V Afghanistánu pokračuje sektářské násilí proti místním ženám - policistkám

Datum: 08.06.2015 | Autor: Petr Duchoslav

V Afghanistánu je bezpečnostní situace obyvatelstva nadále nestabilní. A je pravděpodobné, že se nezlepší i po odchodu amerických vojsk z regionu, které je naplánováno na konec roku 2014. K vyhrocenému stavu přispívají i napjaté vztahy mezi americkým prezidentem B. Obamou a jeho afghánským protějškem H. Karzáím. Afghánskému prezidentovi se mimo jiné nezamlouvá Obamova iniciativa zapojit  Pakistán do dalšího politického vývoje jedné z nejchudších zemí světa. Co je však ještě horší, kromě těchto ,,rizikových" faktorů propuklo naplno v Afghanistánu sektářské násilí proti místním ženám - policistkám.

 

 

 Je známo, že vojenská akce, kterou  v roce 2001 USA realizovaly po útocích z 11. září v Afghanistánu, nezlikvidovala úplně autokratickou vládu hnutí Tálíbán, pouze významně omezila. Tálibán nadále operuje v rozsáhlých oblastech Afghánistánu, v severozápadním Pakistánu a z jeho pohraničí podniká své útočné výpady proti představitelům afghánské vlády i civilnímu obyvatelstvu. Od roku 2001 je tak bezpečnostní situace v Afghanistánu v některých regionech této země spíše horší, než byla před vojenským vpádem USA.

 


   Po něm se začaly v Afghanistánu cvičit a vyzbrojovat i za pomoci české vojenské mise místní policisté. Postupně byly do afghánských policejních sborů začleňovány i místní ženy. Ty mohou v policii zastávat vysoké pozice a jejich počet roste. V červenci 2013 bylo v Afghanistánu přes 1500 službu konajících policistek, což se před rokem 2001 zdálo nemyslitelné. Se zapojením afghánských žen - policistek však ultrakonzervativní hnutí Tálibán ze zásady nesouhlasí a podle svého výkladu práva šaria vštěpuje svým stoupencům, aby ženy - policistky fyzicky likvidovali, přičemž argumentuje, že žena nemá právo podle radikálního výkladu šaríi vykonávat tuto funkci. 

 


   Během října 2013 - března 2014 pak došlo k několika smrtícím útokům na afghánské policistky, zejména v jihozápadním Afghanistánu je v tomto směru bezpečnostní situace více než napjatá. Policistky bezokladně požadují, aby jim policejní velitelé, potažmo vláda poskytla proti útokům ze strany radikálních Tálibů účinnou ochranu, jinak od policie odejdou. Skutečností však zůstává, že ochrana policistek je v současnosti nedůsledná a příslušní velitelé nemají zájem tento stav příliš měnit.

 


   Je jasné, že po plánovaném odchodu amerických vojsk, zejména pokud zvítězí tzv. nulová varianta, tedy stažení všech ozbrojených složek, se bezpečnostní situace ještě zhorší a kromě afghánských policistek budou ohroženy i další skupiny obyvatelstva, neboť Tálibán dobrovolně zbraně nesloží. Naopak bude mezitím činit nátlak na afghánskou vládu a spojenecké síly ve snaze si vynutit co možná největší ústupky. Sektářské násilí tak bude s největší pravděpodobností v Afghanistánu pokračovat. 
   

 

Štítky

Policistky Afghanistan

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

4.7 / 10

Související články

Přidej komentář




Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Žofin Datum: 13.11.2013 Čas: 12:01

jsou to pěkné policajtky, je jich škoda