Regulovčík roku 2016

Datum: 30.05.2016 | Autor: por. Mgr. Daniela Vlčková

Praktické dovednosti a teoretické znalosti si porovnali moravskoslezští dopravní policisté v pátek 27. května. Klání se konalo v rámci každoroční soutěže „Regulovčík roku“. Organizace se opět ujali policisté odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Záštitu nad konáním akce převzal ředitel krajského ředitelství plk. Mgr. Tomáš Kužel. Soutěže se zúčastnilo celkem 18 vybraných dopravních policistů ze všech dopravních inspektorátů, oddělení silničního dohledu a dálničního oddělení Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje.

 

Dopravní policisté soutěžili ve třech kategoriích - praktické ukázce řízení křižovatky, technice jízdy a teoretických znalostech. Nad praktickou zkouškou bděli čtyři rozhodčí: instruktor školního policejního střediska, zástupce Centra bezpečné jízdy a dva bývalí vedoucí dopravních inspektorátů. Slavnostního uvítání se ujali náměstek ředitele pro vnější službu plk. Mgr. Radím Daněk a vedoucí odboru služby dopravní policie plk. Mgr. Bc. Jiří Zlý. Oba konstatovali, že vítězové jsou v podstatě všichni, kteří se soutěže zúčastní a popřáli všem hodně úspěchů v klání. Štěstí a úspěch všem zúčastněným popřál také pplk. Mgr. Miroslav Šimeček z Ředitelství služby dopravní policie.

 

Poté se soutěžící, rozhodčí a členové organizačního štábu přesunuli do Ostravy-Mariánských Hor. Dopravní policisté změřili své praktické zkušenosti při řízení křižovatky u sídla společnosti ČEZ Energetické služby s.r.o. v Ostravě-Mariánských Horách (křižovatka ulic 28. října a Novinářská). Jelikož se soutěž odehrála v dopoledních hodinách, měli na rušné křižovatce, kde se kromě automobilů, autobusů a tramvají také hodně pohybovali chodci, opravdu plné ruce práce. Zvlášť, když někteří řidiči při zjištění, že křižovatku neřídí semafor, ale policista, znejistěli a někteří začali zmatkovat. Tým rozhodčích hodnotil vystupování při převzetí a předání křižovatky, vyrovnání se s dopravní situací na křižovatce, přesnost a srozumitelnost pokynů. Jejich bedlivým očím neunikla ani ústroj a celkové vystupování a vzhled při řízení křižovatky.

 

Po praktické zkoušce se konala další atraktivní část soutěže, a to jízda zručnosti. Soutěžící se museli poprat s projetím zatáčky se sníženou přilnavostí, slalomem mezi kužely, couváním mezi stojící vozidla, otočením vozidla na malém prostoru, v tzv. „dvorku“ a zastavením vozu na určeném bodě. Každá sebemenší chybička se projevila v podobě trestných bodů.

 

Na závěr byla pro soutěžící připravena teoretická část v podobě testů. Policisté museli prokázat své znalosti nejen z dopravních předpisů, ale také z obecných zásad techniky jízdy a ze zákona o policii.

 

Po ukončení testů nastal čas, aby organizátoři shrnuli dosažené výsledky ve všech disciplínách. Soutěž byla vyrovnaná. Pouze jeden bod, což byl rozdíl mezi čtvrtým a třetím místem, rozhodl, že „pomyslný bronz“ získal nstržm. Mgr. Lukáš Fischer. Na druhou příčku vystoupal prap. Martin Neděla. Oba policisté jsou z dopravního inspektorátu územního odboru Opava. První místo obhájil loňský a předloňský vítěz pprap. Patrik Slíva z dopravního inspektorátu územního odboru Frýdek-Místek. Putovní pohár převzal z rukou náměstka pro vnější službu plk. Mgr. Radíma Daňka a

vedoucího odboru plk. Mgr. Bc. Jiřího Zlého. Policisté, kteří obsadili první dvě příčky, se zúčastní celorepublikového kola této soutěže, kterou budou na podzim pořádat policisté Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje.

 

A závěrem nejčerstvější dojmy ze soutěžního klání v podání letošního vítěze, mimochodem také vítěze z let 2012, 2014 a 2015 pprap. Patrika Slívy: „Soutěž byla náročná a konkurence silná, ostatně jako každý rok. O to větší radost z vítězství mám.“

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: