Konference DVI 2016

Datum: 31.10.2016 | Autor: kpt. Mgr. Petra Srnková

Kriminalistický ústav Praha pořádal ve dnech 25.–­­26. října 2016 v Hotelu Pyramida v Praze konferenci s názvem DVI 2016, která se konala u příležitosti ukončení projektu Programu švýcarsko-české spolupráce – „DVI tým Policie ČR – teoretická a praktická příprava“. Specialisté na identifikaci hodnotili výsledek projektu, který pomohl v České republice vybudovat tým na identifikaci obětí katastrof.  

 

Kromě zástupců švýcarského DVI týmu přijeli na konferenci členové DVI týmů z Velké Británie, Rakouska, Nizozemí a Itálie, kteří zde také prezentovali teoretické, ale i praktické zkušenosti z událostí, kde se podíleli na identifikaci obětí svých krajanů. Konference se dále zúčastnili členové českého DVI týmu, zástupci Kriminalistického ústavu Praha, Policie ČR, Ministerstva vnitra ČR, Ministerstva financí ČR, Ústřední vojenské nemocnice v Praze, Všeobecné fakultní nemocnice v Praze 2 a další hosté.

Účastníky setkání přivítal náměstek policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování, pověřený zastupováním, plk. Mgr. Milan Černek, MBA, který v úvodu svého vystoupení vyjádřil potěšení nad tím, že pětiletý projekt splnil cíl a pomohl k vytvoření DVI týmu Policie ČR a současně zdůraznil jeho potřebnost. „V době, kdy ve světě sílí hrozby teroristických útoků, kdy se z médií dozvídáme informace o tragických nehodách a přírodních katastrofách, je vlastní tým specialistů vyškolených na identifikaci obětí hromadných neštěstí nezbytností,“ uvedl náměstek Černek.

Česká republika je 11. evropskou zemí, která má svůj DVI tým

 

 

Konference DVI 09

Myšlenka vzniku DVI týmu v České republice se zrodila již v roce 2004, kdy Thajsko zasáhla ničivá vlna tsunami. Dovolenou zde tehdy trávili také naši občané, kteří se již do svých domovů nevrátili. Těla sedmi oficiálně pohřešovaných Čechů pomohli identifikovat genetici Kriminalistického ústavu Praha. Byli to právě znalci ústavu, kteří se poté aktivně zapojili do utváření DVI týmu a ve spolupráci s Ústřední vojenskou nemocnicí v Praze a Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze 2 realizovali projekt bezpečnostního výzkumu, který položil teoretický základ týmu. Faktický vznik týmu umožnil až projekt Programu švýcarsko-české spolupráce, který probíhal od roku 2011 do současnosti. „Uzavřením spolupráce se švýcarskou stranou, která nám kromě finanční podpory na materiální vybavení týmu poskytla také cenné know-how a odborné školitele, jsme dostali jedinečnou šanci – vybudovat tým vlastní. Této pomoci si velice vážíme, proto bych chtěl osobně poděkovat kolegům ze Švýcarska, kteří se podíleli na zajištění projektu a odborném výcviku našich specialistů,“ připomněl plk. Černek.

 

 

 

Na slova náměstka policejního prezidenta navázal ředitel Kriminalistického ústavu Praha plk. Mgr. Ľuboš Kothaj, jenž rovněž poděkoval zahraničním hostům a všem institucím, kteří se na projektu podíleli, a ocenil podporu vedení Policie ČR při utváření týmu. Náměstka Černeka ujistil, že Policie ČR má v současné době vyškolený a plně akceschopný tým, připravený vyjet kamkoliv na světě, kde při hromadném neštěstí přijdou o život i čeští občané. „Přáním nás všech je, aby tento tým nikdy vyjet nemusel. Na druhou stranu je však důležité být připraven. A my připraveni, pane náměstku, jsme,“ uzavřel ředitel Kothaj.

Součástí konference byla i praktická ukázka z činnosti DVI týmu, která se uskutečnila v prostorách hotelu Spiritka. Náměstek Černek a ředitel Kothaj předali zástupcům švýcarského DVI týmu jako výraz poděkování za spolupráci pamětní plakety a medaile. Překvapením pro mnohé byl křest knihy „DVI tým České republiky“, kterého se ujali náměstek Milan Černek, ředitel Ľuboš Kothaj a bývalý ředitel Kriminalistického ústavu Praha JUDr. Jan Hlaváček.

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Související články

Přidej komentář




Váš příspěvek do diskuze: