Zdravotničtí instruktoři předávali zkušenosti speciální policejní jednotce

Datum: 22.04.2014 | Autor: Kpt.Jana Samcová

Zdravotnický výcvik s názvem Combat Life Saver (CLS) absolvovali tento týden u strakonického protiletadlového raketového pluku příslušníci Speciální pořádkové jednotky Policie ČR hlavního města Prahy. Kurz, který učí ošetřovat raněné v boji, si policisté nemohli vynachválit. 

 

Foto: praporčík Jaroslav Duchoň

 

„Tento kurz je velmi dobře nastaven pro naše potřeby. Získané dovednosti mohou policisté využít při běžném výkonu služby na ulici, během zásahů proti agresivním demonstrantům a sportovním fanouškům, či při zatýkání nebezpečných pachatelů,“ vyjmenovává jeden z účastníků výcviku nadpraporčík Radek Zedník.

 

Sám před lety zachraňoval člověka, který upadl do bezvědomí. Téměř dvacet minut jej oživoval. „Když přijela záchranka, byl jsem už skutečně vyčerpaný. Celou dobu jsem myslel na jediné – hlavně vydržet,“ popisuje šestatřicetiletý rodák z Kdyně na Domažlicku. Že život nepřináší jen šťastné konce, dokládá i tento příběh. Starší muž po převozu do nemocnice zemřel na následky náhlé srdeční příhody.

 

Nejen díky této zkušenosti vyzdvihuje Radek Zedník význam speciálního výcviku. „Bylo by skvělé, aby jím prošli všichni policisté na našem útvaru a pravidelně si své znalosti oživovali,“ říká mladý muž a dodává: „Podobný kurz jsem absolvoval před dvěma roky a sám nyní vidím, kolik věcí jsem za tu dobu zapomněl.“

 

Foto: praporčík Jaroslav Duchoň

 

V řadách speciální pořádkové jednotky slouží již 15 let, z toho osmým rokem na pozici instruktora výcviku. „Čtyři dny pracujeme, čtyři dny máme volno. V práci sloužíme denní nebo noční turnus, ve zbytku dne jsme v hotovosti k okamžitému výjezdu. V případě potřeby musíme být schopni do dvaceti minut vyjet,“ uvádí Radek Zedník. Jeho profese má i stinnou stránku: „Skoro osmdesát procent kluků od nás je rozvedených, je to taková nemoc jednotky. Naše práce partnerskému životu moc neprospívá.“

 

Foto: praporčík Jaroslav Duchoň

 

 

O zařazení do kurzů CLS je všeobecně velký zájem, nejen z řad vojáků, kterým je určen přednostně, nýbrž i ostatních bezpečnostních složek a civilních institucí. Výukové centrum ve Strakonicích tak v minulosti proškolilo kromě příslušníků Speciální pořádkové jednotky Policie ČR i strážní službu Národního parku Šumava. Na velmi dobré úrovni funguje i spolupráce se zdravotnickou záchrannou službou v Českých Budějovicích a Zdravotně sociální fakultou Jihočeské univerzity.

 

Štítky

Combat life Saver Policie ČR Strakoničtí vojáci cls

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

2 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: