Vznik FBI (Federal Bureau of Investigation)

Datum: 24.11.2014 | Autor: Jiří Jinger

Federální úřad pro vyšetřování (zkrat FBI – „Federal Bureau of Investigation) je vyšetřovací orgán, který spadá pod americké ministerstvo spravedlnosti a jeho působností je nejen vyšetřovaní tresné činnosti, ale funguje i jako kontrarozvědná služba. Pojďme se v tomto seriálu podívat na vznik a historii úřadu. Od vzniku úřadu se snaží naplňovat své heslo z 30. let „Věrnost, odvaha a integrita“, ale události  11. září ukázaly na slabost úřadu a velmi špatnou schopnost komunikace a spolupráce s dalšími vládními agenturami.

 

Úřad byl založen ze skupiny 34 speciálních agentů v roce 1908. Do té doby si ministerstvo spravedlnosti půjčovalo agenty od tajné služby (U.S. Secret Service). O vznik úřadu se zasloužil zejména tehdejší ministr spravedlnosti Charles Joseph Bonaparte, díky usilovnému lobování v senátu. Hlavním úkolem úřadu byl zejména boj proti kriminalitě, se kterou si nevěděli rady místní ochranné složky, tedy šerifové a policie.

 

Prvním ředitelem tohoto útvaru ministerstva spravedlnosti se stal právě Charles Josef Bonaparte. Druhým ředitelem byl George Wickersham, který se zasloužil zejména o přejmenování útvaru na Bureau of Investigation a během 5ti let své činnosti rozšířil velikost útvaru na 300 agentů. Třetím, velmi známým ředitelem se stal John Edgar Hoover, který tuto pozici zastával od roku 1924 až do své smrti v roce 1972. Pod jeho vedením si úřad prošel řádnou pozitivních i negativních kauz.  Jedním z prvních úkolů FBI, který dostala v roce 1910 byl boj proti prostituci – stíhání „bílého otroctví“.

 

Název Federal Bureau of Investigation získal úřad v roce 1935, kdy prezident schválil tuto změnu. Ve stejném roce byla založena i Národní akademie FBI, ve které se trénovali a vzdělávali všichni důstojníci FBI. Touto dobou již měl úřad přes 600 zaměstnanců. K velkých úspěchům této doby patřilo ve 30. letech zastřelení tehdy proslulého lupiče Johna Dillingera. O rok později, v roce 1936 byl úřad z rozhodnutí prezidenta Roosevelta pověřen potíráním zahraniční špionáže na území spojených států. FBI pomohla odhalit německý výzvědný okruh a také se podílela na zadržení německých sabotérů, kteří se vylodili na východním pobřeží USA.

 

V příštím díle si přiblížíme současnost FBI a podíváme se na některé zajímavosti kolem tohoto úřadu.

 

Štítky

Seriál FBI J. Edgar Hoover USA Charles Joseph Bonaparte Federal Bureau of Investigation

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

5 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: