Policejní složky v USA pohledem Petra Reifa, strážníka MP Praha
Sloužím už 12 let a mým snem vždy bylo se podívat do Spojených států amerických a zde navštívit policejní stanice a podívat se, jak to dělají za velkou louží a hlavně se podívat na známé a obdivované speciální policejní jednotky SWAT. V měsíci říjnu 2013 se mi toto splnilo a s mou manželkou jsem odcestoval do spojených států, kde jsem strávil 3 týdny a měl jsem tak možnost navštívit několik policejních stanic. O to, jaké zde mají policisté vybavení a motorová vozidla, pracovní dobu, se s Vámi chci tímto článkem podělit.
Autor článku Petr Reif
Na policistech v celých Spojených státech jsme si všimli jedné věci. Přicházíte k nim, oni se tváří jako by vám hlavu chtěli utrhnout. Ale stačí se prokázat služebním průkazem, hned Vás berou jako kolegu, se kterým slouží. Jsou velmi ochotní, rádi Vám ukážou veškeré vybavení jak na odděleních – běžné vybavení i vybavení speciální, tak ve vozidlech, vybavení na motocyklech, vymění nášivku, tričko, poradí, kam se jít podívat na zajímavou stanici.
Prakticky nejpoužívanější služební vůz v USA - Ford Victoria
New York – New York
Ve městě New York jsme měli možnost navštívit několik policejních stanic. Jak „obvodní“ policejní stanici v Brooklynu, E.S.U. dále jen Emergenci service unit v Brooklynu (squat 6) a na Manhattnu (squat 1), bavili jsme se s policistou na Wall Street či s policisty na Ground Zero, s hlídkou v Central Parku, s hlídkou dopravní policie.
První policista, se kterým jsme se ve spojených státech bavili, sloužící na 83. Precinct station House Borough of Brooklyn, pocházel z Polska. Tedy, jeho rodiče pocházeli z Polska. Navštívili jsme Ground Zero – nedovedu si představit, že by nějaký policista či hasič, který navštívil New York, nenavštívil toto místo a nevzdal zde holt hasičům, policistům a samozřejmě i všem ostatním, kteří zde zemřeli. Při příchodu na toto místo musíte projít rozsáhlou bezpečnostní prohlídkou – bezpečnostní rámy, detektory kovu, prohlídka zavazadel, cestovního dokladu.
Zde jsme se na místě bavili s policisty z Port Authority Policie New York – New Jersey, kdy nám tito vypověděli o rozsáhlém kamerovém systému v okolí Ground Zero a samozřejmě i v celém New Yorku. Při našem odchodu jsme si tohoto také všimli. Dodávka s výsuvnou kabinou, kdy na této kabině je rozsáhlý kamerový systém, místo pro dohlížejícího policistu.
Kamerový systém u Ground Zero
Nejelitnější jednotkou u New Yorské policie je Emergency Service Unit - E.S.U.. ESU slouží jako záchranářská a taktická složka New Yorské policie. U této speciální složky pracuje asi 300 policistů, z toho je asi 20 žen. Nástup k této složce je možný po 5-ti letech služby u New Yorské policie. Pro přijetí k E.S.U. je dobré mít nějakou specializaci – zdravotník, pyrotechnik, hasič. Dále je pro přijetí potřeba projít testy – fyzickými a písemnými. Další prověřovací testy – pravidelné testy, prověrky fyzické kvalifikace zde nejsou, záleží na každém zvlášť, jak on sám se bude dále zdokonalovat a rozvíjet.
My jsme navštívili E.S.U. na Lower Manhattan u Policiejní akademie New York. Zde nám velice ochotný policista Andy s přezdívkou „Snoopy“ ukázal největší chloubu New Yorských E. S. U. – truck značky Pierce. Takovýchto trucků jezdí po New Yorských ulicích celkem 10, kdy 5 tracků je přímo na Manhattnu.
Jelikož na Manhattnu a v okolí je velké množství lidí a aut, platí zde pravidlo – kdo první přijede, je pánem na místě. Tím myslím, že zde není rivalita mezi policisty, hasiči a záchranáři. Tyto trucky jsou vybaveny na všechny krizové situace.
Mezi základní vybavení trucků proto patří zdravotnické záchranářské vybavení (lékárny, vakuová lehátka, nosítka), lezecké vybavení (celotělové lezecké postroje, lana), vybavení na vyproštění motorových vozidel (háky na vyproštění motorového vozidla), evakuační vybavení (jak pro evakuaci osob z výšek, tak samozřejmě i podzemí a jiných možných a nemožných míst), zásahové vybavení (beranidlo, páčilo), elektrocentrály, různé agregáty, nespočet svítilen a dýchacích masek. V každém trucku je takový malý integrovaný záchranný systém.
Obrovské vybavené trucky NYPD obsahují vše co jen možné si přát...
Jako další vozidla E.S.U. využívá Ford a Chevrolet. Když v ulicích New Yorku potkáte jedno z těchto vozidel, hned víte s kým máte tu čest, protože je to opravdu působivý pohled.
Obrovské Fordy brázdící ulice New Yorku
Děkujeme Petrovi za skvělý článek, jelikož je opravdu dlouhý, rozdělíme si jednotlivá místa. Zítra se můžete těšit na San Francisco a Los Angeles
Kompletní fotogalerie fotek z cest Petra Reifa naleznete na našem Facebooku zde - https://www.facebook.com/media/set/?set=a.505771069535383.1073741838.388610687918089&type=1
Štítky
ford policie new york NYPD New York Petr ReifOhodnoťte článek počtem hvězdiček
Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.
Přidej komentář
Komentáře
![]() |
Petr Reif je sympatický,pohledný policista,jen tak dál Péto,jde vydět,že Vás to moc baví a to je dobře,protože tady v té republice jinak už vše stojí za ..... |
|
3 3 |
![]() |
Jsem v Cr hlidany clovek kvyli mym schopnostem ale ne dostatecne bojim se o svoje deti citim se v nebezpeci |
|
1 3 |
![]() |
Kluci krásně se to všechno čte, i já pracoval za velkou louží.
|
|
4 0 |
![]() |
Ferda:
|
|
2 0 |
![]() |
No, do Států jezdím občas služebně a už jsem tam strávil několik měsíců celkem, přesněji v NYC. Takže slyšte, smekám před newyorskými policajty a naši čeští jim nesahají ani po kotníky. Těch rozdílů je mnoho, hlavní je ten, že oni vykonávají službu aktivně, zatímco český švejkovský systém je pasivní, ať státní či obecní policie.
|
|
8 6 |
![]() |
Nehodnotím jak je to napsaný ale To že vůbec někdo jede takovou dálku a píše o tom v časopisu MP který bych s radostí vlastnil jen kdyby to ještě tiskli jakov r . 2012 .No protože Jsou úspory a tak je jednoduché jakýkoliv článek změnit či vymazat lae na papíře to nejde.Ještě jednou Blahopřeji ke článku a přeji Petrovi Raifovi hodně štěstí i jeho manželce. |
|
9 1 |