Zbraňová amnestie - závěr

Datum: 13.01.2015 | Autor: Michal Krejčík a Policie ČR

Téměř 5800 zbraní a 470 000 kusů střeliva odevzdali občané v rámci zbraňové amnestie, která trvala od 1. července 2014 do 31. prosince 2014. V tomto období se mohly beztrestně zlegalizovat zbraně kategorie A, B, C, D, jejich hlavní části nebo střelivo přechovávané bez patřičného povolení. Ve většině případů lidé odevzdávali na Policii ČR krátké střelné zbraně, například pistole a revolvery. Ne všechen materiál však mohli bezpečně přinést osobně, proto policejní pyrotechnici vyjeli k 330 případům, aby se postarali o odborné zajištění odevzdávané munice přímo na místě.

Kanon? I ten byl odevzdán...

 

V rámci zbraňové amnestie se na Policii ČR dostaly i kuriózní a zajímavé předměty viz níže. Kromě obyčejné modelíny, kterou nálezce považoval za semtex, lidé odevzdali například protitankový kanón D-44M, ráže 85mm, protitankový kanón vz. 52, ráže 85mm, střílecí tužku, vojenskou munici, železniční třaskavky a historické raritní kousky jako pistoli Bär z roku 1898, dlaňovou pistoli Le Protector z roku 1882 atd.

 

 

Všechny zbraně policisté nejprve odeslali na balistické expertízy. Do současné doby zatím nebyla prokázána spojitost žádné zbraně se spácháním trestné činnosti. Situace se však může změnit, neboť expertízy prozatím neskončily.

 

 

Předchozí zbraňová amnestie se uskutečnila v roce 2009, tehdy lidé odevzdali 7 897 zbraní, což je ve srovnání s loňským půlrokem o téměř 2 000 odevzdaných zbraní více. Nejslabší amnestie proběhla v roce 1996, ve které lidé odevzdali jen 3 704 zbraní.

 

 

Zbraňová amnestie, nebo-li zánik trestnosti nedovoleného ozbrojování, se zpravidla vyhlašuje v rámci novel zákona o zbraních a střelivu. Mimo toto policií vyhlášené období hrozí za nepovolené přechovávání střelné zbraně nebo ve větším množství střeliva až dva roky za mřížemi, zákaz činnosti nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty.

 

 

 

 

 

 

Toto a mnohé další bylo při amnestii odevzdáno. Kompletní seznam naleznete zde - http://www.policie.cz/clanek/ctvrta-zbranova-amnestie-skoncila.aspx

 soubor ke stažení pod článkem

 

 

 

 

 

 

Štítky

Zbraňová amnestie

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

10 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: