Imigranti - nafouknutá bublina, nebo reálná hrozba pro Evropu?

Datum: 09.06.2015 | Autor: Redakce PN

Některá média se předhání v senzacích o tom, kolik stála ,,uprchlíka" cesta, další vytahují 6 let stará videa nepokojů v Paříži a přisuzují je imigrantům. Zkusme se na imigrační krizi, jak by se současný stav dal nazvat podívat z hlediska naší budoucí bezpečnosti a toho, jaké hrozby imigrační vlna skýtá...

 

Fotka z cvičení námořníků - zdroj: MO Itálie

 

Role médií

Nebudeme si nic nalhávat. Imigrační krize hýbe médii. Některá dokáží informovat věcně, v rozumné míře, nevzbuzovat zbytečnou hysterii, ale podají nám informace pravdivé s ohledem na sociální problematiku, ale i bezpečnostní hrozby, ale většina, včetně těch největších se snaží nalákat na palcové titulky, které dovedou čtenáře chtivého a lačného po informacích přilákat, i když obsah je následně trochu jiný a reálná hodnota informace se blíží nule... Tak to je a bude vždy, ale k věci...

 

Pohled RNDr.Václava Cílka,CSc

Níže uvedený text, resp.jeho část přejímáme ze serveru www.armadninoviny.cz

 

Teritorialita je způsob, jakým vymezujeme, kontrolujeme a bráníme svoje území. V případě imigrantů se často setkáváme s jiným chápáním "svého" prostoru. Byla doba, kdy se i pražský Žižkov vymezoval proti Pražákům ze středu města, anebo kdy se mezi sebou prali chlapci z horního a dolního konce stejné vesnice. Globalizace toto pojetí chráněné teritoriality víceméně odvála.


V arabském a obecně muslimském prostředí je historicky zakotven zvyk, že širší rodina či klan víceméně kontroluje svoji oblast a obchodní aktivity, které v ní probíhají. Tento zvyk či spíš hluboký kulturní vtisk se v prostředí evropských měst oživuje a zesiluje.


Začíná tím, že v kurdské čtvrti v Německu, kterou si zkracujete cestu, se na vás muži dívají nepřátelsky: "Co ten tu chce?" Dalším stupněm je, že v Paříži přijdete do arabského baru a než se stačíte zeptat na cestu, tak na vás začnou místní mladí Arabové ječet, ať se pakujete pryč. Do rvačky není daleko.


Další fázi můžete zažít třeba v Marseille, ve městě, kde počet muslimů dosahuje asi 40 %. Jsou čtvrtě, kam se bojí policie vstoupit a kde i ve dne vás mohou na samozvaných kontrolních stanovištích zastavit muslimští "jeunes" a prohledat váš automobil. Tady se už nejedná o pouhé nepřátelství, ale o kontrolu vlastního prostoru, o vytvoření paralelní sféry vlivu a nezávislosti.


Ve Francii dnes žije kolem 12 milionů cizinců, což odpovídá zhruba 20 % populace. Porodnost je tak velká, že pokud by se udržela na stejné výši, tak během dalších třiceti let může ve Francii žít víc jak 40 % cizinců, ale "jen" asi dvě třetiny budou muslimové. Prakticky by to znamenalo, že některá města či celé oblasti budou čistě muslimské.

 

Je rovněž nezbytné říct, že síla imigrantů přímo závisí na síle a identitě domácí společnosti. Vnitřně silná Evropa bude určitě lépe odolávat cizím vlivům a vyvine si ochranné mechanismy vzájemného soužití, jako tomu bylo u židovských či arménských čtvrtí třeba v Budapešti, či v úzkostlivě křesťanských Benátkách v tureckém ghettu.


V Amsterdamu měli turečtí kupci své dvě vlastní mešity již v 17. století! Většina těchto historických modelů soužití se dá popsat dalším v této souvislosti "zakázaným" slovem - dobrovolný apartheid.


Znamená to, že vezmete do úvahy jinakost jiných skupin, nesnažíte se je smísit, ale dát jasný právní rámec tomu, jak spolu můžeme žít a vycházet. Mimochodem větší část české vietnamské komunity na základě vlastní úvahy zvolila strategii loajálního a spolupracujícího "apartheidu".


Myslím si, že na rozdíl od některých Romů to funguje docela dobře. Evropa má v tomto směru velkou historickou zkušenost. I některá povolání jako třeba středověcí horníci, měli svá vlastní práva a dokonce soudy, kterým podléhali.


Jedna ze strategií, jak se v Evropě cítit doma, je posilovat domácí hodnoty. Největší vlna imigrantů však přichází v době, kdy Evropa se víc stará o nakupování a drobné politické spory, což ji vnitřně oslabuje. Příchozí to citlivě rozeznávají.

 

 

Řeč peněz

Můžeme se tvářit jak chceme, ale imigrační politika je stejně jako téměř vše otázkou peněz. Nebudeme sem tahat lidské životy, je očividné, že jich řada vyhasla, ještě na cestách přes moře vyhasne, ale podívejme se na tento problém skrze peněženku, chladně a bez emocí. Je bez debat, že každý imigrant je nemalou položkou v rozpočtu. Jeden den péče o uprchlíka (stravné, dozor....) vyjde přibližně v přepočtu na 1100,- Kč, což je za měsíc více než 30.000,- Kč a otevírat otázku v tom, kolik lidí u nás má reálně tento plat, či kolik policistů, strážníků a hasičů asi netřeba... Když se podíváme na ulici, potkáváme zde bezdomovce. Někteří jsou na ulici vlastní vinou, jiní ne. O ně prakticky není společnost, resp.stát se schopen postarat. Kvóty nám ovšem určují (zatím) přijmout více než 1300 uprchlíků. Řečí peněz - roční výdaj více než půl miliardy korun (bereme-li v potaz malou pravděpodobnost rychlé adaptace, nalezení pracovního uplatnění atp.). Dá se říci, že měsíční náklad na jednoho imigranta se rovná platu policisty s příplatky za stejné období... Lidský život samozřejmě nelze brát drsně, pohledem peněz, ale zcela reálně. Můžeme si dovolit to, na co máme....

 

Bezpečnostní rizika

Ať chceme, nebo ne, příliv uprchlíků s sebou nese kromě finančních nákladů i hrozby a rizika. Nebudeme si nalhávat, že všichni jsou mírumilovní, hledají u nás útěchu a spásu před krutou válkou, či před dopady extrémismu. I mnozí z imigrantů mají bojové zklušenosti a vzhledem k tisícům, kteří týdně připlují k břehům Evropy se dá očekávat, že část bude patřit k radikálním skupinám, odnožím teroristických uskupení (IS, AL-Nusra....). Budeme-li se pohlížet na současný stav přes růžové brýle, potencionálním rizikem označíme 0,1% z celkového počtu. Pokud vezmeme v potaz, že jen minulý týden bylo u břehů zachráněno na 6000 osob, jde minimálně o 6 možných radikálů vstupujících do Evropy. Ano, naše země je takříkajíc zatím bez větších rizik, státy jako Itálie, Řecko a další mají svůj díl nemalý a nelehký, ale jak jim může Evropa pomoci?

 

Není řešení v přesunu

Bohužel, jedinou možností, jak snížit počty imigrantů směřujících k Evropě je stabilizace situace v jejich rodných zemích, což ovšem půjde jen velice těžko s přihlédnutím k aktuálním bezpečnostním hrozbám, rozpínavosti a agresi tzv.Islámského státu a jeho posluhovačů. Vzpomeňme si na Lýbii, Sýrii a další země. Pomyslná diktatura země vedla sice tvrdší rukou, ale stav který je v současnosti je zcela mimo rámec. Před pár lety nebyl problém se procházet po Damašku, dnes to je značné riziko. Raketové útoky jsou na denním pořádku, brutalita, mučení, dekapitace hlav a strach původních, nezradikalizovaných obyvatel je něco, co nahání hrůzu a soucit. Kdyby nebylo pomyslných pádů vlád a převratů, byla by situace taková, jaká je nyní?

 

Bludný kruh

Bylo by dobré se dostat k nějakým závěrům, bohužel, nejsou. Aktuální stav může ještě negativně podpořit vývoj bezpečnostní situace na Ukrajině, což je zejména pro nás podstatně větším problémem, než je příliv imigrantů z Eritreje, Sýrie a dalších zemí. Jak z toho všeho ven, zachovat si důstojnost, míru tolerance, pochopení (berme v potaz kolik obyvatel emigrovalo z Československa a pomocná ruka jim byla podána...)  a zároveň si zachovat svůj styl života, pomyslný pocit bezpečí a klidu? Pokud Vás někoho něco napadá, podělte se o řešení, nás nenapadá nic....

 

Prosíme diskutující o zachování slušné diskuze, bez žádných narážek a vulgarismů!

Štítky

sýrie imigranti kvóty bezpečnost hrozby

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

4.7 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
kolar Datum: 04.08.2018 Čas: 03:32

I came to Canada 1988 . budu psat cesky. nikdo mi nepomohl a Canada vubec ne musel jsem zacit pracovat hned jak jsem prisel to byla podminka abych mohl zustat v Kanade. nebyl jsem cerny, ale byli evropan. uz ted vite kam mirim. Kanada uz nepotrebuje chytry a pracovity lidi, ale jen pristeovalce, kteri jsou zavazani tomu rezimu kdo jim povolil prijit do teto zeme a kdo jim dal pravo stat se kanadskym obcanem. ted mame muslimskyho predsedu vlady. a co bude dal? kanadsky dollar je kus hovna, jen proto, ze nekdo vede tuto zemi do hoven. uz nebudu dal psat je to stejne zbytecny, protoze denne potkavam lidi s debilnim kchsichtem a cumenim do prazdna. tato zeme je v prdeli

avatar
BrumBrum Datum: 08.10.2017 Čas: 22:29

Něco na tom je : mu-slimák je škodlivý nájezdový plž, který se agresivně rozlezl po všech zahradách, protože zahradníci přestali být obezřetní a svůj rozum vyměnili za hlupáctví. Zbourali ochranná oplocení v prostoduchém a hloupém názoru, že zahrady přece patří všem...a teď se chytaj za hlavu... Přesto jim jejich pyšná nadutost nedovolí uznat, že něco udělali hodně špatně a i když ze zahrad svým rozhodnutím udělali spoušť a namísto semen do půdy zaseli strach, tak stále tvrdí, že je to tak v pořádku...Čeledíni si ale už brousí vidle !!!

avatar
Vena Datum: 27.07.2016 Čas: 15:59

Mnoho lidi včetně politiků a rádoby organizací pomáhajících migrantům si vůbec neuvědomují jednu zásadní věc.
Teď to jsou migranti a chudáci z afriky, ale až budou v evropě a dostanou povel, tak budou žoldáci a vrazi, kteří se nezastaví před ničím.
Potom ale už bude pozdě. A zase vše odnesou lidé, kteří ctí naše zákony, odvádějí daně právě na platy těch politiků a organizací co k nám migranty pozývají.

avatar
J.Hans Datum: 09.06.2016 Čas: 22:56

Imigranti s islámskou vírou jsou naprosto výjimečný fenomén současné doby. Umí žít jen v mezích své víry. Jejich staletími utvářené vlastnosti pod vlivem islámu jim nedávají příliš možností jak si zařídit svobodný rozvoj jaký existuje v Evropě. Oni se proto nemohou a tedy ani nechtějí přizpůsobovat. Ovšem výhody evropského blahobytu - soudě podle intenzity migrace - si velmi přejí mít.
Již nyní mají dostatečnou sílu negativně přizpůsobovat Evropu svým (pro nás nepřijatelným způsobem). Názorný příklad jak se to stane je volba islamisty starostou Londýna. Je to jedna z prvních vlaštovek která proto nemusí být fatální ale přijdou-li další, je to konec našeho životního stylu.
Celý tento zničující proces byl spuštěn již dávno ale eskalovala jej Merkelová. Není za tím jen ona sama a své snahy se nevzdávají. T.zv. dohoda sTureckem je naprostá absurdita která nemá za účel imigrační vlnu zastavit. Také ji nezastavuje. Dokonce již imigranti nemusí doplout až ke břehům Evropy ale vezme je na palubu každá loď plující okolo. Když uvažuji jak je možné takto bezohledně ničit naši budoucnost, mám jediné vysvětlení: Juncker, Merkelová a další vrcholní politici - jsou vlastně totéž jako Islámská infiltrace do vlády Evropy. Pomáhají jí v tom veřejná sdělovací media, všelijací hochštapleři a naivní lidé kteří si budoucí nebezpečí neuvědomují a samozřejmě již zabydlená islámská komunita.
Chování vyznavačů islámu naprosto bezezbytku vysvětluje americký evangelický pastor a docent filozofie D.Wood ve svém pojednání "Tři fáze islamizace" ( na https://www.youtube.com/watch?v=1Bxj1r7BbJg).
Jak to zastavit? Přísně a nesmlouvavě trestat porušování našich zákonů a norem dokud je ještě máme. Později již být nemusí. Zločiny, znásilňování, krádeže postihovat bez výjimky a bez pardonu k jiné mentalitě. A nazývat věci pravým jménem, nikoliv "mazat med kolem úst" a bagatelizovat projevující se násilí. Zde neplatí "...opatrně abychom si je nerozzlobili!..." To je typický poraženecký postoj!

avatar
Martin S Datum: 10.03.2016 Čas: 18:23

Chci dodat jen,ze za chvili bude pozde. Uz ted jsme v peknym pruser.!!! Byli jste nekdo v Bruselu. Ja tam byl naposled pred 5 lety a uz tenkrat to byl samej muslim.Nebal jsem se ale citiljsem se jako v cizi zemi. A to jsem byl stalev Evrope. Uz se tesim na muslimskou svadbu svoji dcery,pokud ji nekdy bydu mit.... Dame si chlebove placky a polejem nekoho kyselinou.

avatar
Martin S Datum: 10.03.2016 Čas: 18:15

Oni se maji prizpusobit nam,pokud tu chteji zit. Jenze to neudelaji. Slova jako negr jsou zastarala a netahnou,spis odpuzuji. Ja bych jednoduse uzavrel hranice a nikoho bych nepoustel. My vsichni mame na obcankach cisla....jako dobytek! A oni si tu pobihaj a nikdo nevi kolik jich je ani kde jsou. Nemam se snad ja citit diskriminovanrj rezimem kdyz ty pravydla neplati pro vsechny? A az se ty mamr.. Daj dohromady a zacnou ohrozovat moji rodinu?! Jak se muzu branit???? Kdyz toho zmetka podriznu tak pujdu na tvrdo za vrazdu z rasovim motivem.... Kdyz zavolam policii tak stihnou znasilnit i me nez nekdo prijede. Nechci urazit policii ale na tohle svinstvo staci par minut a sry chlapi ale prez mesto nez ke me dojedete,tak bude po vsem.

avatar
šárka Datum: 22.02.2016 Čas: 11:56

Hitler nestačil plošnou genocidu v Evropě, teď se postará Merkelová se svými muslimskými chráněnci. Ještě, že už se toho ve svém věku nedožiji.

avatar
jur Datum: 09.11.2015 Čas: 00:04

Vyženeme je tahle zem je našich dětí ne jejích,... Braňte hranici a vlast , negři a islám jsou morem naší kultury. Zřiďme tábory, geta a separujme je , protože až na vás zachrchlou svou modlidbu tak pak to budou chtít po Vás, a víte jak končí ti co se nemodlí po jejich . Neváhejme dlouho čas se krátí a invazní jednotky vzrtupují do evropy zatím maskováni davem..... Neváhají svůj vztup skrýt za děti a starce , občane nedej se !

avatar
Mili Datum: 22.10.2015 Čas: 11:41

Samozrejme,ze se jedna z 90% o ekonomicke uprchliky! Sama jsem byla zacatkem 90.let ve stejne situaci-najit v tehdejsim Ceskoslovensku jako cerstva absolventka gymnazia zamestnani hranicilo se zazrakem,proto jsem odesla do zahranici.Naucila jsem se jazyk,vystudovala jsem a prizbusobila se mistnim zakonum a zvykum.A v tomto je jadro muslimskeho problemu: I kdyz se tito presunou o tisice kilometru dal od vlasti,ze svych zasad a tradic neslevi ani o chlup,podridit se maji prece ostatni!Jejich vztah k zenam(napriklad policistkam zde v Nemecku)je pro evropana skutecne neobvykly.Zmenit mentalitu teto skupiny lidi je nemozne.Od 60 let 20.stol.zde zije velke mnozstvi "Gastarbeiteru"z Turecka,samozrejme uz maji nemecke obcanstvi,ale evropska kultura je jim stale jeste cizi.

avatar
Hanka Datum: 12.10.2015 Čas: 12:56

Angel bych zavřela s těmi fešnými přičmoudlými mladíky,co tak srdečně vítá,tak na 2 dny do společné ubytovny,samozřejmě bez ochranky,kterou všude má.Pak by hodně rychle měnila zákony,jestliže by to ještě zvládla.Je asi neplodná,nemá děti,nemá se o koho bát.Ale co naše ženy,dcery, vnučky,kdo je bude chránit.A kdo tu bandu bude živit!!! Na naše nemocné děti se dělají sbírky a tahle svoloč má vše zadarmo.V Africe vybili bílé,teď za nima ženou do Evropy!!!