Valorizace mezd příslušníků Policie České republiky: „Vrátili nám naše peníze!“

Datum: 18.10.2013 | Autor: Michal Misík

Měsíční mzda neboli plat je pro každého zaměstnance příjmem nutným nejen pro materiální zajištění sebe samého i své rodiny ve společnosti, ale rovněž i jakýmsi ohodnocením práce člověka a vyjádřením zaměstnavatele, jak moc si výkonů a přínosu toho kterého zaměstnance považuje.

 


Podobné kroky vlády bývají vnímány coby příslovečné odsunutí policistů na vedlejší kolej. foto: policie.czV některých profesích však změny, nejčastěji negativní, přicházejí plošně a bez nároku na odvolání, to se týká zejména zaměstnanců ve službách státu. V tomto případě policistů. Jak se asi cítí dobře pracující bezproblémový zaměstnanec, který při neustálé inflaci a zvyšujících se nárocích všeobecně „zničehonic“ přijde o 10 % své měsíční mzdy, když navíc ti, kteří o výši jeho platu rozhodují, si ono nivó svého platu sami navýší. Účinnější prostředek k nastoupení cesty demotivace a frustrace policisty si asi lze představit jen stěží.    

 

... a tímto krokem vlastně prospěla celé společnosti...


V roce 2010 za úřadování ministra vnitra Radka Johna bylo rozhodnuto o plošném snížení platů příslušníků Policie České republiky dle oficiálních komuniké o 10 %. O tomto kroku se hodně diskutovalo, stejně jako o tom, že v následujících dvou letech bude přibývat pěších policejních hlídek, neboť motorizované zkrátka nemají dostatečný rozpočet pro pokrytí výjezdových akcí. Jinými slovy, nebylo peněz ani na palivo.
 


Skutečně stoupá? Z hlediska vyššího principu mravního nejde o přidání peněz jako spíše o jejich navrácení se ztrátou. foto: cs.wikipedieOd počátku roku 2014 se však policistům ve věci jejich platové situace opět začne blýskat na lepší časy. Zhruba o 10 %. O oněch 10 % z výplaty, kterým už příslušníci PČR dali před třemi lety pomyslné sbohem. Úřednická vláda premiéra Jiřího Rusnoka za čas svého krátkého vedení státu zcela rozumně rozhodla o valorizaci mezd právě těm, kdož zcela jistě projeví i veřejný pozitivní efekt dopadu rozhodnutí – policistům – a tímto krokem vlastně prospěla celé společnosti, neboť pro udržování a aktivní prosazování pořádku a kázně v ulicích snad nemůže být nic tak nedobrého než (i) ze strany zaměstnavatele nedoceňovaný příslušník policejních složek. Coby občanovi České republiky mi tedy nezbývá, než tento krok vlády kvitovat s povděkem.    

foto: policie.cz, cs.wikipedie
 

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

4.5 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Jura Datum: 01.02.2014 Čas: 19:48

Autor článku je asi trošku mimo s informacemi, od ledna 2014 byl navýšen plat ne o 10 procent, ale jen o 2 procenta, možná by to chtělo nějak opravit ...

avatar
Jan Kmeť Datum: 21.12.2013 Čas: 14:45

Nechápu kde autor vzal navrácení 10% do tarifní mzdy...valorizace se týká přidání 2 % částky ( 200 - 600 Kč ) ale to taky nelze plošně a všem....do osobního příplatku je to nesmysl... myslím, že kdyby si všichni hlídkaři a územáci vzali na týden neschopenku ve stejnou dobu, tak by všichni čuměli