Výsledek operací s krycím názvem „CHINH“ a „KOLEJ“

Datum: 23.12.2013 | Autor: TZ PČR, kpt. Mgr. Barbora Kudláčková

Po více jak ročním prověřování zadrželi detektivové Národní protidrogové centrály služby kriminální policie a vyšetřování, ve spolupráci s příslušníky Odboru pátrání Celního úřadu pro Karlovarský kraj, šestičlennou organizovanou skupinu osob původem z Vietnamu.
 

Tato skupina se zabývala distribucí metamfetaminu a marihuany a další trestnou činností spojenou s úniky na cle a daních. Drogy Vietnamci distribuovali především odběratelům ze SRN, kteří je pravidelně jezdili nakupovat do České republiky.
 
Prověřování a dokumentování trestné činnosti obviněných pachatelů probíhalo v úzké spolupráci s policejními orgány Spolkové republiky Německo a Kriminalpolizeiinspektion (KPI) Hof a Kontrolleinheit Verkehrswege (KEV) Selb. V souvislosti s trestnou činností zadržené skupiny je vedeno tamními orgány činnými v trestním řízení vyšetřování proti dalším dvanácti osobám, které v ČR omamné a psychotropní látky nakupovaly, pašovaly přes hranici do SRN a zde je z větší části dále distribuovaly svým odběratelům.Na realizaci těchto operací se podíleli příslušníci zásahových jednotek  Krajských ředitelství policie Plzeňského a Středočeského kraje.
 
Samotná drogová trestná činnost skupiny probíhala tak, že obvinění v objektech heren v centru Aše distribuovali drogy, zejména metamfetamin, a to téměř výhradně německy hovořícím zákazníkům. Tito odběratelé drogu vyváželi za hranice, do Spolkové republiky Německo, kde ji dále prodávali. Obchodníci drogu přepravovali po menších dávkách osobními vozidly. Celkem bylo během operace zadokumentováno a zajištěno držení a distribuce 2 kilogramů metamfetaminu a 10 kilogramů marihuany. Při následných domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor byla odhalena distribuční místnost s připravenými dávkami metamfetaminu a pěstírna marihuany pro řádově několik set rostlin ve fázi před výsadbou. Na místě byla zajištěna značná finanční hotovost v českých korunách a Euro, v přepočtu řádově v milionech korun.
 
V rámci operace „KOLEJ“ bylo zajištěno celkem 520 280 kusů cigaret bez platných tabákových nálepek. Celkový únik na cle, daních a poplatcích byl vyčíslen na 1 440 948 Kč. Dále pracovníci Celního úřadu pro Karlovarský kraj odhalili 926 ks nosičů se zvukovým a zvukově obrazovým záznamem, v hodnotě 576 937 Kč. V rámci této operace jsou cizinci podezřelí ze spáchání přečinu porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží podle § 244 tr. zákoníku a přečinu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi podle § 270 tr. zákoníku.
 
Tři zadržení byli obviněni vrchním komisařem z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy podle § 283 odst. 1, odst. 3 písm. c), trestního zákoníku, kdy jim hrozí v případě prokázání viny trest odnětí svobody v délce trvání od 8 do 12 let. Další tři osoby byly obviněny z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy podle § 283 odst. 1, odst. 2 písm. c) trestního zákoníku, kdy jim hrozí v případě prokázání viny trest odnětí svobody v délce trvání 2 až 10 let.

Všichni obvinění jsou stíháni vazebně. V pěti případech se jedná o cizí státní příslušníky pobývající na našem území na základě povolení k dlouhodobému pobytu, u jednoho z cizinců specialisté z Cizinecké policie potvrdili, že se v ČR zdržoval nelegálně za využití padělaných osobních dokladů. Případ není v současné době ještě uzavřen. Vyšetřování dále pokračuje a nelze vyloučit, že dojde k zadržení dalších spolupachatelů či rozšíření obvinění.

foto: policie.cz (ilustrační charakter)
 

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: