Recenze nože Kizlyar Korshun

Datum: 22.12.2014 | Autor: Michal Krejčík

 Dagestánský nůž Kizlyar Korshun je hojně používán na východě. Ruská armáda tyto nože často používá, taktéž její speciální jednotky, včetně policie. Naše redakce měla na měsíc k testování nůž přímo od dovozce. Jak se Kizlyar nosí, jaké má ostří a co vydrží se dočtete v našem testu.

 

Kizlyar Korshun

Nůž má na čepeli ,,pravítko"

Kizlyar Korshun

Jde o jeden z nejpopulárnějších vojenských nožů od firmy Kizlyar. Tento nůž se ukázal být populární pro ruské jednotky speciálního určení díky geometrii a víceúčelovosti a vynikajícím řezným vlastnostem. Svůj bojový křest si prodělal v tvrdých bojích v horách na jihu Ruska. Po vzoru SPECNAZ a OMON si jej pořizovali za své peníze i řadoví vojáci. Čepel je frézovaná z jednoho kusu 6 mm silné ruské 65X13 oceli.

Pohled na pilku a tloušťku čepele

Celá čepel je potažena černou ochranou povrchovou úpravou snižující odražené světlo. Každý nůž je označen sériovým číslem a je dodáván s pouzdrem z ABS polymeru. Ostří bylo jediné, k čemu máme kritiku, po nasekání dříví, řezání kartonů, ale i bodání a prosekání překližky ztratilo většinu své ostrosti, po nabroušení pod stejným úhlem pomocí brusné sady Lansky vše drželo jak má, i po opakovaných pokusech nůž ztupit si zachovalo perfektní ostří. Proto to spíš přikládáme k vadě výrobce, resp.finálního broušení.


Nůž je dost masivní, chleba s ním ukrojíte jen dost těžko, o přesné, precizní práci netřeba diskutovat. Ale o tom tento nůž není, je to dělník, který vás nezklame. Pokud máte menší ruku, nemusí vám dobře sedět, je spíš určen do větší mužské ruky. Záštita zabraňuje sklouznutí, rokujoť drží perfektně i v mastné, zašpiněné ruce. Neklouže. Čepel je velmi masivní, kalená na 58-60HRC, což znamená, že vydrží téměř vše. Na hřbetu najdeme zdrsnění pro opření palce a před ním krátkou pilku. Vypadá zvláštně, má tři řady zubů, ale piluje dobře. 

 


Tloušťka činí masivních 5.5mm, což je opravdu hodně. I proto nůž snese tvrdé zacházení, neurvalost, je možné s ním zatloukat hřebíky, páčit dveře, použít jej jako sekeru, zkrátka si k němu můžete dovolit prakticky cokoliv. Zajímavostí je na čepeli znázorněné ,,pravitko" či lépe řečeno stupnice s centimetry...

 

Hmotnost přesahuje čtvrt kilogramu, což je logické vzhledem k masivní konstrukci. Naopak, čekal bych, že bude vážit víc. Rukojeť je dělaná z alestronu a na jejím konci najdeme ,,hrot" kterým lze snadno rozbít sklo, či cokoliv zatrouct. e zde samozřejmě i průvlek na provaz. Při připevnění na klacek by byl z nože perfektní oštěp.

Konec nože je opatřen otvorem pro protažení šňůry a koncem se i dá snadno rozbít okno atp.


Pouzdro je vyrobeno z ABS polymeru, je houževnaté, dole má otvor pro odtok nečistot, či krve... Na omak působí trochu laciným dojdem, ale účel plní skvěle. Díky průvlekům je možné nůž umístit na vestu, batoh, kalhoty, prekticky jakkoliv. V pouzdře nůž drží dobře, ale kdyby se nezajistil pomocí přezky s drukem, mohl by vypadnout. Výrobce počítá i s nošením na stehně, k tomu je součástí pouzdra důmyslný systém poutek a suchého zipu.


Klady nože:

Masivní konstrukce
Důmyslný systém uchycení
vyváženost nože
Čepel

Zápory:
Levně působící pouzdro

 

Parametry:

Celková délka: 290 mm
Délka čepele: 163 mm
Tloušťka čepele: 5.5 mm
Materiál čepele: 65X13 (tvrdost 58 HRC)
Váha nože: 282 g
Rukojeť: Elastron G
Pouzdro: ABS polymer

 

 

Nůž je možné zakoupit zde - http://e-knives.com/catalog/huntingknives/123.html u společnosti Empires of Knives, která je dovozcem do ČR a SR.   Cena nože činí 120Euro, tedy přibližně 3200,- Kč, což řadíme k dalším kladům vzhledem k užitným vlastnostem.

Štítky

kizlyar nůž kizlyar korshun test nože

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

5.5 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Nanga Parbat Datum: 25.02.2019 Čas: 00:08

Je mi líto, ale ten kdo psal tento článek o Korshunu neví nač ten nůž je a jak ho používat. Sám jeho mladšího a de facto totožného bratříčka (bez "pravítka") vlastním a používám na zahraničních operacích. S tímto nožem se neseká do dřeva - hloupost až to bolí a pilka již vůbec není na nějaké řezání do větví. Tohle je útočný bojový nůž, který je určen na maso nebo na proniknutí balistikou při speciálních operacích. Zřejmě si již rozumíme. A pilka není určena na řezání větví,nýbrž na řezání tkáně a svalových vláken neb s touto třířadou pilkou bude mít jakýkoli chirurg velké problémy při snaze zacelit tuto ránu a z bodné rány se zároveň stává i rána tržná. Proto registrační číslo nože a paradoxně v Rusku musíte mít na tento nůž papíry. U nás nikoli.

avatar
Jakub Havel Datum: 21.12.2014 Čas: 12:04

Tento nůž používám už skoro deset let, je nezničitelný.