Má Tvůj kolega tetování? Práskni ho! ...nařizuje Policejní prezídium

Datum: 11.01.2016 | Autor: Redakce PN

Již se stalo zvykem, že řada příslušníků nevěřícně kroutí hlavou nad množstvím nesmyslů a byrokracie (o výstroji, omezování počtu najetých km aj.ani nemluvě). To ovšem bohužel také k práci policisty patří. Dle nařízení Policejního prezídia, které má k dispozici deník Právo ovšem aktivita zašla mnohem dál. Policejní prezídium nabádá (berme to vlastně jako rozkaz) k nahlášení tetovaných kolegů. Jaký toto může mít důsledek?

 

 

Je smutné, že v době, kdy je třeba každého schopného člověka, který splní fyzické a psychické předpoklady stále platí nařízení, která zcela zakazují tetování. I v mnoha vyspělých zemích světa na toto nehledí a kladen je důraz především na schopnosti, loajalitu, odhodlání, soudružnost a týmového ducha. Ten bohužel v současné době může vzít za své, jelikož Policejní prezídium požaduje po policistech, ať nahlásí (udají) své tetované kolegy. Pokud by měl policista třeba kérku na rameni a nedej Bože by o chlup přesahovala, tedy byla vidět pod košilí, dotyčný musí být nahlášen (napráskán) a nadřízení s ním mají zjednat nápravu (rozuměj tetování odstranit).

 

Policejní grafika znázorňuje červeně místa, která jsou k tetování zapovězena

 

 

Na červenočerné grafice vidíte, která místa jsou k tetování nejen dle Policejního prezídia nevhodná, ale přímo zakázaná. Policista, který by měl na ,,některém z červených míst" kérku, jednoduše musí od sboru, či jí musí neprodleně odstranit. Samozřejmě totéž platí u náboru. Kdyby uchazeč o místo policisty na daných místech kérku měl, buď nebude vůbec k dalším pohovorům připuštěn (a taková praxe nám již avizována byla...), nebo je povinen jí odstranit. Hloupé, zpátečnické, ale je to ,,rozkaz"! O tom, kdo jej uvedl v praxi, jaké ročníky narození nebudeme diskutovat, jelikož to není předmětem tohoto článku. Ten spočívá v něčem zcela jiném...

 

Gibon za zády

Pár policistů nám již uvedlo, že to je o průšvih (redakčně upraveno), jelikož se bojí Gibona (slangový výraz pro GIBS - Generální inspekce bezpečnostních sborů). Kérky tedy tají, či za nemalý peníz odstraňují (laser, či i jinak...). Nejhorší je ovšem fakt, že to, co by mělo být mezi kolegy samozřejmostí, tedy vzájemná důvěra a úcta může vzít za své. Hypoteticky, pokud váš kolega bude mít řekněme na lýtku kérku, vy ho uvidíte v šatně, či ve sprše a nenahlásíte ho, máte o průšvih zaděláno. Opačně, pokud tím práskačem budete, kolega bude potrestán a vy ztratíte jakoukoliv důvěru. Práce pro vás již bude jen prací a z kolegy, kamaráda a parťáka bude jen člověk, u kterého se budete modlit, aby již byl konec směny. Zní to hrozně, nesmyslně, ale i toto může nastat.

 

Pokud se náhled na tetování u policie nezmění, nebude při další "generační" obměně příslušníků kde brát  

 Příslušník PČR s dvacetiletou praxí

 

Rozkaz, soudruhu pane kapitáne 

Chápeme sice potřebu ,,reprezentovat", jít občanům příkladem, ale nejsme v sedmdesátých, či osmdesátých letech! Nestřílíme pistolí vzor 50, nejezdíme žigulíky, zápisy neděláme na stoletých psacích strojích (tedy, většinou...) a jsme v době, která je zcela jinde. Mladí jsou stále víc obézní, vojna není povinná, takže i základní návyky a poslušnost jsou mnohdy ta tam a zdravý, fyzicky zdatný muž, co má mozek a umí jej použít je ve sboru vždy vítán. Tedy, měl by být. Pokud nebude mít tetování... O narošení kolegiality se už nemá smysl vyjadřovat. Každému dojde jaké to je, když se z kolegy má nařízením stát de facto práskač.

 

Nová doba. Jak kde...

Francie je zářným příkladem země, která i přes události poslední doby (útok na Charlie Hebdo, Bataclan...) chápe potřebu zvýšení početního stavu policistů. A co víc, i toho, že řada rekrutů přichází z armády, či jde prostě o mladé lidi dnešní doby, kteří tu a tam nějaké to tetování mají. Mělo by to vadit? Ve Francii ne... Tetování pouze nesmí odporovat policejní etice, to znamená, nevyjadřovat žádné rasistické, politické, či náboženské motivy, jinak to je na benevolenci nadřízených. Taktéž bylo zmírněno nařízení o holení. Vousy je třeba mít jen upravené a čisté. 

 

Doufejme v lepší zítřky a moderní přístup...

