Stavební firmy v Česku nasazují novou technologii v boji proti krádežím na staveništích

Datum: 15.03.2016 | Autor: Radek Václavík

Zbrusu novou, pokročilou technologii pro ochranu průmyslových areálů a stavenišť přináší na český trh mezinárodní bezpečnostní agentura Securitas. Jde o systém mobilního zabezpečení, který funguje na principu dočasné instalace inteligentních IP kamer, ty provádějí monitoring majetku v rizikových místech. Securitas je jediným poskytovatelem tohoto, původem skandinávského, modelu zabezpečení v České republice.

 

 

Poptávka po chytrých technologiích roste, zájem o fyzickou ostrahu ubývá

„Zahraniční technologické know-how jsme se rozhodli do Česka přinést z několika důvodů. Firmy sice chtějí efektivní zabezpečení, ale současně se snaží snižovat náklady na ochranu majetku. Mobilní kamerový systém je vyjde asi o 40 % levněji než fyzická ostraha, současně kompenzuje nedostatek kvalitních bezpečnostních pracovníků na trhu práce. V zahraničí se chytré technologie používají v segmentu bezpečnostních služeb běžně, poptávka po klasické fyzické ostraze naopak ubývá. Dá se předpokládat, že obdobný trend se dříve nebo později objeví i v České republice,“ říká Jan Peroutka z bezpečnostní agentury Securitas.

Jak technologie na bázi inteligentních kamer funguje?

Mobilní IP kamerový systém se zaměří na předem definované zóny, kde se nachází stavební materiál, drahá stavební technika a nářadí nebo zkrátka jakýkoli majetek, který je pro zloděje lákavý. V případě narušení prostoru systém automaticky zobrazí sledovanou oblast na monitoru u pracovníků dispečinku. Operátor situaci vyhodnotí a má možnost pomocí audio přenosu navázat komunikaci s narušitelem.

 

 

„V případě potřeby na místo vysílá výjezdové vozidlo. Do příjezdu vozidla pracovník monitoruje pomocí kamer prostor tak, aby mohl předat instrukce přijíždějícímu vozidlu k adekvátnímu zásahu,“ upřesňuje Jan Peroutka z bezpečnostní agentury Securitas. Zařízení je možné rychle demontovat a podle potřeb stavbařů snadno přesunout na jiné místo.

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Vladimír D Datum: 02.05.2016 Čas: 10:05

Zdravím všechny příznivce tzv. chytrých technologií.
Článek, který jsem si zde přečetl, je smutnou realitou dnešních dnů.
Chytrá, nejen kamerová řešení z autorských dílen domácích výrobců, se v podmínkách České republiky nabízí již minimálně 12let. Automatické natáčení bezpečnostních kamer, myšleno všech kamer, které na místo incidentu mohou vidět, bylo poprvé použito v Hlavním městě Praze již v r.2004 a jako standardní se začalo užívat následně. Rovněž lze připomenout, že již v r. 2010 byl ve prospěch našeho partnera zahájen vývoj integrovaného modulu CCTV umožňujícího užívat služeb kamerových systémů nejen pro zaměření kamer na definované prepozice, ale i k dynamickému sledování pohybujících se objektů s možností ovládání kamer přímo z periferií pracoviště operátora. Tehdy se jednalo o řešení v rámci programu TIP MPO ČR, projektu FR-TI 1/195. Obdobně, v rámci bezpečnostního výzkumu podporovaného MV ČR, v projektu VG20102012058 již v r.2011, při zahájení testování perimetrické ochrany nového typu užívající principy šíření seismických vln a geofonu (dnes již patentované), byl zahájen vývoj a od v r.2012 praktický ověřovací provoz tzv. Alarmového okna umožňujícího optimalizovat sledování desítek monitorových oken / obrazů kamer tak, aby operátor byl nejen upozorněn na událost na střeženém objektu, ale současně mu byl automatizovaně zpřístupněn pohled na detail události (inteligentní záznam situace samozřejmostí), bez nutnosti neefektivně trvale sledovat mnohačetnou monitorovou stěnu. Přitom nebylo rozhodné, zda se jedná o kamery přednastavené na definované zóny, nebo o tzv. PTZ kamery, které se na požadovaná místa směrují autonomně (ale i operátorem), na základě signálu z nějakého jiného senzoru, nebo jako souvztažná událost generovaná z „přehledové“ kamery, popřípadě dle integrální činnosti osoby operátora a adaptivních algoritmů pomáhající rozpoznávat zájmové události, nebo chování osob a techniky. O možnosti využívat 3D grafiku spřaženou s bezpečnostními technologiemi ani nemluvě.
A co se týká kamer spojených s audio, pak vězte, že v ČR je dostupná Australská kamerová technologie, která kamerový systém spojuje mezinárodně patentovaným způsobem nejen se zvukem, ale i pachy, umožňující inteligentní / pokročilé rozpoznávání událostí.
Dnes, v podmínkách ČR vyvinutá, existuje další inovátorská technologie pracovně nazývaná "univerzální smart kabel", s obchodním názvem PRIMSEC. Jedná se o supermoderní systém s mimořádným potenciálem rozvoje interně integrovaných funkcí, s přesahem i na externí zařízení a systémy, spolupráci se CCTV nevyjímaje.
Velké korporace však ignorují domácí produkty a trendy, nejen v oblasti bezpečnosti. Bohužel platí „Co je NAŠE, to je zajímavé až když se to uchytí v zahraničí“. Do té doby je jakýkoliv zájem spíše iluzorní. Pak dochází k nešťastnému efektu, kdy zahraniční partner žádá minimálně domácí reference, domácí investoři čekají, až jim někdo ukáže „to nejlepší ze zahraničí“, čas neskutečně ubíhá, v médiích nám jsou předkládány články tohoto typu a srdce českého vývojáře trpí…
V.Dudycha