Policejní pomoc v Bosně a Hercegovině v odminování řeky Sávy

Datum: 10.09.2015 | Autor: kpt. Bc. Ivana Nguyenová, Policejní prezidium ČR

Na začátku týdne se vrátil z dvou obtížných misí tým českých policejních expertů. Jednalo se o pokračování expertních misí, které odbor potápěčských činností úspěšně organizuje a realizuje od roku 2012.

 

Policejní potápěč

 

 Letos potápěči nalezli několik desítek kusů nevybuchlé munice, které museli hledat až v půl metru hlubokém bahnitém dně a jednu leteckou pumu. V rámci uskutečněných realizací bylo doposud nalezeno, vyzdviženo a předáno ke zničení přes 4tuny nevybuchlé munice.


Pomoc expertního týmu spočívala v nalezení a vyzdvižení munice z určených lokalit ze dna řeky Sávy, poblíž obce Novi Grad a v distriktu Brčko. Český policejní tým byl složen z potápěčů Policejního prezidia ČR, policejních pyrotechniků, Zásahové jednotky KŘP Královéhradeckého kraje a Hasičského záchranného sboru Hlučín.

 

 

Hlavním partnerem při odminování jim byli místní příslušníci Federální civilní ochrany. Vyzdvižená nebo zničená munice byla výrazným bezpečnostním rizikem pro místní obyvatele. Řeka Sáva skrývá na svém dně ještě velmi mnoho nebezpečné munice, která pochází z dob válečných konfliktů. Letos potápěči mohli využít nové vybavení a speciální techniku, kterou získali díky projektům financovaných Evropskou unií.

 

Potápěčskou činnost vykonává přibližně 90 potápěčů. Za rok 2014 provedli téměř 430 akcí. Již od roku 2012 se zúčastňují policisté z Odboru speciálních potápěčských činností a výcviku projektu MV ČR „Pomoc zemím západního Balkánu“, v jehož rámci provádějí výcvik a školení na území Bosny a Hercegoviny.

 

Také balkánská Aljazeera se zajímala o práci našich potápěčů a natočila s nimi krátkou reportáž, ve které potápěči popisují, jak složitá a nebezpečná je situace v samotné řece Sávě a jejím okolí.

 

 

Štítky

policejní potápěč odminování řeky Sáva

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Buddy Datum: 18.09.2015 Čas: 12:00

To už jsou Vrbětice asanovány? Nebo tam prostě nejsou diety? Myslel jsem, že Policie ČR je zřízena pro udržování pořádku v ČR a ne "cachtání" se v řece jinde ve světě. Jejich pyrotechnici by se to určitě taky už stihli naučit.