Odmítáme být fackovacím panákem. Vyjádření ministra vnitra ke skandální výrokům některých politiků EU

Datum: 10.11.2016 | Autor: Milan Chovanec, ministr vnitra

V posledních dnech zesílily snahy některých evropských politiků, ale také zástupců Evropské komise vykreslovat ČR i další státy V4 jako země, které v otázce nelegální migrace neplní své povinnosti. Součástí ofenzívy je otevřené vydírání, konkrétně výhrůžky snížení prostředků ze strukturálních fondů, pokud nebudeme přijímat migranty z Itálie a Řecka v takovém tempu, se kterým budou tyto země spokojené. Výroky, jež se ČR pokouší vykreslit jako nespolehlivou zemi, která neplní své zákonné povinnosti a odmítá přijímat uprchlíky, považujeme za skandální. Své mezinárodně-právní závazky včetně těch azylových dlouhodobě plníme, na rozdíl právě od Itálie či Řecka.

 

 

Pokračující útoky některých „starých“ členských států EU na státy V4 sleduji s velkým znepokojením, tento bezdůvodný a mimořádné nebezpečný nekonstruktivní přístup může zavést EU do trvalé politické krize. Pokud bude část EU na státy V4 trvale nesmyslně útočit, cejchovat je jako kacíře a vyhrožovat „zavřením unijních kohoutků“, povede to pouze k růstu protiunijních nálad a růstu protisystémových hnutí v ČR i dalších zemích. Pokud je cílem neustálého napadání realistické politiky V4 rozklad evropské integrace, pak ať evropští politici v obviňování pokračují. My však budeme stále prosazovat věcnou diskusi a hledání smysluplného a udržitelného řešení.


 
Nikdo rozumný už přece nepochybuje, že Evropa dnes sklízí následky pochybného politického procesu, kdy část EU nátlakově prosadila závazná opatření bez podpory celé EU. ČR přitom relokace od počátku odmítala jako pomýlené a neefektivní. Přesto jsme byli připraveni při dodržení především bezpečnostních podmínek opatřením vyhovět. Bohužel Řecko a Itálie prokazatelně nedokáží zajistit bezpečnou a kontrolovanou migraci do EU ani prostřednictvím konceptů hotspots.


 
Nejsme a nebudeme ochotni upřednostnit řešení následků před řešením příčin krize, přestože na nás země, které si neplní své povinnosti v rámci konceptu hotspots, neustále svalují vinu za svá vlastní pochybení. Především Itálie a Řecko nesou vinu na nefunkčnosti celého systému, který samy pomáhaly po desetiletí uvést v život. Odmítáme být fackovacím panákem Bruselu a některých států jižní Evropy, které nejsou schopny vybudovat funkční model spolupráce, a silně apelujeme na potřebu najít kompromis a jednohlasnou shodu. Vydíráním části členských států nelze prosadit fungující systém a pravidla. Pokud část EU zůstane u osočování a vyhrožování, může to mít nedozírné negativní následky pro celou EU.
 

 
 
Milan Chovanec
ministr vnitra

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

4.5 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: