je nebezpečná zóna 10-15 metrů, kdy nelze užít standartní TRASER, tím se stává útočník pro policistu nebezpečnější a v případě ohrožení (rozbitá lahev, mrštění předmětů...) se tak musí policistě schylovat k použití střelné zbraně. Potřebujeme méně smrtící prostředky umožňjící nám pracovat ve větším okruhu a udržet útočníka v pro policisty v bezpečnější vzdálenosti"

 

Detail střely XREP - zdroj: popsci.com / taser.com

 

Nový XREP po zásahu útočníka paralyzuje, způsobí krátkodobé ochrnutí svalů "elektrickým proudem" o napětí 500 Voltů a 1.3mA. Zastavující účinek je spolehlivý i přes silnou vrstvu oblečení (zimní bunda, kožená bunda atp.). Proud do útočníka XREP pošle skrze čtyři ostnaté elektrody, které lehce proniknou kůží, čímž přímo ochromí i nervový systém. Není tak zapotřebí 50.000 voltů, které používá standartní TASER. Díky lepší účinnosti i při podstatně nižší voltáži by se měla minimalizovat fatální reakce, zejména u slabších jedinců, lidí vybavených kardiostimulátorem atp.

 

Při výrobě byla největším oříškem miniaturizace a také vypočítání správného "průběhu". "Není důležitá míra napětí, ale průběh" dodává Mark Manchett, inženýr stojící za vývojem XREPu.

 

Konstrukční řešení střely XREP

 

Přední část - ostny umožňující proniknout přes vrstvu oblečení do pokožky. Ostny způsobí zprvu malý, lokalizovaný šok v oblasti 15cm, než následuje silný šok

 

Drát spojující přední část, která se po nárazu oddělí od těla. Drátem pulzuje proud znemožňující útočníkovi zachycení a následné vytržení. 

 

Stabilizační ploutvičky - umožní projektilu stabilizovat dráhu letu. Rozevřou se ihned po výstřelu.

 

Jednotlivé části střely XREP - zdroj: popsci.com / taser.com

 

Vnitřek střely tvoří transformátor převádějící energii z dvou napájejících, lithiových baterií vyprodukovávající po dobu 20 sekund 1.2 miliampér. Dále je zde mikroprocesor řídící celý proces po výstřelu a zásahu útočníka. Obal tvoří pevný plast držící střelu pohromadě až do zásahu útočníka, kdy se ostny oddělí od zbytku.

 

 

 

Zdroj: POPULAR SCIENCE TASER

Štítky

taser xrep

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

5 / 10

Přidej komentář




Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Michal Ohera Datum: 07.10.2018 Čas: 08:44

S ohledem na aktuální vývoj ve společnosti AXON/TASER upozorňuji, že produkt XREP byl stažen z nabídky pro jeho velkou finanční náročnost a s tím související nízkou využitelnost.
Aktuálně však již první bezpečnostní sbory v České republice (Celní správa a Vězeňská služba) začínají být vybavovány poslední řadkou Smart Weapons X2.
V rámci policie bude obměna X26P za X2 výrazně náročnější i s ohledem na jiné ovládání X2 a s tím související rozdílný výcvik.