Recenze: Multifunkční kleštěj EVO GERBER

Datum: 18.05.2015 | Autor: Redakce PN

Multifunkční kleště, či nářaďové kleště od značky Gerber. Jaké jsou, jaké jsou klady, zápory, či jak si stojí oproti konkurenci? V našem testu si ukážeme, jaké nástroje kleště mají, co je dobře použitelné a co méně a na závěr klady, zápory a cena. Kleště nám do redakce zapůjčil TOP-ARMYSHOP, náš nový partner, díky kterému pro vás budeme testovat spoustu užitečných doplňků, výbavy a výstroje.

 

 

Kleště mají mnoho vychytávek a potřebného nářadí - foto: Redakce PN

 

Úvod

Co říci na úvod našeho testu? Téměř každý z nás nosí v kapse (na opasku..) nůž. Je to nedíln ou součástí člověka, o potřebách ozbrojených složek ani nemluvě. Víme co od nože očekáváme. Dobrou ergonomii, ostrost, kvalitní ocel, která drží ostří, pohodlný úchop, záštitu proti sklouznutí ruky na čepel...Ale co očekáváme od nářaďových kleští? Malé rozměry, dobrý šroubovák, ostré nůžtičky, ponzetu...? Popravdě? Každý něco jiného. Někdo ocení zejména to, co dělá nářaďové kleště tím, čím jsou a to kleště. Fádní? Možná, nicméně v našem testu si ukážeme, co vše tyto šikovné kleště od Gerberu nabízí svému uživateli...

 

top-armyshop gerber evo

Štípačky? Na jedničku! foto: redakce PN

 

Gerber Evo a 11 pomocníků

 jehlové kleště (se špičatými čelistmi)

- štípací kleště

- nůž s rovným ostřím

- nůž se zubatým ostřím

- křížový šroubovák

- malý plochý šroubovák

- střední plochý šroubovák

- otvírák na lahve

- otvírák na konzervy

- pilka

- nůžky

 

Co z toho je povedené a co méně? Při testu se perfektně osvědčilo užití kleští, včetně štípání. Drží se skvěle, není třeba žádného extrémního tlaku, drát přestříhnou jako nic. V ruce skvěle drží, ale nejlépe, pokud máte taktické rukavice. To platí všeobecně.... neklouže, netlačí, zkrátka perfektní úchop, ale zpět k testu... Kleště jsou výborné, nůž s rovným ostřím potřeboval před použitím přebrousit. Poté i holil a držel dobře ostří. Materiál, ze kterého jsou komponenty je nerezovka 440ka, tedy téměř standart.440ka je dobře odolná vodě, drží dobře ostří. Od výrobce nemáme údaj o tvrdosti, dle testu tipujeme 56-57HRC, tedy velmi dobré a ostří držící.

 

Nůž se otevírá pomocí ,,kolíčku", proti zavření, ostatně i jako další komponenty je chráněn pojistkou. Foto: Redakce PN

 

Jak je i na obrázku patrné, kleště jsou doslovně určeny pro praváky, levák nůž neotevře, resp.bude si muset pomoci pravačkou. Každý komponent, který otevřete chrání pojistka. Ta je tvořena ,,šoupátkem" a drží nástroje bezpečně otevřené. Funguje skvěle, samozřejmě, logicky, počítá se s tím, že budete mít otevřený jeden nástroj, ne dva, tři... Pak ztrácí funkčnost, ale o tom se nebudeme bavit, používáme přece nástroje postupně, no ne?

 

Zubaté ostří - druhý nůž, též vybaven kolíčkem pro otevření. Foto: Redakce PN

 

Zubaté ostří se všeobecně hodí nejlépe pro přeřezávání lana, látek, popruhů, pásů... není vhodné pro jemnou práci a bohužel, velice špatně se ostří. Toto ostří nás trochu zklamalo, jelikož vzhledem k tomu, že z výroby bylo nabroušení nedostatečně, byl užitek omezený. Ano, staré lano, popruhy... přeřízl, ale ne příliš přesvědčivě. Opatrné dobroušení u zubatého ostří je vždy na umu uživatele. Přiznáváme se, že to není naší doménou. Klasické ostří dokážeme, aby holilo, u zubatého ne, proto mírné zklamání, ale věříme, že to byla prostě jen drobná výrobní niance a další kousky budou perfektní.

 

Nástroj, který ubral jinak skvělému Gerberu EVO body... foto: Redakce PN

 

Ach ty nůžky...

