TEST sebeobranný prostředek od Richarda Příkazského – Škut

Datum: 08.11.2018 | Autor: Redakce PN a M.Voska

Škut, jak se tato velice šikovná věcička jmenuje snad ani nelze nazvat nožem. Autor si nedával za cíl udělat sebeobranný nůž, ale prostředek, který může odvrátit útok, či mu zamezit. Tím vyrovná případě i nepoměrně rozdílné síly protivník vs.obránce a především konstrukce nebyla zamýšlena jako prostředek na zabití. O čemž svědčí i délka čepele. Více ovšem již v našem testu…

 

 

Jak autor sám uvádí: "Škut vznikl (cca před 8 lety) v hlavě kamaráda Viktora Čepla. Prostě hledal řešení do krizových situací jako je napadení více agresory najednou. No a jednou za mnou přišel s myšlenkou udělat něco malinkého a pohotového, co nebude budit pozornost, ale bude pořád při ruce. Nějakou dobu jsme to probírali a kreslili ale protože ani jeden z nás neměl v té době k dispozici dílnu, tak zatím zůstávalo jen u nápadu. Pak se do toho zapojil další kamarád J. Mildner a tento nápad dotáhl až po první plastovou verzi.
Mezi tím uběhl nějaký čas a to už jsem bydlel v domku s vlastní dílnou. Koupil se kousek oceli a udělali jsme prvních 9 kusů. Ten nápad se hned od počátku zamlouval více lidem se kterýma jsme cvičili a tak se v tom pokračovalo. Účel tohoto nože byl daný jasně. Jde v první řadě o defender, teda o obraný nožík s tím, aby mohl posloužit při malých, každodenních a jednoduchých činnostech. Celá myšlenka obraného nožíku spočívá v tom, že před útočníkem, (útočníky) ustupujeme a přitom zasahujeme útočníkovi ruce na pěsti případně na předloktí. Toto byl hlavní důvod proč je čepelka velmi malá (cca 40mm). Cílem bylo prostě vytvořit malý obraný nůž, kterým nejde proniknout zbytečně hluboko, aby nebyl agresor ohrožený přímo na životě," uvedl Richard Příkazský.

 

 


Sekání, řezání, bodání


Vezmeme-li v potaz účel tohoto řekněme nožíku, je jasné, že jeho užití a ovládání vyžaduje jistou míru šikovnosti, či spíše i tréninku a praxe. Praxí samozřejmě nemyslíme nějaké bezhlavé bodání do čehokoliv, ale alespoň základní povědomí o boji s nožem, o technikách, krytech atp. Konec konců, Richard Příkazský je instruktor boje s nožem asebeobrany, který i vyučuje po republice v rámci T.C.S. Knife Fighting Koncept vyvinutým Petrem Weckaufem. Vychází z filipínských bojových umění a je vhodný pro využití v reálné sebeobraně. Právě ŠKUT je v tomto případě velice dobře zvoleným prostředkem. A díky tomu, že lze objednat i tréninkovou verzi (bez ostří, def.kubotan), tak lze velmi účinně kontrolovat každý tah a zásah. Rozmlouvat se dlouze o účinnosti nemá smysl – jedovaté 4 centimetry, které dokáží bodat a řezat jsou více než pádným argumentem jak agresora vyřadit ze hry, či lépe, už při pohledu na škuta v ruce ho odradit od nekalých úmyslů…

 

Když na to příjde, klobásu nakrájí a guláš také zamíchá...

 

 

Jak se nosí


Jedním slovem skvěle. Škut má samosvorné kožené pouzdro. Tato kombinace je spíš známa u kydexu, leč zde je pouzdro skvěle vyvedeno, je kvalitní, odolné a silné, na druhou stranu nikde netlačí. Je vybaveno opaskovou sponou, s přehledem jej lze dát i na větší opasek. Vytažení je po krátkém cviku absolutně intuitivní, ukazovák do očka a švih… Nic složitého a především… Po pár hodinách nošení a zkoušení tasení se vám toto zdá jako dávno nacvičená rutina, minimálně srovnatelná pro střelce s tažením zbraně. A to je potřeba. Toto není prostředek, který si koupíte, hodíte do šuplíku a pak vytáhnete. Je třeba krátké seznámení, ale opravdu to je otázka chvilky. Praktický nácvik již byl zmíněný, zde je lépe cvik… Závěrem lze říci, že ŠKUT sedí v ruce skvěle a to se bavíme o střední, i větší ruce. Možná drobná dámská ručka nebude tím pravým, leč naše kolegyně si držení také pochvalovala...

 

 

 

 

 

 

A co na to legislativa


Základní poučkou v situaci, kdy se musíte vypořádat s rizikem, je fakt, že byste měli být schopni odhadnout své fyzické, psychické i taktické předpoklady k účinné obraně. Okolnosti vylučující protiprávnost určují, kdy chování člověka, které by za normálních podmínek bylo označeno za protiprávní, jedná tak, že se ve skutečnosti trestního činu nedopustí. 

 

Krajní nouze
Paragraf 28 mluví o krajní nouzi. Jde o situaci, kdy čin za normálních podmínek považován za trestný, trestným není. Jde o situaci, kdy "někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem." Zákon poměrně nejednoznačně mluví o tom, že o krajní nouzi nejde, pokud bylo možné toto nebezpečí odvrátit jinak, nebo pokud by byl způsobený následek stejně závažný nebo "závažnější než ten, který hrozil, anebo byl ten, komu nebezpečí hrozilo, povinen je snášet,". 
•    nebezpečí hrozí buď osobě nebo věci
•    jde zejména o ohrožení života, zdraví či majetku
•    nebezpečí nemá charakter útoku
•    zdrojem nebezpečí mohou být i přírodní živly, jednání choromyslných jedinců, napadení zvířetem a podobně
•    o krajní nouzi se nejedná, pokud nebezpečí nehrozí bezprostředně


Nutná obrana 
Paragraf 29 mluví přímo o útoku, který buď hrozí, nebo je dlouho trvajícím. Zákon pouze dodává, že o obranu nejde, pokud byla "zjevně nepřiměřená útoku". 
•    ten, kdo útok odvrací, v podstatě nahrazuje zásah veřejných orgánů
•    útok musí přímo hrozit nebo trvat, dá se oprávněně předpokládat, že útok nastane
•    není nutno čekat, až dojde k útoku - zde je nutné správně vyhodnotit situaci
•    obrana totiž nesmí být předčasná - nestačí plané výhrůžky a gesta útočníka
•    útok nesmí být jen domnělý
•    při posouzení přímo hrozícího útoku je zásadní krácení vzdálenosti útočníkem k obránci
•    o nutnou obranu se nejedná, pokud útok už skončil a jednání by tak mělo charakter odplaty
•    cílem nutné obrany je útok odvrátit a ukončit 
•    


Oprávněné použití zbraně
Paragraf 32 pouze stanoví, že trestný čin nespáchá, "kdo použije zbraně v mezích stanovených jiným právním předpisem." Toto ustanovení se netýká osobní sebeobrany.

 

Útok 
Za útok je možné považovat pouze úmyslné protiprávní jednání. Útoky dětí, choromyslných osob a obranu proti nim je třeba chápat jako jednání v krajní nouzi. 

 

Obrana
V této souvislosti vnímáme obranu jako odražení útoku. To je možné provést různými způsoby - nejčastěji blokováním, uvolněním z úchopu nebo krytím útočných technik. Útok odvracíme rukama, použitím předmětu, ale i zvířete. Nutnou obranou můžeme bránit nejen své zájmy, ale i zájmy jiného. Pokud tak uvidíte na ulici někoho, jak napadá nevinnou osobu, bude se jednat o "pomoc v nutné obraně". 

_________________________________________________________

 

SHRNUTÍ užití ŠKUTu

 

Škut je perfektně vymyšlený prostředek, který vám může zachránit život. A to je podstatné. Nejde o nějaké porcování agresora, ale účinný prostředek k odvrácení útoku dle zákona a vyložení pojmů. A kromě toho zvládne dobře nakrájet klobásu :-)

 

KLADY:

+ cena

+ promyšlený koncept

+ zpracování

+ kožené pouzdro s klipem

+ dobře se drží

+ podpora uceleného obranného systému, na který se můžete přihlásit

 

ZÁPORY:

žádné vzhledem k zamýšlenému užití

 

ŠKUT můžete zakoupit v cenách od 1800,- Kč včetně tréninkové verze u Richarda Příkazského - https://www.facebook.com/richard.prikazsky a pokud nepoužíváte sociální sítě, lze doptat na telefonu 608 040 106, či mailu prikazsky.r@seznam.cz

 

Na přání je možná různá individualizace a také je v plánu užití rozličných materiálů. Richard je i schopným nožířem a tak je u něj možné poptat výroba nožů, včetně taktických s koženým pouzdrem!

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

5.7 / 10

Přidej komentář




Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Pavouk Datum: 07.01.2021 Čas: 10:23

Nepovažuji tuto zbraň za dobrý nápad.
Nikdy jsem naštěstí nemusel ... a nikdy bych nechtěl použít proti někomu jakoukoli zbraň.
Ale když už má k takové situaci dojít, zbraň by měla útočníka zaprvé od útoku odradit (což tenhle pidinožík nejspíše neudělá) a za druhé (pokud selže to "zaprvé") útočníka zlikvidovat jakkoli.
Ten, kdo kohokoli bezdůvodně napadne, si nezaslouží naprosto žádné ohledy. On napadnout nemusel, udělal to vědomně a se špatným úmyslem. Vy jste se pouze museli bránit. A protože nejste na takové situace cvičeni a neodhadnete, co je a není přiměřené, jakákoli síla obrany je správná.

avatar
Martin Polacek Datum: 04.01.2020 Čas: 10:40

Zajimave vsak kdyz se clovek brani tak nic vetsiho nepotrebuje.Ono nekdy staci i propiska zelezna a hrot dokaze taky divy.

avatar
proud Datum: 30.01.2019 Čas: 18:57

Co mi na zdejsich "predpisech" vadi,je ona "primerenost",coz znamena obranu uchyla,kriminalnika,nebo zdrogovanyho(i alkohol je droga) primo zakonem a vysmech poctivejm lidem,obetem!!! Vy snad v pripade napadeni a utoku mate cas sacovat utocnikovi kapsy a rukavy,neschovava-li v nich zbran a mate neomylnou schopnost psychiatra urcit vcas jestli vas hodla zbit,nebo zabit? Nikdo neresi uz jen onen zakladni fakt: NAPADENI,kterej sam jasne urcuje ono dalsi co se stane!!! Nedojit tedy k nemu,nenastal by duvod k obrane, nebo sebeobrane.Ani k pripadny pozdejsi pomste ze zalohy,ktere se ucinne branime zabitim utocnika!!!

Opakuji!:Nikdo neresi uz jen onen zakladni fakt: NAPADENI,kterej sam jasne urcuje ono dalsi co se stane!!! To znamena ze NEEXISTUJE!!! neprimerena obrana!!!

Apropo,cenu onoho noziku kterej vam utocnika pusti az k telu bych lehce hodil do ceskejch moznosti,v tyhle uz "kolonii".Apropo vaseho ministra u kteryho se mi nechce verit ze by byl volenej se svym brojenim proti Rusku,Slovan,diky kterymu a kteryho obetem vubec jeste zije,mohl se narodit,vam teda fakt nezavidim!

avatar
Marcellus Han Datum: 09.11.2018 Čas: 04:29

Mám ho a nosím jej vždy a všude ať je to civil nebo společenský oblek, vždy ho mám u sebe a jak se píše v článku perfektní zpracování jak škuta tak pouzdra,dobře se nosí nikoho nepohoršuje a pokud víte co s ním,je to velice dobrý společník.

avatar
Mike Datum: 08.11.2018 Čas: 21:04

Obranný, OBRANNÝ se píše. A fakt za tohle 1800,-? Si děláte srandu.