 

Redakce PN

Štítky

policie tetování kérka kérky

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

4.9 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Ramon Datum: 21.03.2016 Čas: 11:29

To Tek. Nemyslím, že potetovaný člověk je automaticky snáze ovlivnitelný. Každý policista musí projít psychotesty, které by to měly odhalit. Každý z nás je egoista, jde o to, aby to nepřesáhlo únosnou míru.

avatar
Tek Datum: 17.03.2016 Čas: 07:29

Jde o to, ze tetovany clovek je osoba snaze podlehajici vlivum okoli nez ten, kdo kerku nema. Nejde o to jak divne bude vypadat policajt potetovany jako Franz, ale o to, ze takovy volnomyslenkar bude snaze ovlivnitelny. Policie potrebuje vlcaky, kteri nejmysli jenom na sebe a kterym je zajem okoli prednejsi nez zajem jejich. Jestli je u policie vetsina egoistu, aspon to podle hlasovani vypada, tak potes koste.

avatar
Jana Datum: 19.02.2016 Čas: 15:23

Jindřichu, respektuji váš názor a chápu pravidla pro oblékání a dokážu i pochopit určitá pravidla u naušnic a účesu - a to z hlediska slušnosti vystupování (oblékání) a i z hlediska bezpečnosti (naušnice, vlasy). Ale co je mi proboha do toho jak vypadá kolega pod uniformou?? Když na to nejste zvědavý, tak se nedívejte pod uniformy. A hlavně, pokud bude někdo v ohrožení a policista přispěchá na pomoc, tak tomu dotyčnému bude uplně jedno jestli má ten kdo pomáhá tetování nebo ne. To už může být nařízeno holení rukou, protože chlupaté ruce nejsou podle něčího vkusu estetické, nebo není slušné je ukazovat.

avatar
David Datum: 18.02.2016 Čas: 15:38

Absolutně nesmyslné, proč by příslušník policie nemohl mít tetování ? Jde přece o jeho kvality a né o to, co má na těle, osobně znám pár vysoce postavených policistů, kteří tetování mají. Doufám, že kolegové jsou natolik normální, že nebudou práskat.

avatar
Ramon Datum: 03.02.2016 Čas: 20:21

Celé je to samozřejmě nesmysl, zvlášť v době, kdy kvalitních lidí hlásících se k policii je z důvodu nízkého nástupního platu málo. Nicméně rozkaz je rozkaz a u nově nastoupivších to lze ještě jakž takž pochopit. U déle sloužících je otázkou, jestli je policie tak bohatá na zkušené kádry, že by si třeba dovolila kvůli tomu propustit kvalitního zkušeného policistu v nejlepších letech. Pak je tady ještě skupina policistů, kteří prokazatelně měli viditelné tetování již před tím, než to policejní vrchnost zakázala. Zde by se k tomu měla policie postavit čelem a nechat tyto lidi na pokoji, v horším případě za ně cvaknout odstranění. Speciálně u těchto případů by mě zajímalo, kdyby se policista nedal a skončilo to u soudu. A mezi námi, já nikoho práskat nebudu.

avatar
Jindřich Schlieder Datum: 12.01.2016 Čas: 12:15

Ženy u sboru také mají určitá ravidla oblékání a úprav účesů, naučnic atd. Tak proč by se mělo tolerovat tetování?

avatar
JArty Datum: 12.01.2016 Čas: 00:40

Pokud není tetování rasistické, politické nebo nějak nekorektní, tak si myslím, že by nemělo vadit. Policista se prezentuje svojí prací a přístupem a ne jeho kerkou na rameni. Žijeme v 21 století, kdy tetování nemusí mít jen členové gangů a vězni. Je mi úplně jedno jestli má kolega tetování v podobě jména a data narození dětí, oblíbenou fantasy či sci-fi postavičku nebo nějaké tribal motivy. Tetování nedělá policistu policistou a také si myslím, že je to každého svobodné právo si na sebe zvěčnit, co kdo chce. Zasahováním do těchto práv a svobod, které nám dává ústava skoro hraničí se šikanou a protiprávním jednáním.

avatar
Jindřich Schlieder Datum: 11.01.2016 Čas: 23:25

Myslím si, že stejně jako musí policista mít stejnokroj v řádném stavu a né třeba roztrhaná kolena tak by měl slušně vypadat i pod ním tj. bez tetování! Kdo na to má být zvědavý? V jiných zaměstnáních a to ne zrovna reprezentačních složkách je to též netolerované. U nás v kocourkově kde může být kandidát na prezidenta pokérovaný od hlavy až k patě je vlastně možné vše :-)

Klidně mne za můj názor ukamenujte stejně si za ním budu stát

avatar
lery Datum: 11.01.2016 Čas: 22:01

trochu omezování svobody a vlastní volby toho co na svym těle mám....fakt nevim, kterej idiot tohle vymyslel..

avatar
kali Datum: 11.01.2016 Čas: 15:17

vytejte v praveku