V Rudníku jsme nalezli pět obětí

Datum: 25.04.2014 | Autor: mjr. Mgr. Ivana Ježková

Od středečního rána (23.4.2014) začali v obci Rudník, na místě, které historické prameny a pamětníci popisují jako místo hromadného hrobu pěti Němců zastřelených v červnu 1945, pracovat Královéhradečtí krajští kriminalisté. Jejich úkolem je zjistit, zda se tyto informace zakládají na pravdě a kdo případně za smrtí těchto lidí stojí. Podnět k prošetření podal cestou státního zastupitelství zástupce Obecního úřadu Rudník.

 

Kosterní pozůstatky v Rudníku - PČR

 

Po zhruba třítýdenním odkrývání navážky, kterou prováděla obec ve spolupráci s archeology Krkonošského muzea z Vrchlabí, začali kriminalisté za pomoci těžké techniky odkrývat zeminu v lokalitě upřesněné historiky a archeology.
Po několika hodinách práce skutečně narazili na kosterní ostatky jednoho lidského těla. V tu chvíli začal na místě pracovat, kromě kriminalistů a dalších policistů s rýči a lopatami, archeolog se štětečkem a dalšími nástroji. Kousek po kousku začal odkrývat další a další kosterní ostatky.


 
V pozdních večerních hodinách kriminalisté konstatovali, že nalezli kosterní ostatky tří těl. Protože historické prameny hovoří o pěti obětech, práce na místě pokračovaly i v průběhu dnešního dne.


 
Nalezené kosterní ostatky budou po vyzvednutí převezeny do Kriminalistického ústavu Policie ČR v Praze, kde je budou antropologové zkoumat.Vyšetřovatel s ohledem na nález zahájili úkony v trestním řízení pro podezření ze spáchání vraždy na více osobách, a to samozřejmě dosud neznámým pachatelem.

 

Postupné odkrývání pozůstatků - PČR

 

AKTUALIZACE 25. 4. 2014, 13:00:

 


V průběhu dnešního dne kriminalisté odkryli kosterní ostatky dalších dvou těl. Hrob těchto obětí se nachází zhruba 13 metrů od prvního nálezu. První ostatky byly vyzvednuty už včera, dnešní nález budou kriminalisté vyzvedávat po důkladném očistění a zadokumentování. Všechny kosterní ostatky předáme ke zkoumání antropologům do Kriminalistického ústavu Policie ČR.   

 


Vzhledem k tomu, že se skutečně potvrdily informace z historických pramenů i svědectví žijících pamětníků, které hovoří o pěti mrtvých, práce na místě nálezu kriminalisté s archeology ukončí. Vyšetřování bude samozřejmě dále pokračovat, a to získáváním informací od případných očitých svědků, či žijících pamětníků, rozborem historických dokumentů a sběrem genetického materiálu. Ten je důležitý pro zjištění pravé identity obětí.

Štítky

vražda kosterní pozůstatky Rudník

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Martin Lejdar Datum: 04.04.2017 Čas: 14:45

Ve věci nálezu obětí II. světové války (resp. poválečných represí prováděných RG) si vzpomínám na své dětství, kdy jsem jezdil za prarodiči do tzv.kolonek v Rudníku - Leopoldově. Tam bydlel i starý pův.německý občan p. Wolf, který nám říkal, že celou rodinu za Sokolovnou postřílel jakýsi činovník RG p. Štercl a jakýsi p. Rolf (p. Rolf spáchal sebevraždu po r. 1989 z obavy ze msty, udusil se výfuk.plyny v autě). Oběti si prý musely samy vykopat hrob. Tito lidé údajně společně s činovníkem RG v Hostinném p. Fr. Salavcem ještě popravily několik lidí na Hofmannových boudách, kde se prý nachází hromadný hrob. Tam je prý i zabíjeli údery rýči do hlav. Je smutné, že každý konflikt postihuje zejména civilní obyvatele a děti. Odvetných kroků se navíc obvykle účastní i plejáda pochybných osob. Mrzí mne, že závěr vyšetřování, zmíněný dnes na ČT 24 ospravedlňuje popravu jako legální, když šlo o prachsprostou vraždu. Navíc se nikde nedočteme, že oběťmi byly i děti a ženy. Před mnoha lety jsem nabízel redakci Blesku své svědectví, bohužel nebyl zájem causu otvírat.

S pozdravem M.Lejdar