Upozornění k provozu vozidel s převozními značkami SRN

Datum: 23.07.2014 | Autor: nprap. Bc. Ivana Nguyenová

Čeští občané stále častěji kupují vozidla v zahraničí a na území České republiky (dále jen ČR) jezdí s neplatnými registračními značkami pro jednorázové použití. 

 

 

Čeští občané stále častěji kupují vozidla v zahraničí a na území České republiky (dále jen ČR) jezdí s neplatnými registračními značkami pro jednorázové použití. 

 

Jedná se zejména o případy přesunu vozidel ze SRN do ČR nebo o vozidla tranzitující přes území ČR, kdy tato vozidla mají namontována tzv. převozní tabulky registrační značky se žlutým pruhem s omezenou platností.
K celé věci sdělujeme následující:

 

  • - při použití krátkodobé registrační značky se žlutým pruhem s omezenou platností se nejedná o úřední přihlášení vozidla,
  • - registrační značky jsou vydávány pouze fyzickým osobám, 
  • - krátkodobé registrační značky se žlutým pruhem s omezenou platností, ani k nim vydávaný doklad, nesplňují požadavky Vídeňské úmluvy o silničním provozu z roku 1968,
  • - podle právního pojetí Spolkového ministerstva dopravy a Bavorského státního ministerstva vnitra, stavebnictví a dopravy jsou krátkodobé registrační značky se žlutým pruhem s omezenou platností schválené pouze pro provoz na silnicích v SRN.

Z výše uvedeného vyplývá, že krátkodobé registrační značky se žlutým pruhem s omezenou platností vydávané pro fyzické osoby jsou platné výhradně na území SRN.

 

Řidič, který řídí vozidlo, na kterém je umístěna krátkodobá registrační značka vydávaná pro fyzické osoby se žlutým označením na pravé straně, se dopouští přestupku, za který mu hrozí pokuta ve výši od 5000,- Kč do 10000,- Kč a dále zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel od šesti měsíců do jednoho roku.  V případě nepředložení zelené karty lze uložit pokutu do výše 20 000 Kč nebo zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel až na dobu jednoho roku a dále pokutu do výše 500,- Kč za nepředložení při provozu vozidla doklady o pojištění odpovědnosti.

 

Vyjádření je oficiálním vyjádřením PČR viz: http://www.policie.cz/clanek/upozorneni-k-provozu-vozidel-s-prevoznimi-znackami-srn.aspx případné dotazy směřujte prosím na nprap. Bc. Ivana Nguyenová
tisková mluvčí
Policejní prezidium ČR epodatelna.policie@pcr.cz

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

2 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

12
avatar
Aleš D. Datum: 06.06.2015 Čas: 13:37

Dobrý den, právě jsem tuto situaci řešil a po silniční kontrole příslušníky PČR jsem se o tuto problematiku začal také zajímat. Dle vyjádření MD jsou značky v pořádku ale problém nastává ve způsobu vyplnění "dočasného malého techničáku". Pokud je vše strojově vyplněno a je to vyplněno úředně tak značky a označení plně splňuje neustále omýlanou Vídeňskou dohodu a je způsobilé k provozu na komunikacích v ČR. Pro podporu mých slov, přikládám odkaz na zmiňované vyjádření MD, které je lépe formulované než vyjádření nprap. Bc. Ivany Nguyenové tisková mluvčí Policejní prezidium ČR.
http://www.mdcr.cz/cs/Media/Tiskove_zpravy/Stanovisko_MD_k_uziti_nemeckych_prevoznich_znacek_se_zlutym_pruhem.htm
Všem co si chcete dovéz auto z Německa přeji šťastný výběr a krásný den.

AD

avatar
Martin J. Datum: 22.03.2015 Čas: 21:27

Jednou jsou zakony EU nadrazene legislative jednotlivych clenskych zemi, tak mi je uplne jedno, co si PCR mysli o jejich ustanoveni, kdyz neni zakonodarcem, ale vykonnou moci zakona. Samozrejme maji svoje povinnosti, takze tu vzniklo vakuum, kdy policejni urednik ma povinnost projednat skutkovou podstatu, ale diky vadnemu stavu prava je potom na kazdem zvlast, aby na miste neplatil nic, nesouhlasil s projednanim na miste a pouzil spravni rizeni, kde se odkaze na uznavaci povinnost clenskych statu EU z roku 2007. Policejni prislusnik neni opravneny rozhodovat ve vecech nad jeho urceni, ale organy spravniho rizeni jsou. Ceska STK Vam taky neuzna nemeckou STK provedenou s cervenymi cisly. Spravny postup PCR by v tomto pripade byl takovy, ze provedou kontrolu vozidla se zlutymi cisly a na miste porovnaji udaje uvedene v prukazu a s tim, co pred sebou vidi, toto uredne potvrdi na miste a dalsi hlidka uz tak jen maximalne zkontroluje doklad vystaveny PCR. Stejne nejde nikomu o nic vic, nez o to, ze u zlutych prevoznich znackach je napsan identifikacni udaj o vozidle rukou a to kdykoliv po vydani techto znacek. Nic vic. Ale to by nekdo musel myslet a chtit myslet.

avatar
Stanislav Brožek Datum: 12.10.2014 Čas: 07:16

Dodejte, prosím, nějaký odkaz nebo dokument, dokládající vaše tvrzení:

Podle právního pojetí Spolkového ministerstva dopravy a Bavorského státního ministerstva vnitra, stavebnictví a dopravy jsou krátkodobé registrační značky se žlutým pruhem s omezenou platností schválené pouze pro provoz na silnicích v SRN.

avatar
Tomas Marny Datum: 16.09.2014 Čas: 11:37

Dobry den,
myslel jsem, ze Vas take zajima jak to opravdu je.
Opisovat a sdilet nejaka vyjadreni je preci nuda :-)
Ale i tak Vam dekuji za Vasi odpoved.
Preji krasny den vsem.

S pozdravem

TM

avatar
Redakce AN (Administrátor) Datum: 16.09.2014 Čas: 09:42

Vyjádření je oficiálním vyjádřením PČR viz: http://www.policie.cz/clanek/upozorneni-k-provozu-vozidel-s-prevoznimi-znackami-srn.aspx případné dotazy směřujte prosím na nprap. Bc. Ivana Nguyenová
tisková mluvčí
Policejní prezidium ČR epodatelna.policie@pcr.cz

avatar
Tomas Marny Datum: 15.09.2014 Čas: 23:56

Dobry den vsem, moc tomu nerozumim, ale zda se mi Vase prohlaseni nelogicke a prispevky pana Mirka docela vecne, az na ten posledni / prvni, ale zas jen ten jako jediny vyvolal nejakou Vasi reakci. Tak nevim kde je pravda. Zda jste ochotni reagovat pouze na nadavky, ktere mohou byt v dusledku nekorektne sdelenych informaci treba i malinko opodstatnene, ne ze bych s projevem souhlasil, a nebo zda si date tu praci s tim, aby jste ragovali i na informace ostatni a pripadna tvrzeni potvrdili, ci vyvratili. S pozdravem TM P..S. A dekuji za odpoved.

 

Vyjádření je oficiálním vyjádřením PČR viz: http://www.policie.cz/clanek/upozorneni-k-provozu-vozidel-s-prevoznimi-znackami-srn.aspx případné dotazy směřujte prosím na nprap. Bc. Ivana Nguyenová
tisková mluvčí
Policejní prezidium ČR epodatelna.policie@pcr.cz

avatar
Mirko Lev Datum: 13.09.2014 Čas: 11:23

Zde je odkaz na věstník z 14.února 2007, který je jednoznačně formulován pro podporu volného pohybu zboží a majetku v EU, což je jedna z jejich základních myšlenek:
http://europa.eu/legislation_summaries/internal_market/single_market_for_goods/motor_vehicles/interactions_industry_policies/l24283_cs.htm
Policie ČR tímto dle mého jedná, byť právně odvoláním na neúřední postup a vídeňskou dohodu v pořádku, proti duchu tohoto společenství, zvlášť, když na tento věstník upozorňuje sám německý úřad pro silniční dopravu
http://www.strassenverkehrsamt.de/news/kurzzeitkennzeichen2
a píše doslova:
Somit ist die Nutzung eines Kurzzeitkennzeichens auch über die deutschen Grenzen hinaus innerhalb der EU-Mitgliedstaaten möglich.
ČR navíc nenabízí, na rozdíl od jiných členských zemí, rovnocennou alternativu k tomuto produktu, který výrazně zjednodušil a zlevnil motoristovi nákup a prodej vozidla v rámci EU, čímž občana ČR důsledně znevýhodňuje. I ve věstníku je samozřejmě upozornění, že se nevztahuje na "autovraky" Postoj Policie ČR je tedy pro mě nepochopitelný a jedinou výhodu snad z něho mají majitele odtahových služeb. I já tedy prosím o vysvětlení nebo raději přehodnocení tohoto upozornění.

avatar
Milan Želivský Datum: 18.08.2014 Čas: 15:31

K tomuto tématu existuje věstník EU z roku 2007, který stanový uznávací povinnost pro všechny členské státy pro uznání těchto krátkodobých spz.
Není zákon popř. i věstník EU na zákony státními? Všechny státy EU tyto značky uznávají, ale pouze v ČR jsou s tím problémy. Můžete mi říci proč?

avatar
Martin Datum: 25.07.2014 Čas: 15:55

Allerdings existiert innerhalb der EU-Mitgliedstaaten seit 2007 eine Anerkennungspflicht für das deutsche Kurzzeitkennzeichen. Somit ist die Nutzung eines Kurzzeitkennzeichens auch über die deutschen Grenzen hinaus innerhalb der EU-Mitgliedstaaten möglich.

avatar
Milan J. Datum: 23.07.2014 Čas: 22:35

Tadyse asi něco nepovedlo nebo si mohu vybrat?
" V případě nepředložení zelené karty lze uložit pokutu do výše 20 000 Kč nebo zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel až na dobu jednoho roku
a dále pokutu do výše 500,- Kč za nepředložení při provozu vozidla doklady o pojištění odpovědnosti."

Doklad o pojištění odpovědnosti je právě ta zelená karta.

12