Policista není žádný tupec!

Datum: 19.08.2014 | Autor: Jana Šulcová

Stejně jako o nevalné inteligenci blondýnek kolují po Česku i stovky vtipů o nízké intelektové úrovni příslušníků ozbrojených sborů. Málokdo si ale připustí, že právě inteligenční kvocient a úroveň myšlení jsou hlavními kritérii pro to, aby se ze zájemce o práci policisty skutečně policistou stal.

Mnohé napadne tato postavička ze Simpsonů při zmínce o policejní inteligenci. Zdroj: Thesimpsons.com

Většina uchazečů o práci u policie se nejvíce obává, že takzvazně pohoří u testů fyzických. Je sice pravda, že řada nejen dnešních padesátníků, ale i třicátníků a mladších, příliš fyzickou kondicí neoplývá, kámen úrazu však co se týče uplatnění u policie bývá nejčastěji jinde. A to u testů psychologických.

 

Přijímací řízení u policie totiž není nijak jednoduché a obstojí v něm jen ti fyzicky i psychicky nejodolnější. Na rozdíl od většiny ostatních prací, kde stačí projít si jedno či dvě kola pracovních pohovorů, před nástupem k polici musí každý uchazeč absolvovat přijímací řízení, které trvá přibližně čtvrt roku.

 

Tříměsíční martyrium

V  jeho průběhu uchazeč absolvuje psychologické vyšetření, prověrku tělesné zdatnosti, zdravotní prohlídku a další personální řízení.

 

Vyšetření psychického stavu jedince je zaměřeno zejména na zjišťování jeho osobnostních předpokladů. Uchazeči absolvují nejprve celodenní vyšetření, v jehož průběhu vyplňují osobnostní dotazníky, podstupují výkonové testy a účastní se řízeného rozhovoru s psychologem. Psychologické vyšetření provádějí zejména psychologická pracoviště policie nebo ministerstva vnitra.

Další pokus? Za dva roky

Pokud uchazeč nesplní kriteria nutná pro přijetí, může další psychologické vyšetření podstoupit nejdříve za dva roky. Obecně platí, že za nesplnění psychotestu se považuje i skutečnost, že nezvládnete celodenní martyrium a test prostě odevzdáte předčasně.

 

Od mnoha neúspěšných adeptů je často slyšet kritika na adresu systému. Testy jsou prý nastaveny zbytečně obtížně, tak, aby jimi téměř nikdo neprošel. Takovýto styl hodnocení je možná logický od neúspěšných, z hlediska bezpečnosti je však jedině dobře, že testy neprojde každý. Právě u policie je přece více než kde jinde klíčové, aby se v jejích řadách nevyskytovaly osoby labilní, citově nestálé nebo agresivní. Výjimka sice potvrzuje pravidlo a některé z těchto neodhalí ani ten nejlepší test, buďme však rádi, že se tomu tak ve většině případů děje.

Štítky

policie inteligence

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

4.3 / 10

Související články

Přidej komentář




Váš příspěvek do diskuze: