Afghánští policisté budou svítit svítilnami od Čechů

Datum: 12.02.2014 | Autor: kapitán Petr Hofírek

eden z dalších projektů rychlého dopadu českých vojáků v Bagrámu je tentokrát zaměřen na příslušníky Afghánské národní policie. „Po několika úspěšných humanitárních projektech v místních školách a v sirotčinci jsme se rozhodli pomoci také místním policistům,“ říká příslušník skupiny CIMIC kapitán Pavel V.

 

Příjezd patroly k policejnímu checkpointu zdroj: AČR

 

Důvod je prostý. Místní policie představuje v provincii Parwan klíčovou spolupracující jednotku v rámci afghánských ozbrojených složek. „Její příslušníci musí podle platných direktiv ISAF doprovázet koaliční vojáky do obydlených zón mezi místní obyvatelstvo a jsou tedy denně ve styku i s našimi vojáky,“ vysvětluje velitel Čechů na Bagrámu kapitán Libor Tesař.

 

Projekt spočíval v distribuci zimních doplňků příslušníkům celé jedné policejní zóny, což je zhruba 60 policistů. Převážně se jednalo o deky, zimní obuv, ponožky, čepice, rukavice, šály, ale také ruční halogenové svítilny. Těch mají místní policisté nedostatek a to jim, zejména v noci, značně ztěžuje práci.

 

Předání halogenových svítilen mezi kapitánem Tesařem a plukovníkem Akramem zdroj: AČR

 

Předání se osobně zúčastnil velitel české jednotky kapitán Libor Tesař, kterému plukovník Mohammad Akram, velitel Afghánské národní policie pro zónu 2, za tuto velmi potřebnou pomoc upřímně poděkoval.

 

V rámci spolupráce s místními policisty se čeští vojáci z 1. strážní roty snaží vylepšit nepříznivé podmínky, ve kterých musí místní policisté pracovat. Policejní stanice bývají polorozpadlé, často jsou doplněné o klasické kontejnery, které původně sloužily k přepravě materiálu. Afghánští policisté je dnes často využívají jako ubytovací prostory.

 

Místní policejní složky jsou rozdělené podle územních celků na několik zón, každá s vlastním velitelstvím a jednotlivými policejními stanicemi, označovanými jako checkpointy. Zde policisté drží nepřetržité směny a podílejí se na zajišťování pořádku v jednotlivých částech provincie.

Štítky

Afghanistan baterky

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: