Kampaň „Zastav jízdu smrti“ se vrací ke smrtelným dopravním nehodám

Datum: 13.05.2014 | Autor: Por. Ing. Štěpánka Uhlířová

Tragická bilance letošního roku na jihočeských silnicích - více než 1 100 dopravních nehod, z toho 18 se smrtelnými následky – 23 mrtvých!!! Umírali mladí, umírali staří – prostě lidé všech věkových kategorií. A proč? Smrt patří k životu, říká se, ale pokud je to zbytečná smrt, je to hlavně pro pozůstalé velmi bolestivé a jen těžko se s tím vyrovnávají. Tolik mrtvých, přitom mohli žít. Stačilo jet opatrně, pozorně, dodržovat rychlost.  Někdo však udělal chybu. Tím někým byli oni sami nebo někdo jiný, kdo zrovna byl na stejné silnici. Vždy to však byla to chyba s fatálními následky. 

 

 

Jihočeská policie Vám přiblíží ve třídílném seriálu každou z 18ti smrtelných nehod. V rozbitých autech i přímo na silnicích umírali lidé. Každý z těchto lidí měl svůj život, své plány, své rodiny a přátele. Pak přišla tragická nehoda a s ní smrt. Děti zůstaly bez otce či matky, vnoučata přišla o dědečka či babičku, rodiče přišli o své dítě. Zbytečně! Pro pozůstalé je to naprostý šok, se kterým se budou vypořádat po zbytek života. Přitom stačilo tak málo - aby všichni, kdo jedou po silnici, dodržovali pravidla.

 


 
DN č. 1 – Tragický začátek nového roku a zbytečná smrt třech mladých mužů (23, 21 a 19 let) – 14. ledna byli všichni v jednom autě. Všichni v něm zemřeli. Osudná jízda byla rychlá a nebezpečná. U obce Pleše na Jindřichohradecku dostali smyk a skončili na střeše mimo silnici. Ve zcela zdemolovaném automobilu neměli šanci přežít. Stačilo, kdyby jel řidiči pozorně, kdyby dodržel rychlost a kdyby zbytečně neriskoval.

 


 
DN č. 2 – Strakonice, 17. ledna v podvečer – na přechod pro chodce u restaurace Hangár vstupuje stará 86 letá žena. Bezpečně přechází k ostrůvku. Pak se vydává z ostrůvku na druhou část přechodu, kterou už bohužel nepřejde. Přímo na přechodu ji srazil automobil. Těžce zraněná žena umírá po několika týdnech v nemocnici, nejspíše na následky zranění z této nehody. Na vině je řidič – nedával pozor.

 


 
DN č. 3 - 20. ledna, vážná dopravní nehoda v Táboře, zbytečná smrt muže středního věku – řidič osobního vozu si najíždí do zatáčky, vjíždí však až do protisměru, kde se čelně srazí s cyklistou. Cyklista nemá šanci. S těžkými zraněními je převezen do nemocnice, kde po několika dnech umírá. Řidič osobního vozu udělal řidičskou chybu – stačilo více opatrnosti a cyklista mohl žít.

 


 
DN č. 4 – Nažidla, 22. ledna – manželský pár středního věk nachází smrt ve svém voze. Doplatili na chybu jiného řidiče. Při jízdě do úžlabiny mezi kopci nepřizpůsobil viník nehody rychlost svým schopnostem a také stavu a povaze vozovky, při nebezpečné jízdě se mu rozkolíbal přívěs s dřevěnými hranoly a s neovladatelným vozem vjel do protisměru. Zde čelně narazil do protijedoucí Škody Felicia. V ní zemřel muž. Jeho zranění byla neslučitelná se životem. Přes veškerou snahu lékařů umírá následně v nemocnici i jeho manželka. 

 


 
DN č. 5 – tentokrát Českobudějovicko – 24. ledna umírá u obce Žár dvaapadesátiletý řidič. Udělal chybu, která ho stála život. S největší pravděpodobností jel příliš rychle, špatně odhadl své schopnosti a dostal smyk. Vjel do protisměru a srazil se s jiným vozem. Na místě zemřel. Naštěstí nebylo mrtvých více. Ale co chybělo? A opět byla na vině rychlost a neopatrnost.


 
DN č. 6 – předposlední lednový den přinesl devátou oběť dopravních nehod letošního roku. Devětatřicetiletý řidič havaroval u obce Strážkovice na Českobudějovicku. Nejspíš zariskoval při předjíždění a v zatáčce nezvládl řízení. Dostal se mimo silnici a narazil do stromu. Náraz byl tak silný, že muž neměl šanci přežít. Zemřel na místě.

 


 
DN č. 7 – tragická bilance pokračuje. 11. února u obce Planá na Českobudějovicku šestapadesátiletý muž ve vozidle značky Chevrolet čelně narazil do protijedoucího vozidla. Vyjel do protisměru, je pravděpodobné, že se nevěnoval řízení tak, jak měl. Po čelním nárazu se jeho vůz převrátil na bok a ještě střechou narazil do přední části nákladního vozidla, které přijíždělo k místu nehody. Muž následně umírá v nemocnici. O život přišel rovněž jeho pes, kterého měl v autě. Zbytečná chyba, zbytečná smrt.

 


 
Všichni mohli žít, kdyby každý z nás dodržoval zákony a pravidla. Kdyby každý jezdil obezřetně a bez zbytečného riskování. Nehazardujte se svými životy. ZASTAVTE JÍZDU SMRTI včas!

Štítky

dopravní nehoda

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

5 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: