TEST - opasek z paracordu

Datum: 06.10.2014 | Autor: Michal Voska

V dnešním testu si představíme ručně vyrobený opasek z padákové šňůry - paracordu. Opasek je vyráběn na Slovensku v mnoha variantách provedení a po 14 dnech nošení si ho nemůžeme vynachválit.

 

Opasek z padákovky - foto: Michal Voska

 

Všemožné výrobky z padákové šňůry jsou nedílnou součástí army shopů, nacházejí si čím dál větší oblibu. Náramky jsou zcela běžné, můžete je vídat na zápěstích mladších, i starších, taktéž různé přívěsky a ozdoby. Tato řešení po rozvinutí mají okolo 2-3 metrů padákové šňůry, což je velice pevná ,,šňůra" z nylonu s obrovskou nosností. Vyrábějí se v rozličných barvách, takže si vybere skutečně každý.

 

Nosnost 249 kilogramů

 

V tomto případě byla použita ,,padákovka"  Paracord 550 vyráběná v USA, s garantovanou nosností 249 kilogramů. Shodnou používá i armáda USA. Když se na pásek podíváte, ani Vám nepříjde, že v sobě skrývá bezmála 35 metrů šňůry, která je tvořena z dvou kratších kusů, které tvoří ,,jádro" opasku a dvou delších, jenž slouží k omotání ,,jádra". Masivní spona zvládla naprosto vše, bez jediné úhony a tak dává tušit dlouhou životnost. Každý kus je originálem, který vyrábí zkušený řemeslník okolo dvou hodin. Při výrobě není použit žádný nástroj, jen šikovné ruce a zapalovač, který slouží k zacelení konců.

 

paracord opasek

Opasek se nosí příjemně, spona je masivní - foto: Michal Voska

 

Pásek snese (a unese) vše

 

V případě rozmotání opasku jej můžeme použít jako lano, nástrahu - pasti, výrobu luku, přístřešku a mnohé jiné, fantazii se meze nekladou, vše je pouze o šikovnosti a vězte, že tuto ,,šňůru" jen tak nepřetrhnete. Já jsem na opasku nosil nejčastěji pouzdro s nožem, ale zvládne samozřejmě cokoliv. Kolega na něm denně nosí pouzdro s Glockem 17 a nemůže si stěžovat. Ale samozřejmě by to snesl a zvládl každý opasek, kouzlo tohoto nastává v okamžiku, kdy jej potřebujete a rozmotáte. To není nijak příliš složité, chce to trošku síly, nejlépe si pomoci vidličkou, či něčím s ostrým hrotem ke zdolání zatavených konců.

 

Opasek s pouzdrem na nůž - foto: Michal Voska

 

Když trochu napátráte na internetu, naleznete celou škálu návodů, jak si co uplést, nejčastěji klasický náramek. To je sice samozřejmě moc pěkné, ale ne každý na to má prsty, čas a šikovnost. Když se na opasek podívám, hluboce smekám před jeho výrobcem, já jsem se pustil do rozmotání náramku a s velkým trápením a úsilím jsem jej smotal opět do původního stavu. Nebudu ani říkat, jak dlouho mi to zabralo, že bych si tu dobu došel do nejvzdálenějšího army shopu, tam koupil nový a ještě si cestou dal oběd... Smotat takový opasek není jen o řemeslu, ale i o umění.

 

 

Příklady použití paracordu - Youtube

 

 

Shrnutí

KLADY:

- desítky metrů padákové šňůry kdykoliv po ruce

- téměř nezničitelné provedení

- variabilita

- obrovská nosnost

- ruční výroba

- výběr barev a typů spon

- cena

 

ZÁPORY:

- bez hrotu se špatně rozmotává

 

Opasek z padákovky můžete zakoupit na www.paracordshop.sk přičemž poštovné do ČR činí pouhých 100,- Kč

 

Vzorkovník (barvy lze na přání i kombinovat)

 

Štítky

paracord opasek paracord

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

3.6 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
elite Datum: 06.07.2015 Čas: 18:20

Třeba proto, že na slovensku stojí o 400 méně i s poštovným?

avatar
DodgerKT Datum: 26.03.2015 Čas: 16:30

Nevim proc ho kupovat ze Slovenska. Na www.paracord.cz je maji taky a vypadaji daleko lip.