Policejní Volkswagen Passat R36 a Ford Mondeo ST220: řízené střely země – země

Datum: 24.06.2014 | Autor: Michal Misík

Pojednání o image rychlých automobilů sloužících u Policie České republiky po roce 2000, zamyšlení se nad skutečností, jakým vozidlům musí PČR v současné době čelit i jak a jestli jsou její vozy schopny dosahovat zdaru v nekonečných nástrahách silniční změti zmatku a agresivity. 

Dle zahraničních motoristických magazínů je Ford Mondeo ST220 i v roce 2013 vůz nadprůměrných, nadčasových kvalit. foto: FordNákup špičkových motorových vozidel pro službu pozemních jednotek policie zřejmě nezůstává bez hlasité ozvěny v žádném ze států demokratického zřízení. Když Policie České republiky v roce 2004 představila veřejnosti 18 nově zakoupených Fordů Mondeo ST220 (tehdy špičkový model nejen své řady, ale i celého evropského Fordu), snesla se na hlavu orgánů aktivních ve výběrovém řízení nekompromisní kritika z linie masových sdělovacích prostředků, což je koneckonců u žen a mužů za pultem se čtecím zařízením již folklor, leč jisté výtky zazněly rovněž z úst několika čelných představitelů policie a údajně též i samotných řidičů těchto výkonných Fordů. Předmětem názorové šarvátky nebylo nic jiného než „přepísknutá“ maximální výbava automobilů v luxusním duchu a s tím spojená vysoká pořizovací cena přesahující jeden milion korun českých.
 


Poslední mohykán: jediný v ulicích hlavního města sloužící policejní Ford Mondeo ST220, foto: policie.czPatrioti s hlavou pozvednutou obcházející kolem této kauzy se dovolávali pozornosti a lamentovali nad tím, proč pro dopravní a dálniční policii a její elitní eskadru nebyl raději zvolen standard „naší“ Škody Octavia RS. Škody Octavia první generace s přeplňovanými benzinovými motory 1,8 z modelu RS (avšak se sníženým výkonem) nakonec po boku Mondea ST220 sloužily rovněž. Je pravdou, že v sousedním Německu platila a dodnes i platí zásada, že služební vůz a jeho osádka se musí spokojit se spartánskou vnitřní výbavou, vůz je tímto krokem odlehčen, dočká se i „přečipování“ motoru na vyšší výkon a zrodí se tak nový druh strážce silničního pořádku a vymahatele příslušného práva. V České republice však byla celým tím hřměním v kauze policejních Mondeí ve finále potrestána pouze právoplatnost, či řekněme, image, samotných Fordů Mondeo ST220 jakožto nových poslů přepsání silničního řádu v České republice.
 


Sedan a kombi s dlouhým rozvorem a pohonem 4x4 představují z hlediska konstrukce to nejvhodnější vozidlo pro velice stabilní a drtivě rychlou dálniční jízdu. foto: Volkswagen


 

Po utišení celé události s nákupem série třílitrových benzinových šestiválců Mondeo ST220 a převalením zájmu televizních sdělovacích prostředků směrem k pořizování bezstarostných záběrů spokojených mláďat v některé z tuzemských zoologických zahrad se po nových akvizicích v motorizovaných řadách policie takřka slehla zem. S výkonem atmosféricky plněného šestiválce 226 koní, hmotností 1500 kilogramů a celkově nevysokým počtem sloužících vozů Mondeo ani nemohlo být oním absolutním rozsévačem respektu, který by zpomalil a umravnil silniční piráty pouze svou přítomností na silnicích této republiky, nadto se kdejaký silniční vandal snažil v osádce služebních Fordů vyvolat pocit viny pro mrhání státních prostředků na vlastní, komfortní svezení v předraženém sedanu za tehdejší cenu kolem 1 100 000 Kč. Mimoto policejní Mondea ST220 nedisponovala vozidlovým radarem pro měření rychlosti, pouze systémem Look pro vyhledávání a rozpoznávání RZ vozidel, u nichž bylo majitelem oznámeno jejich odcizení.
  

Tento start rychlých a Policii České republiky tolik chybějících vozů se zkrátka nezdařil a opět jsme byli svědky situací, kdy se ukázalo, že český občan jakoby nevěděl, co chce. Pro jednou se dovolává silné policie, naproti tomu není dalek uštědřit výsměch zoufalým policistům pronásledujícím rychle jedoucího pachatele v zástupci poněkud skoliotické páteře někdejšího vozového parku PČR, Škodě Felicii Combi. Brázda působení policejních Fordů Mondeo ST220 však již byla takřka nadobro zaváta, v hlavním městě slouží dle dostupných informací pouze jeden jediný tento automobil (viz fotografie). K tomu se vedení PČR pro konec roku 2008 vyzbrojilo na bezohledné řidiče něčím, co opravdu rychle rozdrtí časový úsek vymezený mezi momentem újezdu a konečným polapením a předložením důkazu o přestupku. 
  


Svalnatý bodykit, snížený podvozek a 18“ kola rozpozná pouze znalec osobních automobilů, dvojice výfukových koncovek však již přímo napovídá, s čím máme na silnici tu čest. foto: VolkswagenV zimě roku 2008 a následně pak na jaře 2012 se do služebního poměru u PČR přihlásilo nejprve 16 a později 19 špičkových Volkswagenů Passat R36 v provedení sedan a kombi, neboli Variant. Tato vozidla s šestiválcovými benzinovými motory o objemu 3597 cm3 a výkonu 300 koní na 1700 kilogramů jsou schopna dosáhnout zrychlení z 0-100 km/h za skvělých 5,7 sek. (Mondeo ST220: 7.6 sek.), s vyřazeným omezovačem nemají problém vyvinout maximální rychlost kolem 280 km/h (Mondeo ST220: 250 km/h). Služební Passaty R36 jsou vybaveny radarem a zařízením pro videozáznam s doplňujícími informacemi PolCam (udá změřenou rychlost na úseku kratším 50 metrů), vozidlovou radiostanicí a v deaktivovaném stavu velice chytře maskovanou světelnou a zvukovou sirénou i diodovými infotabulemi.

Není od věci polemizovat o tom, jaký policejní vůz má z hlediska prevence na veřejnost silnější vliv, zdali do oficiálního barevného provedení PČR oděný automobil, který je zkrátka vidět, nicméně působí coby doslova stacionární bod, který zmizev ve zpětných zrcátkách bude řidiči rychle zapomenut, naproti tomu služební Passat R36 s ponechaným základním lakováním a bez světelné konzole v řidičích vyvolává dojem, že se může objevit zkrátka naprosto všude, což spolu s hojnou přítomností běžného modelu Volkswagen Passat ve vlastnictví např. taxislužeb a nižších manažerů činí policejní R36 „v džungli“ jedoucích automobilů opravdu nenápadným.
 


Nahoře: Volkswagen Passat, modelový ročník 2008, dole: modelový rok 2012, foto: policie.czKdo je rychlejší? Teoreticky mohou policejním Passatům R36 bez problému ujet např. některé německé „nadsedany“ od renomovaných značek, nebo automobilové supersporty, které disponují z hlediska výkonu takřka dvounásobkem síly poskytované policejní řízenou střelou R36. Poměrně tvrdý oříšek představuje rovněž stíhání nevyzpytatelných, tzv. hot-hatchů, kdy se v tomto případě jedná o relativně nenápadné a nevelké hatchbacky, které však díky poměru výkon/hmotnost i neuvěřitelně schopným podvozkům naprosto převyšují 99 % automobilů na tuzemských silnicích. Dle „papírových“ předpokladů a z pohledu do technických tabulek představují i pro policejní Passaty R36 zřejmě nepolapitelnou kořist ty nejvýkonnější velké motocykly, jelikož už poměr výkon/hmotnost 200 koní/200 kg teoreticky i prakticky hovoří za vše.

Zapomíná se však na několik důležitých činitelů. Velice rychle jedoucí motocykl lze přehlédnout snáze než rozjetý Passat R36 s blikajícími „majáčky“ a spuštěnou zvukovou sirénou, pokud jsou obě vozidla rozjetá na vysokou rychlost, částečně je tím potřena výhoda drtivé akcelerace silného motocyklu. Policejní Passat si silnici před sebou tedy „vyčistí“ podstatně bezpečněji než rychlý motocykl, který se však může snadno proplétat kolem ostatních vozidel, čímž však ztrácí čas. Zřejmě největší trumf v rukou policejního Passatu R36 je krom jeho syrového výkonu i skutečnost, s jakým klidem dokáže tento automobil s dlouhým rozvorem a výborným odhlučněním v relativním klidu proplouvat i při opravdu vysokých rychlostech. Původní milieu pro tyto služební vozy bylo pro ně vůbec nejvhodnější dálniční teritorium, avšak osvědčily se rovněž na městských okruzích i na všech významnějších tuzemských tazích.       
   

foto: policie.cz, Volkswagen, Ford

 

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

4.3 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
B6FXDKNLO3L Евгений Иванов http://mail.ru Datum: 19.06.2022 Čas: 22:50

B6FXDKNLO3L Евгений Иванов http://mail.ru

avatar
karel Datum: 04.07.2016 Čas: 20:14

Dal bych jim Trabanty.

avatar
MB Datum: 31.08.2015 Čas: 15:13

Cena 1,1 milionu za ST220 byla pro běžné smrtelníky. Policie tehdy nakoupila velmi výhodně. Jedno auto vyšlo na necelých 700tKč. Což byla zhruba cena o třídu menší Octavie RS (pro civil).

Ministerstvo vnitra proto nakoupilo 18 vozů Ford Mondeo ST 220 za 12,5 milionu.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/policie-obhajuje-nakup-novych-aut-dlw-/domaci.aspx?c=A040203_183630_domaci_ton

avatar
Michal Misík Datum: 20.12.2013 Čas: 12:20

Dobrý den,

souhlasím s Vámi, článek připravím. Ačkoliv nesmíte počítat s tím, že by se řidiči policejních automobilů těšili takové výcvikové péči jako jejich motocykloví kolegové.

Michal Misík

avatar
Jarda Datum: 22.11.2013 Čas: 10:05

O autech se toho napsalo již docela dost, ale nešlo by napsat i něco o výcviku řidičů těchto vozů?