Zlínská policie ukončila vyšetřování hlavní větve v kauze Metyl - spis má více než 30 tisíc listů

Datum: 25.11.2013 | Autor: mjr. Ing. Jana Macalíková

Kriminalisté odboru hospodářské kriminality zlínského krajského ředitelství ukončili vyšetřování hlavní větve metanolové kauzy z roku 2012. Právě dnes ředitel Bedřich Koutný symbolicky předal státnímu zástupci spis s návrhem na podání obžaloby. 

 

I v této vodce odhalila policie methyl-alkohol v nadměrném množství - zdroj: Policie ČR

 

V této části jsme prověřovali úmrtí 38 osob, dalších téměř 80 lidí bylo hospitalizováno či v souvislosti s intoxikací ošetřeno. Obvinili jsme celkem 31 lidí, tři muži jsou stíháni vazebně a za trestný čin obecné ohrožení jim hrozí trest odnětí svobody na 12 až 20 let. Ostatní čelí obvinění z trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami.

 


Spis čítá více než 31 tisíc listů. Policisté na kauze pracovali více než rok. Vyslechli jsme více než čtyři stovky lidí – obviněných, poškozených, pozůstalých a svědků. Zdravotnický znalecký posudek obsahuje 2546 stran. Zadali jsme k vypracování více než 700 odborných vyjádření a 8 znaleckých posudků. Například zdravotní posudek se zpracovával u více než stovky poškozených. Posudky vyhotovovala Lékařská fakulta v Hradci Králové a Celní technická laboratoř v Praze. Za spolupráci děkujeme také dalším subjektům, například hygienickým stanicím, hasičských záchranným sborům, Státní zemědělské a potravinářské inspekci a České obchodní inspekci.

 

Smrtící směs mohla zabíjet statisíce

 


Zdravotní pojišťovny si vyčíslily škodu na více než 13,5 milionu korun, poškození na dalších 45,5 milionu a pozůstalí po zemřelých na 35 milionů korun.

 


Orgány státní správy zabránily mimořádnému ohrožení. Z výpočtu odborníků totiž vyplývá, že smrtící směs mohla zabít až 158 tisíc lidí!
Práce na vyšetřování kauzy metyl však zdaleka nekončí. I v roce 2013 se objevili další poškození, objasňování jejich případů mají na starosti jednotlivá krajská ředitelství na území celé republiky, Zlínský kraj nevyjímaje. V současnosti se na šetření podílí více než sto policistů v republice a desítka policistů z Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR.

 

Shrnutí metanolové kauzy:

 


První život si metylalkohol vyžádal začátkem září roku 2012 v Moravskoslezském kraji. V daný okamžik ještě nic nenasvědčovalo větší kontaminaci. Mimo prvotní lokalitu se však začaly v následujících dnech objevovat další případy, nárůst počtu mrtvých s podezřením na otravu metylalkoholem několikanásobně vzrostl. Bylo zřejmé, že došlo k závažnému ohrožení zdraví daleko většího počtu obyvatel. A to se také bohužel potvrdilo. Tragédie si vyžádala celkem 47 životů (z toho osm v roce 2013, doposud poslední oběť zemřela 17. července 2013), dalších devět desítek lidí muselo být hospitalizováno nebo alespoň odborně ošetřeno.

 


Z celkového množství 15 tisíc litrů směsi se podařilo dohledat přibližně 13 tisíc litrů. Tedy dva tisíce mohou být stále mezi lidmi. Proto doporučujeme pití alkoholických nápojů pouze z ověřených zdrojů. Lidé by rozhodně neměli upřednostňovat sice levnější, ale kvalitativně pochybné pití. V kauze je celkově více než sedm desítek obviněných, pět z nich je ve vazbě. Sedmi lidem hrozí za zločin obecné ohrožení až dvacetileté vězení.

 


Kauza je mimořádně důkazně složitá, komplikuje ji i geografický rozsah.

Štítky

Methanol

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: