Setkání policejních šéfů Salcburského fóra o nelegální migraci a terorismu

Datum: 10.12.2018 | Autor: plk. Mgr. Jozef Bocán

V uplynulých dnech proběhlo v Modre na Slovensku setkání policejních šéfů zemí Salcburského fóra. Za Českou republiku se jednání zúčastnil policejní prezident plk. Mgr. Jan Švejdar, který se zde sešel se svými protějšky z Rakouska, Slovenska, Bulharska, Chorvatska, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovinska. Setkání se zúčastnil rovněž zástupce výkonné ředitelky Agentury EU pro spolupráci v oblasti prosazování práva (Europol) pan Oldřich Martinů a zástupkyně Evropské agentury pro provozní řízení rozsáhlých informačních systémů v prostoru svobody, bezpečnosti a práva (eu-LISA), paní Ana Maria Ruginis Andrei.

 

 

Předmětem jednání byl dopad nařízení Evropského parlamentu a Rady týkajících se interoperability informačních systémů na výkon policejních činností. Zmíněné legislativní návrhy reagují na nedostatečné propojení evropských informačních systémů, které byly původně vystavěny striktně odděleně a neposkytují tak pro policejní práci vše, co by poskytovat mohly. Česká republika vítá a v obecné rovině podporuje návrhy nařízení, které představují generační posun v oblasti centralizovaných informačních systémů

 

Policejní šéfové zemí Salcburského fóra se navzájem informovali o aktuálním stavu využívání národních, evropských a světových informačních systémů a databází. Implementace interoperability bude představovat značné náklady a zatížení v mnoha oblastech a typech vykonávané práce, nicméně v důsledku povede k zefektivnění činnosti policejních orgánů.

 

Policejní šéfové se shodli na tom, že rychlá a efektivní výměna informací je jedním z klíčových nástrojů na zajištění bezpečnosti občanů EU a účinným prostředkem boje proti terorismu a nelegální migraci. 

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: