AKTUÁLNĚ - mimořádná situace v Poličských Strojírnách a. s

Datum: 27.02.2017 | Autor: Redakce PN, PČR

Policisté a pyrotechnici ukončili  dokumentování vynášené munice z haly. V odpoledních hodinách majitel munice provedl 4 řízené odpaly poškozené munice v trhací jámě uvnitř areálu. Starostové okolních obcí byli včas o odstřelech informovaní. Při čištění místa pro sutiny z místa výbuchu, které se začnou vyvážet zítra, pomáhala těžká technika policie i hasičů. Zítra krajský vyšetřovatel začne ohledávat místo činu.

 

 

Aktualizace:
Dnes policisté a pyrotechnici ukončili  dokumentování vynášené munice z haly. V odpoledních hodinách majitel munice provedl 4 řízené odpaly poškozené munice v trhací jámě uvnitř areálu. Starostové okolních obcí byli včas o odstřelech informovaní.

 

Při čištění místa pro sutiny z místa výbuchu, které se začnou vyvážet zítra, pomáhala těžká technika policie i hasičů. Zítra krajský vyšetřovatel začne ohledávat místo činu.

 

V 19:00 jsme předali areál Poličských strojíren jejich majiteli. Perimetr se zmenšil na okolí místa výbuchu. Zákaz vstupu je ohraničen policejní páskou. Policisté tuto oblast hlídají.

 

26. února 2017 (19:30)
por. Mgr. Hana Kaizarová
tisková mluvčí

 
 

Ráno pyrotechnici spolu s pořádkovou jednotkou Pardubického kraje a speciální pořádkovou jednotkou z Brna propátrali perimetr vně objektu firmy. Odpoledne našli v tomto prostoru jeden kus neaktivní munice. Je to stejný typ, jako byly předchozí nálezy. Perimetr vně areálu byl v odpoledních hodinách zrušený, zůstává perimetr ohraničený plotem areálu.

 

Dopoledne krajský vyšetřovatel ve spolupráci s pyrotechnikem dokumentoval munici v hale sousedící s místem výbuchu. Poté nepoškozenou munici vynášeli pyrotechnici spolu s hasiči mimo halu a po kontrole si ji převzal majitel.

 

25. února 2017
por. Mgr. Hana Kaizarová
tisková mluvčí

 


Ráno dorazila do areálu těžká technika. Jedná se o stroj BRDM a hasicí tank. Policejní vrtulník s termovizí provedl monitoring areálu z výšky. Na základě vyhodnocení informací a videoáznamů štáb s pyrotechniky rozhodl o provedení základního průzkumu haly pyrotechniky a hasiči. Po průzkumu byl v odpoledních hodinách nasazen větší počet policistů, kteří propátrali část perimetru okolo silnice a evakuovaných obytných domů. Po 18:00 se mohli obyvatelé vrátit do svých domovů a silnice II/360 ve směru na Korouhev byla zprůjezdněna s omezením (zákaz zastavení na uvedené silnici).

 

Od včerejšího večera byl třikrát oznámen nález munice v prostoru perimetru. Nebezpečí výbuchu nehrozilo. 

 

Starostové okolních obcí byli opětovně vyzvání, aby informovali občany o zákazu vstupu do ohraničeného prostoru z důvodu jejich bezpečnosti.

 

O probíhajících záchranných a likvidačních pracích byl vyrozuměn hejtman, zástupci místní samosprávy a manažeři dotčených firem.

 

24. února 2017 (18:20)
por. Mgr. Hana Kaizarová
tisková mluvčí

 

Za dosud nezjištěných okolností došlo v areálu Poličských strojíren u Poličky k iniciaci, následnému požáru a výbuchům uloženého materiálu. V místě události došlo ke třem těžkým, sedmi středně těžkým a k deseti lehkým zraněním. Mezi zraněnými jsou tři zasahující hasiči. Dle předběžného odhadu přesahuje škoda částku pět milionů korun.

 

V odpoledních hodinách probíhaly v areálu podniku záchranné práce. Po konzultaci s pyrotechnickou službou došlo k vymezení bezpečného prostoru v okruhu dvanácti set metrů od ohniska výbuchu a k evakuaci obyvatel žijících v bezprostřední blízkosti areálu. Nezbytným opatřením bylo uzavření silnice II/360 ve směru na Korouhev. Z důvodů zajištění bezpečnosti zasahujících složek byla ve večerních hodinách ukončena činnost na místě. Policie České republiky a Hasičský záchranný sbor i nadále zůstávají v areálu k monitorování situace.

 

Vyšetřovatel Krajského ředitelství Policie Pardubického kraje zahájil úkony trestního řízení pro trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti. Dnes v dopoledních hodinách se na místě události sejde štáb Integrovaného záchranného systému a bude rozhodnuto o následujícím postupu. Na místo byla povolána těžká technika zasahující ve Vrběticích, která by měla umožnit pyrotechnické službě přístup k místu výbuchu.

 

24. února 2017
por. Mgr. Hana Kaizarová
tisková mluvčí

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: