Podpořme darování kostní dřeně

Datum: 25.03.2014 | Autor: Policie ČR

Kampaň Policie České republiky k získání nových dobrovolníků pro zápis do Českého národního registru dárců dřeně. Podíváme se na několik příběhů a řekneme si o dárcích, podmínkách či omezeních.

 


brig. gen. Mgr. Martin Červíček v registru od roku 2013   zdroj:Policie ČR

 

 

 

"Nejvhodnějším dárcem kostní dřeně je mladý, zdravý a silný jedinec"


Žijeme ve stále se zrychlující době, která s sebou nese mnohá úskalí a bohužel stále také nemoci. Nemoci, které si nevybírají svoji oběť, a dříve nebo později se přiblíží ke každému z nás. Neměli bychom proto zapomínat pomáhat těm, kteří naši pomoc potřebují. Těm, kteří onemocněli leukémií, zhoubným nádorem nebo dalšími vážnými nemocemi krve a obranyschopnosti. Nadějí pro tyto dárce však není vždy úspěšné a jedinou šancí, aby takových případů bylo co nejméně, je mít co možná nejvyšší počet registrovaných dobrovolných dárců. Nejvhodnějším dárcem kostní dřeně je mladý, zdravý a silný jedinec. Takoví jsou naši policisté a policistky.

 

V tomto článku vám nabízíme příběhy našich policistů a policistek s osobní zkušeností s darováním kostní dřeně. Příběhy mužů a žen, kteří neváhali darovat malou část sebe na záchranu lidského života. Za to si jich velmi vážím a budu rád, pokud vás budou motivovat k zamyšlení o nezištné pomoci nad rámec svých běžných služebních povinností. A také ke zvážení prvního kroku, kterým je zápis do Českého národního registru dárců dřeně. Každý další přihlášený je nadějí pro někoho, kdo může potřebovat nové zdravé krvetvorné buňky. Zároveň děkuji všem policistům a policistkám, kteří již tento první krok učinili.
 

 

Jsem přesvědčen, že tato kampaň, nad kterou jsem převzal záštitu, má v současné době své pevné místo. Věřím, že žijeme ve světě a v čase, kde pomáhat druhým a potřebným má pořád smysl. brig. gen. Mgr. Martin Červíček

 


"Nic to nestojí a je to hezký pocit."

 

Zdroj: Policie ČR


Kdy a proč jste se rozhodl vstoupit do registru?
Pravidelně jezdím do nemocnice v Chomutově darovat krev a někdy před deseti lety jsem si na nástěnce všiml plakátu k odběru kostní dřeně. Přečetl jsem si jej a okamžitě jsem byl rozhodnutý, že druhý den přijedu k zápisu do Českého národního registru dárců kostní dřeně. Následující den jsem jel do Mostu, kde mi odebrali krev a tím jsem se stal jeho členem.
 

 

Jak dlouho jste byl v registru, než jste se stal vhodným dárcem?
Asi tři roky. Pak mi zavolali z registru, že bych mohl být společně s dalšími deseti dvaceti lidmi vhodným dárcem kostní dřeně. Šel jsem k odběru krve, kterou podrobně testovali a zjistili, že jsem nejvhodnějším dárcem.

 

Jaký byl váš pocit, když jste se dozvěděl, že jste vhodným dárcem?
Byl jsem moc rád, že jsem byl vybrán.


 
Jak od tohoto okamžiku vypadal následující proces?
Všechno pak běželo strašně rychle. Celý proces, od prvního odběru krve pro podrobnější vyšetření až po termín operace, trval možná necelý měsíc. Mezitím jsem podstoupil další odběry krve za účelem rozboru a týden před zákrokem jsem jel do Fakultní nemocnice v Plzni na odběr krve určené pro autotransfuzi. Také jsem musel zvolit metodu odběru krvetvorných buněk. Chtěl jsem tenkrát termín posunout ze studijních důvodů, protože na vysoké škole začínalo studijní období, ale to nebylo možné. Od nástupu do nemocnice až po operaci jsem nesměl jíst. To byla jediná předoperační příprava.


 
Pro jaký způsob odběru jste se rozhodl a proč?

Rozhodl jsem se pro darování z kosti, což mi přišlo nejjednodušší.


 
Byly informace, které jste o odběru kostní dřeně do té doby měl, shodné s tím, co se ve skutečnosti dělo?
Roky chodím darovat krev. Personál byl vždy příjemný. Ale personál, který pracuje pro registr, se choval nadmíru slušně, jako bych byl nejdůležitějším člověkem na světě. Stále se vyptávali a ochotně odpovídali. Z registru mi několikrát telefonovali i po operaci a vyptávali se, jak se cítím, zda je všechno v pořádku. Nikdy jsem žádný problém neměl.


 
Jak jste se cítil fyzicky a psychicky?
Po operaci mi, v důsledku narkózy, nebylo dobře. Bolest zad nebyla ale nijak velká, jako když dostanete „koňara“. Dva dny to trochu bolelo při dlouhodobém sezení nebo stání, ale nebylo zapotřebí ani užívat léky na bolest.


 
Udělal byste totéž znovu?
Určitě ano. Po darování mě z registru na rok vyřadili. Po tu dobu jsem nesměl dávat krev. Po roce jsem se nechal znovu do registru zapsat.


 
Znáte příjemce? Jste v kontaktu?
Vím, že jsem daroval paní, která má dvě děti. Když pročítám časopis Naděje, který vydává Nadace pro transplantace kostní dřeně, napadá mě, zda na fotografiích není zachycena právě ona. Pravidelně si píšeme k vánočním svátkům a k narozeninám. Narozeniny má od té doby, kdy jsem jí daroval svoji kostní dřeň. Ona je tím pádem mojí „pokrevní sestrou“, v dopisech se oslovujeme „sestro“ a „bratře“.


 
Osobní vzkaz kolegům …
Když víte, že tam ta paní čeká … Nemůžete říci ne … Ve chvíli, kdy mi poděkovala a napsala, co pro ni znamená to, co jsem udělal, mělo to pro mě úplně jiný náboj.

 

Kritéria pro zápis nových dobrovolníků do Českého národního registru dárců dřeně

 

věk 18 - 35 let
dobrý zdravotní stav, žádné závažné onemocnění v minulosti
ochota překonat určité nepohodlí a ztrátu času, spojené s jednou či několika návštěvami zdravotnického zařízení, případně s odběrem krvetvorných buněk v zájmu záchrany života druhého člověka.
Jako dobrovolník nejste nikdy vázán(a) sebemenší povinností svou dřeň či krvetvorné buňky darovat. Členství v registru dobrovolných dárců dřeně však znamená určitý morální závazek. Zapíšete-li se, můžete být kdykoliv v budoucnu vybrán(a) jako jediný možný dárce pro konkrétního těžce nemocného člověka. Jeho osud pak může záviset jen na Vaší rychlé dostupnosti a na Vaší ochotě své krvetvorné buňky opravdu darovat.
 

DÁRCOVSKÁ A NÁBĚROVÁ CENTRA
Dárcovská a náběrová centra jsou přístupná po celé České republice. 

Konkrétní centrum, vč. kontaktní údajů naleznete na http://www.kostnidren.cz/registr/kontakty/darcovska-centra.php

 

 

Zdroj: http://www.policie.cz/clanek/pomahame-druhym-podporme-darovani-kostni-drene.aspx

Štítky

Dárcovství kostní dřeň

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

5 / 10

Související články

Přidej komentář




Váš příspěvek do diskuze: