Policisté dostanou od roku 2014 přidáno... či vráceno?!

Datum: 14.01.2014 | Autor: Petr Duchoslav

Od ledna 2014 dostanou mohou policisté očekávat zvýšení svých platů. Policejní odbory se s vedením Policie ČR dohodly na zvýšení platů plošně o 2%. V praxi by měl každý policista dostat 500 Kč hrubého ke stávajícímu platu. Dosluhující Rusnokova vláda tak realizovala v říjnu 2013 jeden z vládních záměrů, které měla před svým nástupem do funkce v létě minulého roku. Navýšení platů o 2% částečně řeší neutěšenou situaci v platech policistů, i když policie jako celek se potýká s mnoha dalšími problémy, například permanentním personálním podstavem.

 

 

Když nastupovala před třemi a půl lety do funkce vláda P. Nečase, rozhodla o rozsáhlé restriktivní koncepci ve státní správě, která se měla realizovat cestou plošných škrtů prakticky ve všech oblastech státního aparátu. Mimo jiné rozhodla o plošném zkrácení platů policistů o 10%, což vyvolalo v policejních řadách a odborech prudkou vlnu nesouhlasu. Po třech letech se situace opět otočila, i když nesplňuje původní požadavky policistů.

 

Šéf policejních odborů M. Štěpánek rozhodnutí vlády rozhodnutí vlády vítá: "Policie dostala určitý objem prostředků zhruba ve výši 730 milionů korun, které se snaží využít maximálně ve prospěch policistů. Například je garance, že se bude zlepšovat rozdělování prostředků v rámci tzv. rizikového příplatku, což jsou peníze pro policisty v přímém výkonu - protože někde existují rozdíly ve zvláštních příplatcích u identických typů služeb." Jiný názor však mají především řadoví policisté, pro něž jsou 2% nedostatečným zvýšením a někteří požadují vrátit stav, který existoval před restriktivním opatřením Nečasovy vlády. Předseda policejních odborů M. Štěpánek s tímto tvrzením souhlasí.

 

I když do srpna 2013 činil měsíční hrubý příjem policisty 31 459 korun, zejména řadoví policisté na takový plat zdaleka nedosáhli. Mnozí řadoví policisté totiž pobírají bez příplatků zhruba 20 000 korun, což je z hlediska příjmové kategorie v České republice podprůměrná mzda.

 

Zvýšení platů přichází po vytrvalém volání policistů a odborů, aby vláda policistům zpět vrátila 10% k jejich platu, které měli před administrativním zásahem Nečasovy vlády. Rusnokův kabinet nyní vyhradil 730 milionů korun, které bude mít Policie ČR tento rok k dispozici.

 

Navýšení rozpočtu pro policii ovšem neřeší zdaleka všechny problémy, s nimiž se aktuálně policie potýká. Především ji dlouhodobě trápí zastaralá technika a personální podstav. Ministr vnitra v demisi Pecina prohlásil, že policejní sbor by mělo v tomto roce posílit asi 1000 nových policistů tak, aby se celkový počet policistů dostal na 40 000. Právě toto číslo umožňuje podle odborníků efektivní výkon policejních složek a dostatečnou bezpečnost pro občany.

 

P E T I C E k navrácení 10% do stupnice základních tarifů BS

http://www.petice24.com/p_e_t_i_c_e_k_navraceni_10_do_stupnice_zakladnich_tarif_bs

Štítky

peníze policie Výplata přidání

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

5 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
jan beranek Datum: 16.01.2014 Čas: 14:21

Ja nrvim jak vy, ale ja dostal pridano presne 380 Kc a to v hrubem..

avatar
Policejnínoviny.cz Datum: 15.01.2014 Čas: 11:02

Do článku byla zakomponována PETICE a byl upraven nadpis...

http://www.petice24.com/p_e_t_i_c_e_k_navraceni_10_do_stupnice_zakladnich_tarif_bs

avatar
Státní zaměstnanec Datum: 15.01.2014 Čas: 10:25

Jojo, 2 % to je super, takže čistýho asi 300. Co si dnes člověk za 300 koupí (chudší oběd pro dva v restauraci, mini nákup v marketu, bohatou snídani atd.). Když vezmu zvýšení sociálního příspěvku, tak asi budou policisté spíše v mínusu, ale to za posledních 6-7 let je zvykem. Za kolik člověk nakoupil na týden před 6 lety? Odhaduji tak dvojnásobek koše co dnes. Bohužel plat se v reálu nezvedl ani o píď, naopak se stále někde něco ubírá. 4- směnný provoz, noční služby, víkendy, svátky, to dnes pro policisty není žádná výhra, protože co z toho. Nic!!! Takže když je doma žena s dětmi, já jsem v zaměstnání. Kdysi to byla nějaká kačka navíc, dnes jen zlost. V kraji kde bydlím, je člověk rád alespoň za to, ale něčekej vládo, že k polici se pohrnou lidé např. do Prahy a jiných větších měst.

Takže když vezmu ty 2%, připadá mě to jako výsměch. Stále jen vidím, jak se rozdávaj statisícové odměny, peníze se rozhazujou za pí...oviny a já jsem a lidi kolem mně stále nasranej.

avatar
Franta Flinta Datum: 14.01.2014 Čas: 09:21

Zvýšení platu ???

No, záleží asi na úhlu pohledu. Od ledna 2014 je zvýšeno o 2% sociální. Tedy když se na to podíváme jiným pohledem, dalo by se to nazvat, policisté budou mít letos zachované platy a ne reálně snížené o další 2 %, což mohli očekávat.

Tedy plat se nezvyšuje, jen se kompenzuje zvýšení sociálního příspěvku tak, aby policisté reálně nepřišli právě o těch 500 kč hrubého ....