RECENZE Leatherman Raptor - nůžky pro profesionály

Datum: 23.07.2017 | Autor: Redakce PN

Značku Leatherman není třeba dlouze představovat. Jejich nářaďáky, či chcete-li multitooly - nářaďové kleště zná celý svět. Nám se do redakce na dlouhodobý test dostal model Raptor. Jde o profesionální záchranářské nůžky, které naleznou uplatnění v mnoha oborech, včetně policejní práce.Co víc, se zárukou 25 let!

 

Text na stránkách výrobce hlásá: Jsou situace, kdy není čas ptát se, co je co. Nemůžete hledat mezi šroubováky, pilníky a kleštěmi, nýbrž potřebujete rychle přeříznout bezpečnostní pás, rozpárat oblečení, přeštípnout prsten. Každá vteřina může zachránit život. Právě pro takové chvíle je tu Leatherman RAPTOR, multiool určený speciálně pro záchranné složky. To, co vypadá na první pohled jako obyčejné skládací nůžky, je ve skutečnosti 6 praktických nástrojů, bez kterých se záchranář neobejde. Skládací lékařské nůžky jsou vyrobeny z extra odolné oceli 420HC a jsou kombinovány s řezákem prstenů a řezákem bezpečnostních pásů. Ve sklolaminátové rukojeti nůžek pak naleznete hrot z karbidu wolframu, extrémně tvrdého materiálu, pomocí něhož rozbijete i bezpečnostní skla havarovaných aut. Záchranáři ocení také klíč na kyslíkové láhve. Díky kroužku na karabinu případně MOLLE kompatibilnímu pouzdru se Leatherman RAPTOR ORANGE/BLACK může stát nedocenitelným pomocníkem na opasku všech profesionálních i laických záchranných složek.

 

A je to skutečně pravda? Pojďme se podívat na funkce a užitek nůžek z pohledu policisty/strážníka...

 

Rozbíječ skla

 

Při policejní práci je třeba tu a tam dokázat rychle rozbít sklo, obzlášť v těchto letních měsících, kdy řada pejskařů nechává svě miláčky v rozpálených vozech. O miminkách v sedačkách nemluvě... Rukojeť nůžek disponuje karbidovým bodcem. Karbid netřeba představovat... Náš test se zaměřil na rozbití skel v klasickém sklenářství (děkujeme :-). Tloušťka skel byla při testování v rozmezí od 5 milimetrů po 1.5 centimetru. Vždy sklo podlehlo síle hrotu, jen od 1 centimetru bylo třeba více silných úderů, ale to je poměrně logické. Při této činnosti je třeba mít ochranné rukavice, nebo se můžete snadno stát ze zachránce zachraňovaným... Funkčně je tedy karbidový hrot plně dostačující, ovšem již tři rozbitá skla zanechala na plastovém povrchu kolem hrotu známkyopotřebení. Funkci to nijak nevadí, ale je patrné, že jde o prvek pro nouzové potřeby, nikoliv pro každodenní rozbíjení skel jako na běžícím páse...

 

 

 

 

 

 

Nůžky jako takové

 

Nůžy jsou skládací, jejich udržení v otevřeném stavu zajišťuje velice důmyslný systém, který je doslovně blbuvzdrný. Poté, co nůžky vezmete, překlopíte, resp.vyklopíte dojde k zacvaknutí, aretaci a vy se můžete plně spolehnout, že systém je velmi pevný. Pocitově v ruce, leč jde o skládací nůžky nepoznáte reozdíl mezi záchranářskou klasikou, nebo tímto skládacím mechanismem. Jistota úchopu je dokonalá a vybrání na prsty je dostatečně naddimenzováno, proto můžete tyto nůžky Raptor ovládat i v rukavicích. C se funkcí, které reálně využijete na nůžkách týče, je to klasická řezná plocha nůžek, ostří je jedovaté, tloušťka taková, že si klidně troufnete i na masivnější materiály - cordura, plasty... Očko na přestřižení prstýnku funguje bezchybně, ale v reálu si moc neumíme představit při nateklém prstu dostat do mezery (jaké?) očko a prstýnek cvaknout. Ale funkčnot je výborná, jen to chce trochu zabrat, sílu v rukou. Jiné využití snad při stříhání kabelů, teoreticky i jednorázová pouta, ale od toho jsou na nůžkách jiné nástroje a to výklopný háček. Či řesněji řezák. Ten je jištěný lineární pojistkou, po otevření je tedy pevný, stálý, nezavírá se. Plastová jednorátová pouta, ale i bezpečnostní pás, paracordové šňůry a další materiály řeže s lehkostí. Ani po delší době využívání (tento test byl zaměřen na dlouhodobé zkoušení tří měsíců) se výrazně neztupil. Za nás za jedna! Půjde o nejvyužívanější prvek na nůžkách.

 

 

 

 

 

Jak se nosí


Nůžky po vybalení jsou vybaveny klipem. Takže je lze nosit jak klasický zavírací nůž uvnitř kapsy s klipem ven, leč proti zavíráku jsou masivnější, případně na opasku, taktické vestě atp. V balení je pouzdro, které lze umístt na mole vazbu, opasek aj., poté jsou do něj nůžky vsunuty klipem ven. Hezké řešení, ale nám se příliš neosvědčilo. Pouzdro je dost pevné, vyrobené z tvrdého plastu a vyjmutí nůžek znamená užití nadměrné síly. Možná se časem ochodí, či pomůže drobné nahřátí, ale nám moc nepovolilo ani po třech měsících testování. Hrany pouzdra také nejsou nejlepší, proto za nás je nejlepší nošení přímo na vestě/pásku/v kapse s užitím klipu. Výjimku tvoří zasunutí do pouzdra při otevřených nůžkách, poté je lze vyjmout rychle, bez námahy. Oranžovočervená varianta navíc vypadá opravdu dobře a kromě vzhledu se dobře dohledává, když vám nůžky Leatherman Raptor vyklouznou kupříkadu v trávě.

 

 

 

 

 

Shrnutí


Leatherman nás opět přesvědčil o tom, že dokáže vyrobit špičkový nástroj, který si najde své uživatele. Záruka je 25 let, po přihlášení na webových stránkách leatherman.cz což také svědčí o kvalitě a co víc o důvěře výrobce ve svůj výrobek. A to dnes bohužel již není samozřejmostí. Sice by někdo mohl říci, že stejně funkční bude i klasický nůž, možná by to i byla pravda, ale maniplace a bezpečí při použití jako záchranářského prostředku bude zcela jinde. Nůž má svoji primární funkci a tyto nůžky též. Cena je vyšší, nicméně opět s přihlédnutím ke kvalitě provedení a záruce zanedbatelná. nekupujete si takový výrobek pětkrát ročně... Za nás i po dlouhodobém testu palec nahoru!

 

 

Klady a zápory


+ ergonomie
+ masivní konstrukce
+ klip
+ karbidový hrot
+ možná manipulace v rukavicích
+ řezač

- plastové pouzdro

 

Nůžky můžete zakoupit u autorizovaných prodejců za cenu 2750,- Kč s 25.letou zárukou

 

 

 

 

 

 

 

Technické parametry

 

ROZMĚRY
Délka nůžek
4.8 cm
Délka nástroje (zavřený)
12.7 cm
Hmotnost
164 g

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

6.3 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Vladimír Pazdera Datum: 27.07.2017 Čas: 08:48

O těhle nůžkách už nějakou dobu uvažuji, takže článek super. Jen by možná bylo fajn jej před vložením na web prohnat aspoň kontrolou gramatiky ve Wordu, když se testovalo 3 měsíce, tak 3 minuty kontroly by čtenáři ještě počkali. V článku je minimálně 6 chyb, přitom 2 hned v úvodní stati ;-)