Stalingradská bitva v podobě LARP v Milovicích
Je to již 70 let od doby, kdy se na půl roku stalo město Stalingrad a jeho okolí místem tvrdých bojů. V návaznosti na toto výročí se již po 13. sjedou dne 4. ledna 2014 do Milovic u Prahy příznivci českého airsoftu a military reenactmentu, aby se zapojili do společné bitvy.
Sovětský voják vztyčil vítězně vlajku – foto: Georgii Zelma, leden 1943, Rusko
Stalingradská bitva představuje jedno z nejvýznamnějších vojenských střetnutí německé a sovětské armády na východní frontě. Bitva byla vedena o Stalingrad (dnes známý jako Volgograd) – jedno z klíčových měst na dolním toku řeky Volhy. Po neúspěšném útoku na Moskvu se Hitler rozhodl dobít město nesoucí jméno jeho protivníka. Navíc toto město stálo v cestě k ropným polím na Kavkaze.
Rudá armáda však v této bitvě zaznamenala historické vítězství tím, že nejprve obklíčila a poté zcela zničila 6. německou armádu, které velel polní maršál Friedrich Paulus. Na straně Wehrmachtu došlo k velkým materiálním i lidským ztrátám. A proto se tato bitva stala jednou z příčin ústupu německých vojsk z oblasti Donu, Kavkazu a Kubáně.
LARP (=live action role play) je forma hraní rolí, ve kterém účastníci hry fyzicky svými činy představují činy svých postav.
Reenactment (historical reenactment) neboli historická rekonstrukce je druh zábavy, při které se účastníci snaží vytvořit obraz historické události.
Tradice v Milovicích
V zimě roku 2000 se skupina nadšenců z tehdejšího KVH - 1. Mech. brigády Milovice rozhodla uspořádat vzpomínkovou airsoftovou akci na téma Bitvy u Stalingradu. Tehdy nikoho z účastníků nenapadlo, že se právě tato událost stane každoroční tradicí. „Původní ‚Stalingrad‘ byl akcí pouze pro pár kamarádů. V současnosti jsme se však dostali do fáze, kdy účastníci přicházejí v dobových uniformách a hra má reálný historický základ – je to úplně jiná akce, než bývala.“, vzpomíná Miloslav Fiala, organizátor letošního ročníku.
Okolí Milovic někde připomíná stalingradské ruiny – foto: Jan Bednář („Stalingrad 2009“)
V roce 2005 díky pronájmu části města Milovice – Boží Dar dostala hra jiný rozměr. Domy, které od roku 1991 po odsunu ruských vojáků chátrají, připomínaly tehdejší rozbombardovaný Stalingrad. Díky tomuto prostředí bylo možné zrealizovat např. bitvu o Traktorový závod – jedno z klíčových míst obrany Rudé armády v tehdejším Stalingradu. Prostředí města Boží Dar dnes již pro hru není k dispozici, proto je potřeba volit alternativní místa a jiné dějové situace.
Vojáci Rudé armády pobízejí své spolubojovníky k boji – foto: Lucie Hamplová („Stalingrad 2010“)
Letošní ročník bude zasazen do období, kdy němečtí vojáci byli na ústupu. Dějově bude vycházet z románu Generál SS, dánského spisovatele Svena Hassela. „Podle knihy mělo dojít k situaci, kdy se z německých vojáků stali uprchlíci, kteří se snažili probít obklíčením vojáků Rudé armády zpět za frontu ke svým spolubojovníkům. Z důvodu nedostatku potravin, teplého oblečení a léků tak skupina čítající tisíc mužů, ve které také byly ženy a děti z technického personálu bojuje o holý život.“, uvedl Fiala.
Německý voják ve svém úkrytu – foto: Lucie Hamplová („Stalingrad 2011“)
„K velení prchajících skupiny se shodou náhod dostane generál SS, který se v oblasti nacházel se zbytkem své jednotky. Generál dokáže uprchlíky protlačit přes sovětské linie zpátky ke svým spolubojovníkům, bohužel na místo ocenění za záchranu životů mu je polním soudem uložen trest smrti. Podle vyššího velení nenechal silnou bojovou skupinu ve Stalingradu, aby pokračovala v ozbrojeném odporu, jak si přál Vůdce.“, doplnil Fiala.
Voják německé armády – foto: Lucie Hamplová („Stalingrad 2011“)
V případě, že byste se i Vy chtěli do akce aktivně zapojit, pozvánku a další informace najdete na Facebookových stránkách „STALINGRAD 4. 1. 2014“.
Štítky
larp airsoft milovice stalingradOhodnoťte článek počtem hvězdiček
Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.
Přidej komentář
Komentáře
Policejnínoviny.cz Datum: 31.12.2013 Čas: 13:31 |
Dobrý den, kolega Horníček článek dělal právě na základě osobní návštěvy i kontaktu s organizátory. Nicméně pokud jsou uvedeny nepřesnosti, budeme rádi, pokud nám sdělíte jaké.
|
|
0 0 |