Voláte linku 158 – buďte věcní a konkrétní
„Co se tedy stalo?“ Zdá se to takřka stěží uvěřitelné, leč ve výpovědích ohlašovatelů na tísňovou linku 158 zazní onen nejdůležitější fakt třeba až po několika minutách dialogu. Jak postupovat při komunikaci s operátorem tísňové linky?
Vyřčením definice události určujete nejen její samotný popis, ale rovněž ji tak skrze operačního důstojníka přidělujete prioritu v otázce řešení a vyslání odpovídajícího počtu a specifikace policejních a záchranných jednotek. Vážná zranění mají přirozeně větší prioritu nežli škody na majetku. Krátký popis toho, co se stalo, tedy musí zaznít jako první informace ohlašovatele. Další informací, kterou od vás operační důstojník nezbytně bude požadovat, je určení místa, kde se ohlašovaná událost odehrála nebo stále odehrává. Jak se nejlépe a nejrychleji orientovat v městském prostředí? Operátor chce slyšet jméno ulice a nejbližší číslo popisné, ještě efektivnější je oznámit kód ze štítku umístěného na každé lampě veřejného (nikoliv tedy soukromého např. u obchodních domů atp.) osvětlení, účinné při ohlášce je taktéž oznámení názvu nejbližší zastávky vozidel hromadné dopravy nebo čtyřmístného čísla železničního přejezdu. S orientací na dálnici nejlépe poslouží tam označené značky „kilometrovník“ a názvy sjezdů, popřípadě upřesnění na vzdálenost od těchto exitů či použití dálničních nouzových telefonů.
Buďte struční, konkrétní, cílem je „nezavalit“ operačního důstojníka záplavou nerelevantních informací. foto: hzsmsk.cz
Leckdy poměrně problematické je ohlašování událostí vně měst a mimo dálnic, např. na lokálních silnicích, v lesích apod. Pokud nemá ohlašovatel ve své orientaci předem pořádek, je nutné oznámit, odkud kam se dotyčný plánoval vydat, popř. nahlásit a popsat dopravní (směrové tabule) a turistické značky, které minul, železniční trať poblíž, zdali se nachází na lesní cestě, nebo přímo v lese. Nápomocné jsou rovněž aplikace pro mobilní telefony nebo automobilové navigace, ze kterých snadno vyčtete přesný údaj o své pozici prostřednictvím GPS souřadnic. Pamatujte, že voláním na mezinárodní linku tísňového volání „112“ máte zaručeno, že si operační důstojník vyhledá vaši pozici pouze dle signálu vašeho mobilního telefonu, v případě vytočení národní linky tísňového volání „158“ může policista tuto informaci rozpoznat pouze v případě telefonů charakteru tzv. pevné linky či telefonních automatů. Důležité pro zdárný průběh a dokončení pomoci je rovněž udání telefonního spojení např. na osobu, jež se nachází na místě události spolu s vámi, vaše telefonní číslo si operační důstojník poznamená automaticky, telefonní spojení na další osobu, která se například vydala vyhledat pomoc k nejbližší silniční komunikaci, může být využito při navedení záchranných jednotek na ohlašované místo, jelikož i tyto přímo se mohou s konkrétní osobou telefonicky spojit.
V případě ohlašování událostí, které budou později klasifikovány jako trestný čin, je potřeba uvést, zdali na místě došlo k zranění či úmrtí, jaká zbraň byla pro spáchání činu použita, zdali se pachatel či pachatelé stále nacházejí na místě, popř. do jakých míst směřoval jejich úprk i zdali byla a je raněnému poskytnuta první pomoc. Pamatujte, že nepomůžete ani poškozenému, ani operačnímu důstojníkovi Policie České republiky, pokud budete bez jakékoliv další specifikace urputně vyžadovat neprodlený příjezd pomoci „někam“, popřípadě budete jako věrohodná místa určení pozice citovat názvy nejbližších firem, restauračních zařízení, billboardů apod.
foto: hzsmsk.cz, archiv autora
Ohodnoťte článek počtem hvězdiček
Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.