Bohužel, málokdy je něco úplně bezvadné. To je i případ multifunkčních kleští Gerber EVO. Nůžky jsou největší slabinou, kdyby místo nich dal výrobce jiný nástroj, udělal by mnohem lépe. Aneb když něco neumím, tak to nedělám...Výrobci doporučujeme zakoupení nože Wenger, či Victorinox, zkrátka ŠVÝCARÁKU, na kterém jsou nůžtičky bezvadným, skvělým a funkčním nástrojem. V tomto případě bohužel... Nůžky se ,,vyklapávají" z kleští v nataženém stavu. To znamená, že ,,ostří"je na sobě vodorovně, tedy nůžky tvoří jednu přímku. Pro použití je třeba je ,,dát do správné pozice". Jak si můžete na obrázku všimnout, funkci stříhání podporuje kus drátku z pružiny v ústrojí nože. Ta bohužel po třech stříhnutích, i dříve vyskočí. Takže spíš k zlosti, než k užitku. A vzhledem k tomu, že ostří nůžky nemají je i jejich užitek při ,,manuálním" napřímení minimální...

 

Pilka piluje výborně, je ostrá, ale piliny se v ní drží a jdou špatně vyklepat... foto: Redakce PN

 

Pilka piluje, šroubovák šroubuje

...i tak se dá popsat funkčnost dalších pomocníků. Jediný neduh pilky byl u měkkého dřeva, že se piliny v ostří drží a drží... Ale není to výraznou překážkou. Piluje bleskurychle, ostrost perfektní. Všechny šroubováky fungují dobře, nekroutí se, snesou i poměrně silné ,,páčení". Zpracování velice dobré. Křížák, plochý šouubovák větší i menší, vše skvělé. Oblíbeným a jistě často používaným pomocníkem jsou otvíráky. Naleznete zde klasiku, na plechovky a otvírák na láhve (pivo...). Plechovka se otevírá docela dobře, ostří protne tenkou stěnu plechu velice dobře. Otvírák na pivo, či lépe, jsme chlapi... na pivo je výborný.

 

Ke kleštím je dodáváno pouzdro, které lze nosit horizontálně, či vertikálně. druhá možnost nám seděla lépe a díky dvěma očkům bylo ,,plandání" na pásku minimální... foto: Redakce PN

 

Dobře se nosí

Ke kleštím dodává výrobce nylonové pouzdro. To je šito velice dobře, kvalitně. Nabízí dvě možnosti uchycení na opasek a to horizontálně, tedy na šířku. V tomto případě pouzdro sedí nejlépe, drží ho dvě oka, prakticky neplandá a kleště se dobře vyndavají. Zandání zpět je otázka cviku, pár pokusů a jde to i poslepu. Vertikální, tedy na výšku je pak drženo jedním okem, na pásku trošku plandá. Kleště drží v pouzdru skvěle, nedochází k žádnému pohybu, zkrátka tak, jak se sluší a patří. Předpokládejme, že mnozí uživatelé budou chtít kleště umístit na molle/pals vazbu na taktickou vestu. To není větším problémem, ale výrobce počítá zejména se širším opaskem.

 

Zavřené kleště - foto: Redakce PN

 

Parametry:

Celková délka: 15,2 cm.

Délka zavřeného nástroje: 10 cm.

Typ nožů: Sheepsfoot.

Hmotnost: 291 g.

Materiál čepelí nožů a nástrojů: nerezová ocel 440.

Materiál rukojeti: hliník.

Barva: čepele nožů a nástroje – nerez ocel, rukojeti – černá.

Styl otevírání: motýlek.

Uzamykací mechanismus / pojistka nožů a nástrojů: jednoduchá pojistka proti nechtěnému zavření nože.

Pouzdro: nylonové pouzdro.

 

 

Závěrečné hodnocení

Pro spoustu lidí, když se řekne výraz "Nářaďové kleště" je synonymem firma Leatherman. Ano, etalon v tomto segmentu má co nabídnout, ale samozřejmě i cenově jde o značný rozdíl. Gerber EVO je výborným každodenním pomocníkem, na kterého se můžete spolehnout. Má své mouchy, ale ty směle vyrovná velice dobrá cena, perfektní kleště a povedené pouzdro.

 

 

Klady a zápory

+šroubováky

+oba nože, pokud by bylo vroubkované ostří ostřejší

+kleště i štípačky

+zpracování

+pojistky

+výborné pouzdro a ožnosti uchycení

+nerezová ocel 440

+dobrá cena

 

-nůžtičky

 

Multifunkční kleště Gerber můžete zakoupit u prodejce TOP-ARMYSHOP za 1599,- Kč 

Odkaz na zboží: http://www.top-armyshop.cz/multifunkcni-nastroj-evo-gerber?gid=633

 

 

Fotogalerie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Štítky

gerber top-armyshop multifunkční kleště bear grylls armyshop nářaďové kleště gerber evo grylls top bear evo recenze

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

5 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
pavel varnuska Datum: 18.05.2015 Čas: 20:45

Mam tento nuz jiz delsi dobu a jsem nadmiru spokojen. Nuzticky zde sice kritizujete ale ja musim konstatovat ze me nekolikrat jiz dost pomohli, je ale pravdou ze si clovek musi najit trosku grif jak snima pracovat. Jinak perfektni nuz. Pracuju u policie a fakt se hodi ;-) a nejen tam. Pouzivam je i pri campingu apod. Mihu doporucit:-)