Policejní honička jako zinscenovaná show plná uchvacujících momentů

Datum: 14.04.2015 | Autor: Michal Misík

Automobilové honičky, kdy policejní vozidlo pod hvízdající sirénou pronásleduje zběsile pilotovaný vůz, vzbuzují v přihlížejících emoce ambivalentního charakteru. Jednoho až takříkajíc zamrazí, jinému se v krvi nahromadí adrenalin. Jen málokoho ponechají v rozpoložení flegmatického mávnutí rukou.
 

Podívejte se na tři rozličné filmečky zobrazující souboj stejně starý, jako je motorismus sám. V bezpečí a pohodlí domova, a přesto napínavé. Trio krátkých filmů umístěných níže bylo stvořeno pro potěchu oka snad každého, komu řízení motorových vozidel přináší alespoň malou míru vzrušení a potěchy. Videa jsou jakýmsi ztělesněním všem tajných snů filmových tvůrců, kteří se podobné kousky a v takové stopáži jen málokdy odváží „naroubovat“ na tělesa svých kinofilmů. Se seriozní dějovou kostrou, v posledním případě i humoristickou, plní tato trojice zejména funkci zprostředkovatele ukázky prvoligové exhibice řidičského umění.
  
První video pochází z produkce akčního výrobce moto- a lifestylového oblečení a vybavení Icon. Profesionální motocykloví drifteři v lehkosti předvádějí alternativní způsoby silniční jízdy v jedné, či zde spíše ve dvou stopách. Jistě vás také zajímá, který model motocyklu byl pro show plnou smyků ve filmečku použit. Jedná se o dvojici britských tříválcových strojů Triumph Speed Triple 1050 (135 koní), proslulých dodávkou řádné porce točivého momentu již od nejnižších otáček a také příkladnou ovladatelností na silnicích plných zatáček. Pro účely driftování mají motocykly prodlouženou kyvnou vidlici usnadňující přechody do smyku i jeho následnou kontrolu a řízení. Automobil „seržanta smyka“ nese obchodní označení Ford Mustang SVT Cobra, jde o předchozí generaci s výkonem 550 koní řehtajícími na zadní nápravě. 

  
Druhé video odehrál 650koňový Ford Shelby GT 500 tancující útěk před výkonnými vozy severoamerické policie. V prvé řadě se jedná o opravdovou vizuální perlu, kterou vyprodukovali filmaři automobilového magazínu Motor Trend. Kontrast naleštěných kapot a obřího zaprášeného brownfieldu, zajímavý střih a velice zdařilá kamera pomyslného honu na lišku v podání plechové kavalerie hřmících vozidel.
  
Třetí dílo pochází ze scénářníku tvůrců veleznámého pořadu Top Gear britské televizní stanice BBC. Svými žertovnými scénami s automobily nejvěhlasnějších renomé proslulí moderátoři si opět vzali na paškál vykonavatele státní moci vně hranic britského impéria, v tomto případě albánské policisty. Příběh policejní honičky v duchu souboje Davida a Goliáše je zasazen do horské oblasti Albánie. Tentokrát britští automobiloví „rowdies“ ztělesňují role dvou zločinců unikajících vždy nepřipraveným a ke všemu odhodlaným příslušníkům albánské státní policie.

Stíhanými vozidly jsou Mercedes S65 AMG (630 koní) a Rolls Royce Ghost (563 koní).
Stíhající policejními jednotka zahrunuje dvojici hatchbacků Chevrolet Aveo s nejvyšším výkonem jednoho sta koní na vůz, policejní motocykl příslušníka-kuřáka reprezentuje odvozenina ze soutěží Paříž–Dakar, jednoválcová KTM LC4 640 Adventure (cca 53 koní). A stařičký vůz, který způsobil odstavení policejních Chevroletů z dosahu ujíždějících limuzín, není ničím jiným nežli na jihu stále hojně vídaným automobilem jugoslávské výroby – Yugo Zastava. Posledně uvedené vozítko má však v příběhu filmečku ještě jednu roli, pozorný divák jistě vytuší jakou.

zdroj: video přes youtube.com, foto: Icon, Motor Trend Channel, BBC
 

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

5 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: