Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra přispívá na přípravky proti lupénce

Datum: 13.05.2015 | Autor: Tisková zpráva

Lidé trpící lupénkou se dočkali příznivé zprávy. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky začala jako první v Evropě přispívat na přípravky proti této nepříjemné kožní chorobě. Včetně těch bez kortikoidů, které dosud nemají oficiální status léčiva. Každý, kdo se prokáže lékařským potvrzením, dostane od pojišťovny jednou ročně poukaz v hodnotě 500,-Kč na nákup prostředků proti psoriáze. Ovšem pravděpodobně jen do konce tohoto roku.

 

Nepříjemné onemocnění kůže doprovázené palčivým svěděním a drolící se pokožkou postihuje v České republice okolo půl milionu lidí. Chorobu nedokáže současná medicína zatím zcela vyléčit, ale její příznaky se dají efektivně tlumit. Mezi nejúčinnější prostředky patří séra Dr. Michaels dovážená z Austrálie, jejichž aplikace prokazatelně zlepšila stav až u 82% pacientů. Tyto přípravky ovšem ministerstvo zdravotnictví neřadí mezi oficiální léčiva a pojišťovna je tudíž doposud neproplácela. To se nyní změnilo.

„Pacientů s psoriázou je v České republice kolem půl milionu. Všichni, kdo známe někoho z lupénkou víme, jak tito nemocní trpí, a to především reakcí okolí, tím, že bývají dost často vyloučeni ze sociálních vztahů. Jeli tedy na trhu přípravek, navíc bez obsahu kortikoidů, který umí příznaky tohoto onemocnění zmírnit, pak my jako zdravotní pojišťovna uděláme co je v našich silách, abychom ho svým klientům zpřístupnili. Proto jsme se rozhodli od letošního dubna přispět klientům, trpícím psoriázou, 500,- Kč z fondu prevence na nákup přípravku k zmírnění příznaků lupénky, zakoupeného v lékárně,“ uvedl generální ředitel ZP MV ČR Jaromír Gajdáček.

Náklady na boj s lupénkou jsou často mimo rámec finančních možností jednotlivých pacientů. Například cena australské třísložkové kúry Dr. Michaels, která na rozdíl od léčiv neobsahuje kortikosteroidy, se pohybuje okolo 2.400,- Kč za celou sadu. Pacientům průměrně vystačí na 6 – 8 týdnů, dle míry postižení. Ovšem boj s lupénkou je proces dlouhodobý. „Lupénka je ve své podstatě poruchou imunitního systému. Přirozený proces rohovění kůže je u psoriatiků sedmkrát rychlejší než u zdravých lidí, proto vznikají na povrchu těla pacientů šupinatá ložiska. Onemocnění se nedá vyléčit, ale dají se úspěšně mírnit jeho projevy,“ uvedla MUDr. Anna Jiráková,Ph.D., lékařka dermatovenerologické kliniky 2.LF.UK Nemocnice na Bulovce. Roční kúra se tak pohybuje v řádech několika tisíců korun. Jakýkoli příspěvek zdravotní pojišťovny bude proto pro všechny pacienty velmi vítaným benefitem.

Je ovšem možné, že podpora pojišťovny bude pouze dočasná. „V současné době vláda jedná o novelizaci zákona, který ukládá zdravotním pojišťovnám povinnost převést veškeré finance na účty do České národní banky. To v důsledku může znamenat významné omezení tvorby fondu prevence zdravotních pojišťoven minimálně o jednu třetinu. A to může mít jediný dopad – klienti zdravotních pojišťoven přijdou o výraznou část příspěvků, které jim pojišťovny z fondu prevence poskytují na nákup vitamínů, léčivých přípravků, na očkování či různá vyšetření, nehrazená z veřejného zdravotního pojištění. To by také ohrozilo výplatu příspěvku pro klienty, trpící lupénkou,“ uvedla Hana Kadečková, mluvčí ZP MV ČR.

Chystaný zákon by měl nabýt účinnosti 1. ledna 2016. Pokud projde sněmovnou, lidé trpící lupénkou o příspěvky opět přijdou.

„Skutečnost, že se Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR rozhodla na nákladech na léčbu lupénky podílet, je vskutku přelomová. V Evropě dosud není žádná jiná pojišťovna, která by na přípravky proti lupénce, které nemají oficiální státu léčiva, přispívala. Pouze v Maďarsku, kde produkty Dr.Michaels spadají do kategorie „paramedicine“, tedy přípravek na rozhraní kosmetiky a léčiva, zdravotní pojišťovny pacienty finančně podporují. ZP MV ČR se ale v tomto směru řadí mezi skutečné evropské průkopníky,“ uvedla Jutka Kovacs, ředitelka společnosti Frankl Pharma, distributor přípravků Dr.Michaels do České republiky, a dodala: „Pro mě osobně i pro všechny psoriatiky je to po dvanáctileté usilovné práci, kdy jsem se snažila pojišťovny k podpoře přesvědčit, velké vítězství. Z celého srdce proto doufám, že tento trend potrvá i v následujících letech a že se k němu naopak připojí i další zdravotní pojišťovny.“ Více informací o lupénce a možnostech mírnění jejích projevů najdete na www.vesvekuzi.cz.

Štítky

pojištovna lupénka

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

3 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
jirka hnízdil Datum: 08.12.2020 Čas: 17:31

no teď nepřispívají skoro na nic,kvůli koroně jsem se zpozdil s potvrzením od svazu kde mám děti a bylo zavřeno celé česko,to je nezajímá,takže pryč od nich,hodně rychle...