Nebezpečný pachatel zadržen

Datum: 01.08.2014 | Autor: Tisková zpráva

Cizinecká policie spolu s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu zadržela na ruzyňském letišti mezinárodně hledaného nebezpečného zločince. 

 

    Policie na ruzyňském letišti v Praze zadržela recidivistu z Gruzie. | foto: Policie ČR      Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/zatceni-hledaneho-gruzince-na-letisti-v-praze-fo2-/krimi.aspx?c=A140731_162712_krimi_jj
Foto: Policie na ruzyňském letišti v Praze zadržela recidivistu z Gruzie. / Policie ČR
 

Dne 28.7. 2014 v 11.35 hodin zadržela zásahová jednotka cizinecké policie zvlášť nebezpečného zločince, na kterého byl vydán mezinárodní zatykač státním zastupitelstvím v Tbilisi.  Jedná se o 36 letého Gruzínce, který je bezpečnostním složkám mnoha zemí, zvláště bývalého Sovětského svazu, znám jako mimořádně závadová osoba s bohatou kriminální minulostí. 

 

V roce 2009 byl po osmi letech propuštěn z gruzínského vězení, kde si mimo jiné odpykal trest za nedovolené ozbrojování, v Rusku byl pak několik let vězněn za únos. Tato osoba je bezpečnostními složkami, v rámci svého pohybu po zemích Evropské unie, vnímána jako vysoce riziková.


Podle poznatků ÚOOZ bylo nepochybně prokázáno, že cizinec přicestoval na naše území s cílem vykonat zvlášť závažný úmyslný zločin, kdy byl připraven provést fyzickou likvidaci zatím neznámé osoby. Při prohlídce jeho zavazadel bylo mimo jiné nalezeno útočné sledovací zařízení, které umožňuje sledovat osoby a vozidla skrytým způsobem.  


Cizinec přicestoval do ČR pravidelnou linkou Kyjev - Praha a podle trasování měl dále pokračovat do portugalského Lisabonu. Policistům se prokázal pravým cestovním pasem Ruské federace, který byl však nelegálně vyroben na falešnou identitu. Cizinec se vydával za 34 letého Rusa, přičemž nepochybně ztotožněn byl až po několika hodinách mimo jiné i pomocí neměnných tělesných znaků, např. tetování na kolenou a rozsáhlých jizev.


Cizinec byl po provedení nezbytných úkonů eskortován k lékařskému vyšetření, během kterého vyšlo najevo, že je postižen žloutenkou typu C a že vykazuje znaky drogové závislosti. Cizinec uvedl, že je užívačem léku Metadon, který byl rovněž ve větším množství nalezen při prohlídce jeho zavazadel. Během dalšího šetření se u něho začaly objevovat abstinenční příznaky.

 

V současné době je cizinec umístěn ve vazební věznici za účelem provedení vydávacího řízení. Gruzie jej viní ze závažné trestné činnosti, za kterou mu hrozí trest odnětí svobody v délce trvání 10 let.

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: