Česká republika pomůže Turecku se zvládáním přílivu uprchlíků ze Sýrie

Datum: 06.11.2013 | Autor: Pavel Novák - MVČR

Předání šeku ve výši 500 tis. eur jako humanitární pomoc České republiky Turecku, návrh nové smlouvy o policejní spolupráci nebo podpora českých výrobců zbraní pro turecké bezpečnostní složky. To je pouze několik bodů z třídenní pracovní cesty ministra vnitra Martina Peciny do Turecka. 

 

Inspektoři Spojených národů v Sýrii zdroj:AlArabia.net

 

Ozbrojený konflikt v Sýrii v posledních letech přivedl do Turecka odhadem 600 tis. uprchlíků. Vláda ČR proto schválila přímou finanční pomoc na podporu lokálních samospráv v oblastech zasažených velkým přílivem  syrských uprchlíků. Ministr vnitra Martin Pecina předal dnes, 6. 11., v Ankaře svému tureckému protějšku Muammeru GÜLEROVI symbolický šek na 500 tis. eur. Kromě aktuální bezpečnostní situace v souvislosti s přílivem syrských uprchlíků ministři vnitra jednali o možnostech zjednodušení procedur při vyřizování žádostí o pobyty při studentských programech a o možnostech spolupráce bezpečnostních složek v oblasti potírání drogové problematiky, terorismu nebo nelegální migrace.


 
„Měli bychom maximálně spolupracovat při potírání přeshraniční trestné činnosti, ale také si vzájemně vyměňovat zkušenosti a navázat spolupráci na expertní úrovni," řekl Martin Pecina. Při jednání zároveň podpořil novou registraci pobočky organizace Člověk v tísni.


 
V úterý 5.11. navštívil ministr sídlo jednotky speciálních sil turecké policie v Gölbaşi, kde jednal s generálním ředitelem turecké policie Mehmetem Kiliçlarem, kterému předal návrh nové smlouvy o policejní spolupráci v boji proti trestné činnosti. Ta by měla nahradit stávajicí smlouvu z roku 1997, a zlepšit a rozšířit tak do budoucna zejména vzájemnou výměnu informací. Oba se pak zúčastnili ukázky výcviku speciálních složek turecké policie a prezentace nových zbraní České zbrojovky, která dodává výzbroj tureckým bezpečnostním složkám.


 
Součástí delegace byli i podnikatelé včetně zástupců České exportní banky, Exportní garanční a pojišťovací společnosti a významných firem, které v Turecku působí nebo zde své podnikatelské záměry teprve chystají realizovat. Při té příležitosti ministr Pecina v pondělí 4. 11. zahájil v prostorách Istanbulské obchodní komory s jejím viceprezidentem Česko-turecké podnikatelské fórum. „Turecký trh nabízí českým firmám řadu obchodních příležitostí a politická reprezentace by měla využít každé možnosti české firmy v zahraničí podpořit," zdůraznil ministr vnitra Martin Pecina.

Štítky

Pecina Sírie

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10