RECENZE - gravitační nůž od Bohdana Chalupného vás přenese v čase

Datum: 15.04.2017 | Autor: Redakce PN

Dnešní recenzi již v úvodu začínáme trochu neobvykle. Mluvíme o přesunu v čase. Proč? Zcela jednoduše. Gravitační nůž (Fallmesser) tak, jak ho známe z historie byl původně určen pro německé výsadkáře za II.světové války. Název odpovídá způsobu vysunutí ostří. Čepel zkrátka po ,,odjištění" vyjede z pouzdra, respektive střenky díky své váze a gravitaci. Stejným způsobem se zavírá. Ale zpět k noži, který prošel dvouměsíčním redakčním testem.

 

 

Současný gravitační nůž tak, jak jej vidíte je vždy originálem a nejde o žádnou masovou produkci. Výrobce, který vlastní na konkrétní provedení i užité vzory, pan Bohdan Chalupný je známý nožíř. Jeho práci mohou znát zákazníci a milovníci chladných zbraní jak z výstav (Příbram atp.) tak i ze stránek Fleru - www.fler.cz/danny-kmz kde své výtvory, nejen gravitační nože inzeruje. Jde o bezvadnou, ruční práci a každý kus je originálem. Liší se ostřím, užitím střelek atp.

 

Konkrétní testovaný kus je z nerezové konstrukce, čepel známá N690, která drží bezvadně ostří a dá se dobře brousit. Zakalená je na 56HRC, což je tak akorát. Střenky jsou provedeny ze stabilizovaného nádoru olše, jde o překrásnou kresbu a noži dodává na unikátnosti. Pojistka/otevírání, respektive vysouvání je na boku nože. V tomto případě při držení pravou rukou je pojistka otevírána, či lépe řečeno odblokovávána palcem, ostří míří tak, jak má, tedy dolu, vrch je nebroušený. 

 

 

Ostří je již z výroby dost jedovaté. Mistr nožíř zkrátka ví, jak má vypadat dobře nabroušený nůž a jaký výbrus zvolit, aby byla možná i jeho snadná údržba v podobě dobrušování. Tvar cca 95mm čepele lehce připomíná dýku a v řadě provedení je i jako dýka zpracována. Tedy nabroušeny jsou obě strany. To je samozřejmě poměrně specifické a nehodí se na řadu činností, ale zpět k našemu testovanému kusu.

 

 

Poté, co je pojistka/odblokování čepele odjištěno a ta vyjede, drží naprosto bez vůlí. Za to patří nožíři obrovská poklona, jelikož nám redakcí prošla i řada takzvaných novodobých graviťáků, které jsou jak z výzbroje Bundeswehru (plastové novodobé verze), tak i několik zcela původních a renovovaných kousků. Vždy zde bylo drobné viklání, čepel i díky aretaci se drobně pohybovala, nedržela zcela bezchybně. Toto ovšem není náš případ a díky tomu se dá říci, že konstrukce pana Chalupného překonala původní návrhy a pověstnou německou preciznost, tak i novodobé armádní gravitační nože, na které byl kladen nemalý nárok a vše muselo projít řadou vojskových zkoušek.

 

 

 

Nyní budeme mluvit čistě subjektivně, jelikož každý máme rozdílnou ruku. Nůž se drží skvěle. Původní obava z hladké střenky z olše v kombinaci s nerezem, který je navíc perfektně vyleštěný byla po pár minutách ta tam. Nůž nevyklouzává z ruky ani při spocení, drží se pohodlně i v rukavici a dokonce i jistící tlačítko lze v rukavici bezvadně ovládat. Zde nevíme, jak to výrobce dokázal, ale subjektivně sedl dobře v ženské ruce, i v tlapě připomínající spíš lopatu. Pro tyto XXL pracky má dokonce pan Chalupný verzi o 1 cm delší!

 

 

V tomto případě se lehce, i těžce hledá určení nože. Nejde o klasický služební nůž, samozřejmě, že ne. Nejde o klasický ,,otvírák," to také ne. Má specifický způsob otevírání, nicméně to klapnutí při vyjetí čepele a zajetí je dost návykové. Délka čepele je plně dostačující pro všechny běžné činnosti. Lze ukrojit chléb, namazat ho, nakrájet klobásu, maso, cibuli, zkrátka zvládá všechny běžné činnosti. NE, opravdu není určen ke štípání dřeva, batoning, nikdo z nás s ním nic nezkoušel páčit, od toho jsou jiné nástroje a lidé, kteří si to neustále pletou a i to poměrně často ukazují ostatním (v horším případě v recenzích) asi občas jsou duchem trochu jinde.

 

Když si vybíráte nůž, zde by šlo zřejmě o druhý nůž, první by byl dejme tomu nějaký pevný fulltang model, se kterým už i může jít opravdu hrubá práce, tak si říkáte co od něj chcete. Krájet, řezat, užití na vandru při vaření, užití v práci jako svačiňák, nerezová konstrukce a svaření těla by mohlo svádět i k užití jako úderový prostředek při sebeobraně. ANO, to vše lze s tímto nožem provádět. Lze s ním rozbít kupříkladu okno, ovšem k úderu je třeba zvolit hladkou stranu, resp.zadní stranu, tedy protilehlou místu, kde vyjíždí čepel. Že jde o extrém? Ano, ale toto tento nůž bez problémů snese. Za celé dva měsíce nám nikdy nezadrhnul chod při otevření/vyjetí, zavření/zajetí. NIKDY. Výrobce sám dodává, že doporučuje jej pomocí inbusu jednou za půl roku otevřít a vyčistit, ale je předpokladem, že tuto činnost stačí udělat až v okamžiku, kdy bude něco drhnout. to bude známkou zanesení vnitřního mechanismu.

 

 

Téměř dokonalý!

 

Co dodat na závěr? Nůž od pana Chalupného je ztělesněním retra, moderních prvků, novodobého pojetí, svojí konstrukcí vás opravdu posune do let dávno minulých, ovšem jen pocitově. Zpracování je stoprocentní, dokonalé, nic se neviklá, čímž překonává i de facto svůj vzor v původním modelu, který se vyráběl někdy od roku 1941. Nůž potěší dokonalým chodem, perfektním ostřím, snadnou údržbou a pro ty, co se rádi odlišují... nezapadnete do běžné šedi známých zavíráků. To se vám zkrátka u ruční práce nikdy nestane. Nepotkáte zcela stejný nůž, budete mít unikát, který má jen málo vad na kráse, respektive nemá žádnou, jen by mohlo jít o pár drobností, které by šlo doladit. Drobné zakulacení pojistky, jelikož trochu tlačí do palce, ale to je otázkou kusu, lze objednat méně ,,pevné" zpracování. Původní model měl na konci očko, k zavěšení. To si zde také dokážeme představit, leč by nůž přišel o možné užití jako prostředku sebeobrany/rozbíječe. Nám nůž přišel tak, jak jej vidíte na obrázcích. Rozhodně by se hodilo nějaké pouzdro, které je ovšem jen drobností a lze jej vyrobit z libovolného materiálu dle obliby - kordura, kůže... mohla by vypadat zajímavě kombinace tohoto překrásného retro kousku a kydexu s teklokem na opasku. Představit si umíme i klasický klip...  Ale všechny naše připomínky jsou jen drobnosti a cítíme to tak my, takže nás neberte až tak vážně...

 

Shrnutí:

 

KLADY 

  • unikátní konstrukce
  • kvalita zpracování
  • výbrus
  • použité materiály
  • spasování nože jako celku
  • ruční práce, žádná sériovka

 

ZÁPORY

  • pro někoho možná vyšší cena
  • absence pouzdra/úchytu pro nošení

 

 

 

 

 

Nůž pro recenzi poskytl pan bohdan Chalupný, zakoupit jej můžete ZDE - https://www.fler.cz/danny-kmz za ceny začínající na cca 3800,- Kč, přičemž nejdražší modely s damaškem se pohybují do 8500,- Kč

 

P R O D E J C E:

 

www.fler.cz/danny-kmz
mail:  bohdan.chalupny@tiscali.cz
tel:    777032040
 
Adresa:  Bohdan Chalupný
             Borovno 44
             335 61 Spálené Poříčí

 

 

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

5.7 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Paul Kratky Datum: 13.11.2023 Čas: 01:33

Jeste jedna vec.
Na predposlednim obrazku s otviracim tlacitkem je videt vyfrezovany otvor,ktery je nesymetricky,ale to je konstrukcni zamer,aby to slo snadno otevrit-zavrit.
To jenom doplneni,protoze to muze svadet k myslence pravidelneho obdelniku.

avatar
Paul Kratky Datum: 12.11.2023 Čas: 06:07

Neda me to abych nereagoval na prispevek Novak Jan.Sice pozde ,ale presto....
Co to tady pisete za blaboly?
Od p.Chalupneho vlastnim nuz a muzu potvrdit,ze je to spickova rucni prace.
Je videt,ze jste ten nuz nemel nikdy v ruce,tak tady nepiste kraviny a neposkozujte cloveka,ktery narozdil od vas neco dokazal,idiote.....

avatar
Franta Datum: 08.02.2022 Čas: 18:16

Pane Novák, to co co tu píšete se v žádném případě nezakládá na pravdě. Od pana Chalupného mám konkrétně prozatím jeden nůž a lepší zpracování a kvalitu práce jsem už hodně dlouho neviděl. Určitě si od pana Chalupného zakoupím další nůž. Jsem mechanik, takže železu a konstrukcím rozumím, což se o Vás asi říci nedá. Haníte zde práci Mistra nožíře a určitě jste jeho nůž neměl ani v ruce. Že Vám není hanba, ale člověk co tohle napsal stud a hanbu nezná, protože lže lidem kolem sebe a sám sobě.

avatar
Novák Jan Datum: 23.08.2021 Čas: 09:18

pane jak mužete prodávat takovej ubohej výrobek jarmareční kus technicky špatně spracován ostré hrany křivé drážky volné ve všech směrech vaklá udělané na koleně flexkou . styděl bych se nazvat nožířem děláte jim ostudu a okrádáte zákazníky co na to čoji vratte výuční list pokud nějaký máte.